• İSTANBUL İMSAK  04:42 GÜNEŞ  06:15 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  16:53 AKŞAM  19:53 YATSI  21:19
  • 32,3854
  • 34,5096

Zilkade Ayı Önemi ve Faziletleri

Screenshot_20220515-162615_Chrome-300x158.jpg

Hicri Takvime göre Şevval ayının bitiminin ardından Zilkade Ayı başlar. Zilkade Ayı istifade etmek, aynı zamanda günahların bağışlanmasını dilemek için bir fırsat ayıdır. Zilkade Ayı önemi ve faziletleri nelerdir vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki Zilkade ayı önemi nedir, hangi ibadetler yapılmalıdır, faziletleri nelerdir bu yazımızda sizlere kısaca bahsettik. Zilkade ayı ne zaman başlıyor. işte detaylar.

Hicri Yıl Nedir

Hicri Yıl, ayın hareketlerine göre oluşan bir takvimdir ve 12 aydan oluşur. Safer, Rabiulevvel, Rabiulahir, Cemaziyelevvel, Cemaziyelahir, Şaban, Ramazan, Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep ayı Hicri takvim aylarıdır.

Zilkade Ayı Önemi ve Faziletleri

Zilkade 'Barışa sahiplik eden' aynı zamanda  ' oturmak' anlamına gelmektedir. Bu ay kameri ayların 11.sidir ve savaşılması haram olan dört aydan biridir. Bu nedenle zilkade Ayına  “zü’l-ka‘deti’l-harâm” da denmektedir. İslamiyet öncesi Cahiliye devrinde Arapların bu ayda savaşmayı, kötü söz söylemeyi, hatta hayvanları için otlak aramayı bıraktığı nakledilmiştir. Buna ilişkin Zilkade Ayı Önemi ve Faziletleri İslam dünyası için oldukça önemli bir konudur. Aynı zamanda Ramazan ve Kurban bayramı arasında  yer alan Zilkade ayı Peygamberimizin en çok sıkıntı çektiği aylardandır. Bu ayın ilk 25 gününde Yeryüzü Kabe'nin altından başlayarak yayılmaya ve yaratılmaya başlanmıştır.

Zilkade Ayı İbadetleri

  • Bu ayın gecesini ibadetle gündüzünü ise oruçlu geçirmek çok sevap kazandırır. Zilkade ayında oruç tutmak çok faziletlidir.
  • Bu Ayda tutulan her bir oruç 60 gün oruç  tutulmuş gibi  sevap kazandırır.
  • Yapılan ibadetler arasında iki rekat namaz vardır. Namazlar kuşluk vaktinde kılınır ve Her rekatta Fatiha suresinden sonra beş defa Şems suresi okunur. namazın selamından sonra ise şu dua okunur:
“Güç ve kuvvet ancak ulu ve yüce Allah’adır. Ey sürçmeleri affeden! Benim sürçmemi affet. Ey duaları kabul eden! Benim duamı kabul et. Ey sesleri duyan! Benim sesimi duy; bana merhamet et, benim günah ve kötülüklerimden ve bendeki çirkinliklerden geç. Ey yücelik ve ikram sahibi.”
  • Zilkade Ayının Gecesini ibadet ile gündüzünü ise oruç ile geçirene 100 yıllık sevap yazılır.  bolluk ve rahmet içeren bu aydan olabildiğince  faydalanmak gerekmektedir.

Zilkade Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Hicri aylar takvimine göre Zilkade Ayı, Şevval Ayının bitmesinin ardından 1 Haziran 2022 Çarşamba tarihinde başlayacak. 29 Haziran tarihinde sona erecek.  

Destek