• İSTANBUL İMSAK  04:31 GÜNEŞ  06:06 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  16:54 AKŞAM  19:59 YATSI  21:28
  • 32,5586
  • 34,683

Polonez Sucuk domuz eti içeriyor mu? Helal mi?

Mesaj kutumuza en çok gelen sorulardan birisine açıklık getirmeye çalışacağız. Polonez sucukları hakkında gelen bu soru genellikle domuz eti içerip içermediği ile ilgili.

polonez-sucuk-domuz-eti-iceriyor-mu-helal-mi-helal-haram.png

Mesaj kutumuza en çok gelen sorulardan birisine açıklık getirmeye çalışacağız. Polonez sucukları hakkında gelen bu soru genellikle domuz eti içerip içermediği ile ilgili. Sorunun kaynağına indiğimizde karşılaştığımız neden 2003 yılında kimin yazdığı belli olmayan birkaç blog sitesinde yer almış domuz çiftlikleri yazısı ile ilgili olduğunu görüyoruz. Söz konusu yazıda sadece Polonez sucukları ile ilgili değil başka da birkaç firmanın ismi geçiyor. Gaziozmanpaşa’da domuz çiftliklerinin olduğu ve buralarda üretilen etlerin nasıl piyasaya sürüldüğünün belirsizliğinin altından sucuk, salam, sosis, pizza gibi işlenmiş et ürünlerinin içeriklerinde kullanıldığı iddialarına yer veriliyor.

Domuz iddialarını araştırdık

15 yıl öncesine ait bir yazı olması, kaynağı ve doğruluğuyla alakalı herhangi bir net bulgu olmaması iddiaları doğrulamak için gerekli veriyi sağlamıyor. Dolayısıyla o gün ortaya atılan iddia konusunda net bilgi edinemediğimizi belirtmek isteriz. O tarihlerde bazı yerlerde domuz çiftlikleri olduğu bilgisi var ancak bunların nerelerde kullanıldığı bilinmiyor.

TSE Helal Sertifikası mevcut

Bu güne bakacak olursak Polonez sucukları domuz içeriyor olsa helal sertifikası alamazdı. Türk Standartları Endüstrisi Helal Sertifikalı firmalar listesine baktığımızda Polonez sucuklarının da listede yer aldığını görüyoruz. Daha detaylı inceleme yapmak isteyenler için aşağıda helal sertifikasını paylaşıyor olacağız. TSE Helal belgesi domuz eti gibi İslam’a aykırı mamullerin kullanılmasına izin vermemektedir. Şayet herhangi bir şekilde kullanılıyor olsa ara denetimlerde, dışarıdan alınan ürünlerin laboratuvar testlerinde bu ortaya çıkacaktır.

Tarım Bakanlığı da denetliyor

Bunun yanı sıra Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da işlenmiş et ürünlerinde sadece domuz değil tavuk eti karışımına bile izin vermemekte sık sık denetimler ve dışarıdan alınan ürünlere laboratuvar testleri yaparak olumsuzluk içeren sonuçları marka ismiyle beraber ifşa etmektedir. Tablo böyle iken firmalar işlenmiş et ürünlerinin içerisine tavuk eti bile karıştıramıyorken denetimlerin bu kadar sıkı olduğu bir dönemde  domuz eti kullanmaları mümkün gözükmemektedir.

Polonez sucukları kimin?

Polonez Sucukları’nın hikayesi Veysel ve Gürel Akkaş’ın 1950’lerde Ordu’dan İstanbul’a gelmeleri ile başlıyor. İki kardeş Ordu Ünye’den İstanbul’a geldiklerinde 4 adet şubeye ulaşan Abant Çiftliği’ni kurarak şarkütericiliğe başlamışlar ve daha sonra markalaşarak Polonez Sucuklarını ortaya çıkarmışlardır. [caption id="attachment_4394" align="aligncenter" width="696"] Polonez Helal Sertifikası (TSE)[/caption]

Destek