• İSTANBUL İMSAK  03:43 GÜNEŞ  05:37 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:43 YATSI  22:28
  • 32,9065
  • 35,6871

Kentsel dönüşüm desteğinden kimler faydalanacak?

Kentsel dönüşüm desteği ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu kapsamda hak sahiplerine konut ve iş yerleri için hibe ve kredi desteği verilecek. Destek kapsamında verilecek olan hibe ve kredi desteği başvurularının ne zaman yapılacağı, kimlere ne kadar destek verileceği İstanbul'da yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmaları öncesinde merak edilen konular arasında yer aldı. Peki, 2024 kentsel dönüşüm destek başvurusu ne zaman? Kentsel dönüşüm desteğinden kimler ne kadar faydalanabilir? İşte detaylar...

kentsel-donusum-desteginden-kimler-faydalanacak.jpg

Kentsel dönüşüm desteği ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu kapsamda hak sahiplerine konut ve iş yerleri için hibe ve kredi desteği verilecek. Destek kapsamında verilecek olan hibe ve kredi desteği başvurularının ne zaman yapılacağı,kimlere ne kadar destek verileceği İstanbul'da yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmaları öncesinde merak edilen konular arasında yer aldı. Peki, 2024 kentsel dönüşüm destek başvurusu ne zaman? Kentsel dönüşüm desteğinden kimler ne kadar faydalanabilir? İşte detaylar...

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?
Kentsel dönüşüm destek ödemeleri için verilecek olan hibe ve kredi için başvuru tarihleri henüz açıklanmadı.
Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından yürütülecek olan kampanyanın başvuru tarihleri açıklanır açıklanmaz haberimizden öğrenebilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEĞİ NE KADAR?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, hak sahiplerine bir konut için 700 bin liraya kadar hibe, 700 bin liraya kadar da kredi verilecek. İş yerleri için ise 350 bin liraya kadar hibe, 350 bin liraya kadar da kredi desteği verilecek. Ayrıca hak sahiplerinin diğer yapılarında her bir konut için 1 milyon 400 bin TL'ye ve diğer her bir iş yeri için de 700 bin TL'ye kadar kredi verilebilecek.

ÖDEME PLANI NASIL OLACAK?
Kredi geri ödemeleri, geri ödemesiz dönemden sonraki ilk aydan itibaren başlayacak ve ilk 12 taksit faizsiz olmak üzere en fazla 120 ayda tamamlanacak. Geri ödemesiz ve faizsiz dönem sonunda ilk taksit ödemesinden önce başlangıç güncellemesi yapılacak. Kredi verilirken hak sahiplerinin gelir ve kredi puanına bakılmayacak. Kredi geri ödemeleri Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından yürütülecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANAMAYACAK?
Açıklanan karara göre, riskli yapının bulunduğu parsellerde üretilecek projedeki bağımsız bölüm sayısı veya inşaat alanının, mevcut bağımsız bölüm sayısı veya inşaat alanının bir buçuk katını geçmesi halinde hibe ve kredi desteğinden yararlanılamayacak.
 
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek