• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
  • 32,5164
  • 34,7944

Anksiyete Tedavisi ve Anksiyete Tedavi Süreci

20220706_155851_0000-300x300.png
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Anksiyete tedavisi nasıl yapılır ? sorusunun cevabı bu sağlık sorununu yaşayan insanlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Anksiyete tedavisinden önce kişilerin hastalık hakkında detaylı bilgiye sahip olması gerekmektedir. Kaygı bozukluğu olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, gündelik hayatta sürekli karşılaşılabilen ve birçok insanda görülebilen bir durumdur. Normalde hayat akışına uygun ilerleyecek olan bu durum, kontrolden çıktığı andan itibaren bir sağlık sorunu olarak adlandırılmaktadır. Endişe, kaygı ve korkunun normal bir duygu olmaktan çıkması, orantısız, kontrol edilemez ve aşırılık halini alması sonucu hastalık olarak nitelendirilebilen bu durum, kişilerin yaşam standartlarının düşmesine, beyin ve ruhsal dengesinin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Kişilerin gündelik işlerini dahi yapamaz hale gelmesine neden olan anksiyete rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde olası birçok sorun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Anksiyete tedavisiyöntemleri açıklamadan önce anksiyete nedir? belirtileri nelerdir? gibi soruların cevaplarını daha detaylı bir şekilde incelemek için çeşitli internet platformlarını incelemek mümkündür.

 Anksiyete Tedavisi Sırasında Kullanılan Yöntemler

Anksiyete tedavisi sırasında kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Fakat tedavi yöntemi belirlenmeden önce kişilerin detaylı bir şekilde muayene edilmesi, hastayı kaygı bozukluğu yaşamaya sürükleyen tetikleyicilerin ve hastalığı ortaya çıkış biçiminin tespit edilmesi gerekmektedir. İlaç tedavileri, psikoterapi ve davranışsal terapi gibi yöntemler anksiyete tedavisi yöntemleri arasında en sık tercih edilenlerdendir. Hatta bazı durumlarda bu üç yöntem aynı anda da kullanılabilmektedir. Hafif vakalarda ve yeni oluşumlarda psikoterapi ve davranışsal terapi kişilerin tedavi edilmesi için yeterli olabilmektedir. Fakat kimi durumlarda bu iki yaklaşım kişilerin kaygı problemlerinin önlenmesini sağlamaktadır. Bu gibi hallerde ise ilaç tedavisine başvurulmaktadır.

Anksiyete Tedavisi Sırasında Psikoterapi Uygulamaları

Okulda, iş yerinde, evde ya da sokakta yani her türlü günlük olaylar sırasında, kişilerin en az altı aydır devam eden kaygı, gerginlik, sıkıntı, endişe, tedirginlik ya da korku gibi haller hissetmesi anksiyete bozukluğu yaşadığının belirtisi olarak gösterilebilir. Anksiyete sorunu bulunan kişiler yaşadığı olaylar karşısında duygularını kontrol etmekte zorlanmakta ve bu durum kişilerin gündelik yaşantısının normalin dışında ilerlemesine neden olmaktadır. Birçok insanda yaygın bir biçimde görülmekte olan anksiyete tedavisi için çeşitli yöntemlerden faydalanılmaktadır. Psikoterapi uygulamaları bu tedavi yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Psikoterapi tedavisi, uzun dönemi kapsayan köklü bir tedavi yöntemidir. Bu yaklaşımda kişilerin hastalık ile kendileri başa çıkabilmesi hedeflenmektedir. Anksiyete hastalığına sahip kişiler bir durumu farklı birçok şekilde ele alarak, kendilerine sorun çıkartmak ve olayların en olumsuz taraflarını düşünerek derin bir kaygı çıkması içine girmektedir. Terapi sırasında danışmanlar kişilerden olayın temelini oluşturan sorunları düşünmelerini ve olay üzerindeki tüm belirsizlik, olumsuzluk ya da tehditleri ortaya koyarak bu durum üzerinden ilerlemelerini sağlamaktadır. Uzmanlar bu uygulama sırasında kişilerin anksiyete sorunlarını normalleştirebilmelerini ve olası tehlikeleri anlamalarını sağlamaya çalışmaktadır. Anksiyete tedavisi yöntemleri arasında en etkili tedavi yaklaşımı olan psikoterapi, sorunu saptamakta ve soruna yönelmek üzerinde yürütülmektedir. Bu sayede kişilerin stresle başa çıkmak için çeşitli yöntemler geliştirmesi ve kişilerin kendi davranışsal kalıplarını anlamaları sağlanmaktadır. Psikoterapi tedavisi on on iki seans boyunca devam etmesi gereken uzun soluklu bir yöntem olsa da, oldukça etkili sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

 Bilişsel Davranış Terapi Yöntemi İle Anksiyete Tedavisi

Bilişsel davranış terapi uygulaması, psikoterapi alt türlerinden biridir. Temel psikoterapi yaklaşımlarına göre daha kısa süreli ve daha farklı temeller üzerinde ilerleyen yöntem, insan davranış ve duygularını inceleyen psikolojik modeller baz alınarak geliştirilmiştir. Anksiyete tedavisi bilişsel davranış terapisi uygulaması temelinde, çocukluk döneminde yaşanan tüm deneyimlerin kişilerin genel davranış, inanç ve düşünce temelini oluşturduğuna inanılmaktadır. Uzmanlar tarafından şema olarak adlandırılan bu düşünce ve davranışlar kişilerin ileri dönemlerde düşünce kalıpları olarak görülmekte ve tüm yaşantısını biçimlendirdiği vurgulanmaktadır. Bilişsel davranış terapisi sırasında,  kişilerin kaygı, endişe ve korku gibi temel sorunları yaşamasına zemin hazırlayan kalıpların belirlenmesi, sorununun temelinin bulunması, değiştirilmesi ve panik atak sorunlarının önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Bilişsel davranış terapisi ile kişilere anksiyete atakları sırasında duygu yönetimi yapabilme becerileri kazandırılmakta, bu sayede atak krizlerinin seyrinin azalması ve tamamen ortadan kalması sağlanmaktadır.

Anksiyetede İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi anksiyete sorunları üzerinde oldukça etkili bir yaklaşım olarak görülse de, anksiyete sorununun temel nedeni belirlenemediğinden, tedavinin olumlu sonuçlanabilmesi için ilaç kullanımına ek olarak kişilerin psikoterapi desteği de alması gerekmektedir. Kişilerin hastalık nedeni ile ortaya çıkan kaygı, endişe, korku, stres gibi sorunlar nedeni ile gündelik yaşantısının aksaması, atakların sıklaşması ve ataklar ile birlikte ateş  basması, terleme, titreme gibi sorunların ortaya çıkması durumunda uzmanlar, ilaç tedavisinden faydalanmak isteyebilmektedir. Anksiyete tedavisi ilaç kullanım süreleri uzmanların hastaları detaylı bir şekilde muayene etmesi sonrasında belirlenmektedir ve bu ilaçların bir süre kullanıldıktan sonra azaltılarak kesilmesi önerilmektedir. Bu durumun temel nedeni kişilerin vücudunun ilaç kullanımına alışması ve ilaçtan alınması beklenen etkinin giderek azalmasıdır. Ayrıca anksiyete tedavisi sırasında kullanılan ilaçların ağır olması ve bu ilaçların uzun süre kullanılması kişilerde seslere aşırı duyarlılık, titreme, yorgunluk, uykusuzluk, anksiyete ataklarında artış, unutkanlık ve baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Anksiyete Tedavisi Sırasında Kullanılan Diğer Yöntemler

Anksiyete tedavisi sırasında kullanılan diğer yöntemler arasında, yüzleştirme tedavileri bulunmaktadır. Fobilerin ve travma sonrası stres bozukluklarının temel etki olduğu düşünülen yaklaşımda, EMDR adı verilen ve göz hareketlerinin kontrolü baz alınan bir tedavi uygulanmaktadır. Kişilerin yaşadığı travmatik olaylar yeniden ele alınarak bu var olan anıların kişiler üzerindeki duygu baskısının hafifletilmesi sağlanmaktadır. Yeni başlangıç gösteren anksiyete sorunları ve gündelik hayat sırasında karşılaşılan sorunlar sırasında yaşanan kaygı, endişe bozuklukları egzersiz, davranış değişiklikleri rahatlama teknikleri ve stres yönetimi ile kontrol altına alınabilmektedir. Gündelik hayat sırasında yaşanan stresin kontrol altına alınabilmesi sadece anksiyete değil, birçok hastalığında önüne geçilmesini sağlamaktadır. Kişilerin duygu ve zaman yönetimini öğrenmesi, iş ve insan ilişkilerinin de oldukça düzene girmesini ve düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Ayrıca meditasyon, takım sporları, yürüyüş, nefes egzersizleri, yoga, uzun banyolar ya da egzersiz gibi teknikler ile anksiyete belirtilerinin kontrol altına alınması ve kaygı sorunlarının hafifletilmesi sağlanabilmektedir. Anksiyete tedavisi sırasında da kullanılabilecek olan bu yöntemler kişilerin duygularını kontrol altına almasını ve düşünceleri ile kaygılarını tetiklenmelerini engelleyecektir.

Hipnoz İle Anksiyete Tedavi Edilir Mi ?

Anksiyete tedavisi sırasında hipnoz uygulaması sayesinde tedavi edilebilir mi? sorusu birçok insan tarafından merak edilmektedir. Hipnoz uygulamaları anksiyete ve stres bozukluklarının tedavi edilmesi sırasında kullanılabilecek bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Hipnoz uygulamaları diğer anksiyete tedavileri ile birlikte kullanıldığında olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Psikoterapi ya da bilişsel yaklaşım tedavilerinin etkilerinin artmasını sağlamak üzere kullanılan hipnoz uygulaması, kişilerin stres duyarlılığının azaltılmasını hedeflemektedir Ayrıca uygulama sırasında kişilerin kişilik özellikleri, var oluşu devam eden sorunlarına  ve yaşam deneyimlerine  değinilerek, davranışsal ve bilişsel değişimler yaşamak hedeflenmektedir.  

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek