• İSTANBUL İMSAK  03:44 GÜNEŞ  05:38 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:42 YATSI  22:27
  • 32,9065
  • 35,6871

Acı biber tatlıya dönüştürebilir mi?

Acı biberin tatlıya dönüştürülmesi mümkün mü? İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde yürütülen araştırmada, heyecan verici sonuçlar çıktı. Detaylar haberimizde....

aci-biber-tatliya-donusturebilir-mi.jpg

Acı biberin tatlıya dönüştürülmesi mümkün mü? İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde yürütülen araştırmada, heyecan verici sonuçlar çıktı. Detaylar haberimizde....

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Bitki Bilimi ve Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi, mide rahatsızlıklarına neden olabileceği düşünülen acı biber üzerinde devrim niteliğinde bir çalışmaya imza attı. İYTE Moleküler Biyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Doğanlar'ın danışmanlığında yürütülen projede, biberin acılığından sorumlu "Pun1" geninin susturulması hedeflendi.

PROJENİN AMACI
CRISPR/Cas9 genom düzenleme teknolojisi kullanılarak, biberdeki acılık genini (Pun1) susturup, diğer aromatik özellikleri koruyarak yeni bir tatlı biber çeşidi oluşturmak. Yaklaşık 3 yıl süren bu çalışma, TÜBİTAK tarafından da desteklendi. CRISPR/Cas9 teknolojisiyle biberde acılığa neden olan "Pun1" geni düzenlenerek, biberin acılık özelliği yok edildi. Proje, başarılı sonuçlar elde ederek, yeni tatlı biber çeşitlerinin geliştirilmesine kapı araladı.

adsiz-tasarim-19.jpg
TARIMSAL ÜRETİMDE ROL OYNAYACAK
Prof. Dr. Sami Doğanlar, gen susturma tekniğinin, normal gelişim ve farklılaşma sırasında belirli hücre tiplerinde veya dokularda ürünlerine ihtiyaç duyulmayan genleri bastırmak için kullanıldığını belirtti. Türkiye'nin tarımsal üretiminde önemli bir rol oynayan biberde, geleneksel ıslah yöntemlerinin çeşitli zorlukları beraberinde getirdiğini ifade eden Doğanlar, bu nedenle projeyi geliştirdiklerini söyledi.

Doğanlar, CRISPR/Cas9 genom düzenleme sisteminin, biber ıslah çabalarında yeni bir çağ açtığını vurgulayarak, bu teknolojinin ürün geliştirme süreçlerini hızlandırdığını ve daha yüksek verim ve ürün kalitesi özelliklerini daha etkili bir şekilde aktarılmasını sağladığını anlattı.

GENLERİN DİZİSİ DEĞİŞTİ
Doğanlar, başarılı sonuçların elde edilmesiyle birlikte Türkiye'nin biber endüstrisinde daha da önemli bir konuma ulaşabileceğini belirtti. Projede yer alan Öğretim Görevlisi Dr. Hatice Şelale Yıldız ise DNA dizileme çalışmalarında hedef genin dizisinin değiştiğini tespit ettiklerini belirterek, hem agromorfolojik hem de genetik olarak bu değişikliği gözlemlediklerini söyledi.

CRISPR/Cas9, canlıların DNA'larında hedefli ve hassas değişiklikler yapmasına imkan sağlayan bir gen düzenleme yöntemi olarak tanımlanıyor. İlaç, tarım, sanayi ve halk sağlığı gibi birçok alanda kullanılan bu teknoloji, bilim dünyasında büyük bir devrim yaratıyor.
 
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek