• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
  • 32,5164
  • 34,7944

A(H5N2) nedeniyle ilk ölüm! A(H5N2) virüsü nedir, belirtileri nelerdir, insandan insana bulaşır mı?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Meksika'da A (H5N2) virüsü sebebiyle gerçekleşen ilk ölümcül vaka doğrulandı. Koronavirüs sonrası gündemde yer edinen kuş gribi H5N2 virüsü, influenza A virüsünün bir alt tipidir ve özellikle kuşlarda hastalığa neden olduğu biliniyor. Peki A H5N2 virüsü nedir, A(H5N2) virüsü insandan insana bulaşır mı?

ah5n2-nedeniyle-ilk-olum-ah5n2-virusu-nedir-belirtileri-nelerdir-insandan-insana-bulasir-mi.png
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Enfekte kuşların dışkıları, salgıları ve tüyleri ile doğrudan veya dolaylı temas yoluyla bulaşan H5N2 virüsü nedeniyle ilk ölümcül vakanın doğrulanmasının ardından detaylar merak edildi. İşte Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan A(H5N2) virüsü hakkında ayrıntılar.

A (H5N2) virüsü  nedir?

H5 N2, Influenzavirus A türünün bir alt türüdür. Alt tip, tavuklar, ördekler, hindiler, şahinler ve devekuşları dahil olmak üzere çok çeşitli kuşları enfekte eder. Etkilenen kuşlar genellikle hasta görünmüyor ve kuş gribi viral alt tipleri nedeniyle hastalık genellikle hafif seyrediyor.

A(H5N2) virüsü insandan insana bulaşır mı?

Kuş gribi, kanatlı hayvanları enfekte eden, orthomyxoviridae familyasından H5N1 adlı virüsün neden olduğu viral hastalıktır. Alt tipine göre yüksek veya düşük patojenite olarak sınıflandırılabilen kuş gribi genellikle kuşlar arasında yayılan bir hastalık olsa da insanlara da yakın temas yoluyla bulaşabilmektedir.

Kanatlı hayvanlar için öldürücü potansiyeli bulunan kuş gribi, insana bulaştığı geçmiş zamanlarda da şiddetli belirtilerle birlikte ölüme yol açmıştır.

En yaygın belirtileri arasında göz iltihabı, ateş, öksürük, kas ağrıları, boğaz ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi tipik grip belirtileri yer alan kuş gribi, solunum yolunda da nefes darlığı gibi ciddiye alınması gereken semptomlara da yol açabilir.

Genellikle antiviral ilaçlarla tedavi edilen kuş gribi tedavi edilmediği takdirde şiddetli vakalarda ölüme sebebiyet verebilir.

A(H5N2) virüsü nedeniyle ilk ölüm 

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, Meksika sağlık makamlarının DSÖ'ye, insanlarda A(H5N2) virüsü ile enfekte olduğu doğrulanmış ölümcül bir vakayı bildirdiği kaydedildi.

Vakanın, bir Meksika eyaleti sakininde tespit edildiği belirtilirken, bunun dünya genelinde laboratuvar tarafından doğrulanmış ve ilk kez bir insanda görülen A(H5N2) vakası olduğu bildirildi.

Açıklamada, Meksika'da ilk kez bir kişide A(H5N2) virüsü enfeksiyonu görüldüğü de yer aldı.

Bu vakada "virüse neden maruz kalındığının" kaynağının şu anda bilinmediği kaydedilirken, Meksika'daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsünün görüldüğünün rapor edildiği hatırlatıldı.

Uluslararası Sağlık Tüzüğü'ne göre, yeni bir tür olan A(H5N2) virüsünün neden olduğu insan enfeksiyonunun, halk sağlığı üzerinde yüksek etki potansiyeli olduğu vurgulanan açıklamada, "Mevcut bilgilere dayanarak DSÖ, bu virüsün genel nüfusa yönelik mevcut riskini 'düşük' olarak değerlendiriyor." denildi.

Meksika'dan DSÖ'ye karşı açıklama: 

Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un Ulusal Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısı öncesinde, Sağlık Sekreteri Jorge Alcocer, DSÖ'nün ülkede bir kişinin A(H5N2) virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği açıklamasına dair değerlendirmelerde bulundu.
DSÖ'nün "hatalı" bildiri yayımladığını belirten Alcocer, "DSÖ tarafından yayınlanan tebliğin oldukça kötü olduğunu ifade etmek istiyorum çünkü ölümcül bir vakadan bahsediyor ki bu durum öyle gelişmedi, bu kişi başka bir nedenden öldü." ifadesini kullandı.

Alcocer, DSÖ'nün bahsettiği 59 yaşındaki kişinin A(H5N2) virüsünden değil, diyabet ve böbrek yetmezliğinden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniye öldüğünü duyurdu.

Destek