• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
  • 32,5164
  • 34,7944

Bakan Şimşek'ten enflasyon tahmini

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon rakamlarına ilişkin, "Haziran ayından sonra enflasyon çok hızlı şekilde düşecek. Enflasyon yıl sonu 30'lu, bir sonraki yıl 10'lu rakamları görür" açıklamasında bulundu.

bakan-simsekten-enflasyon-tahmini.png
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Finansal Okuryazarlık Platformu Lansmanı'nda konuştu. Şimşek, finansal okuryazarlığın temel eğitimin bir parçası olması gerektiğine vurgu yaparak, Orta Vadeli Program ve Kalkınma Planı'nda bu konunun önemli bir bileşen olarak ele alındığını hatırlattı.

Müfredata Dahil Edilecek

Şimşek, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın, finansal okuryazarlığı müfredata temel bir alan olarak dahil etmek için çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile özellikle ev kadınlarının finansal okuryazar olması konusunda bir protokol çalışması olduğunu bildirdi.

Sermaye Piyasalarında Artış

Bakan Şimşek, borsada 8,6 milyon ve sermaye piyasalarında işlem yapan 12 milyon kişinin olduğunu, bu rakamların büyük olduğunu ifade etti. 2020'de borsadaki yatırımcı sayısının 1,9 milyon olduğunu, şu anda ise bu sayının ciddi şekilde arttığını söyledi. Ayrıca, dört büyük kripto platformunda hesap sahibi kişi sayısının 2020'de 1,7 milyondan 18,2 milyona çıktığını belirtti.

Vatandaşlara Tavsiye

Finansal Okuryazarlık Platformu'nun kapsamlı ve herkese açık ücretsiz bir platform olduğunu vurgulayan Şimşek, vatandaşlara bu platformdan yararlanmalarını tavsiye etti. "Bu platform verdiğimiz kararları daha sağlıklı vermemize yardımcı olacak," dedi.

Sermaye Piyasalarının Önemi

Şimşek, ABD'nin zengin bir topluma dönüşmesinde sermaye piyasalarının derinliğinin etkili olduğunu belirtti. Türkiye'de finansman ihtiyacının büyük bir kısmının bankacılık sektöründen karşılandığını ve bu durumun uzun vadeli projeler için kaynak sağlama konusunda zorluk yarattığını ifade etti.

Enflasyon Beklentileri

Şimşek, enflasyonu tek haneye düşürme programının başarılı bir şekilde ilerlediğini ve Haziran ayından sonra enflasyonun hızla düşeceğini öngördü. "Bu yıl sonunda enflasyonun 30'lu rakamlara, gelecek yıl 10'lu rakamlara ve bir sonraki yıl tek haneye düşeceğini göreceğiz," dedi.

Borsada Bilinçli Yatırım

Borsanın bir oyun alanı olmadığını, yatırım yapılan ve analize dayalı kararlar verilmesi gereken bir platform olduğunu belirten Şimşek, toplumun tüm kesimlerinin finansal okuryazar olmasının önemine dikkat çekti. Şimşek, vatandaşlara kolay yoldan para kazanma yollarının riskli olduğunu hatırlatarak, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Finansal Okuryazarlık Platformu'na katılmaları çağrısında bulundu.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek