• İSTANBUL İMSAK  03:44 GÜNEŞ  05:38 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:42 YATSI  22:27
  • 32,9065
  • 35,6871

Bazı kişiler neden koronavirüs olmadı? Şaşırtan sonuç

İngiliz bilim insanları, koronavirüs (Covid-19) üzerinde yaptığı yeni araştırmanın ayrıntılarında bazı kişilerin virüse maruz kalmasına rağmen Covid-19 olmadıkları açıkladı. Nedeni ise doğuştan gelen bağışıklık tepkileri..

bazi-kisiler-neden-koronavirus-olmadi-sasirtan-sonuc.png

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca insan yaşamını yitirdi.

ANCAK BAZI KİŞİLER, KORONAVİRÜSE HİÇ YAKALANMADI.. PEKİ NEDEN?

Merak edilen soruya İngiliz bilim insanlarından yanıt geldi.

İngiltere merkezli Imperial College London bünyesinde yürütülen bir Covid-19 bilimsel çalışmasının bir parçası olarak bilim insanları, Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüyle mücadele edebilen kişilerin, sürekli hastalıktan kaçınmalarına yardımcı olan benzersiz bağışıklık tepkilerine sahip olduğunu buldu.

Kişi virüse maruz kalmadan önce ve sonra elde edilen bulgulara göre burun astarındaki lokal bir bağışıklık tepkisinin, bireylerin virüsü tanımlamasına ve enfeksiyona neden olacak bir yer edinmesini engellemesine olanak tanıdığı ifade edildi.

“DOĞUŞTAN GELEN BAĞIŞIKLIK TEPKİLERİ OLUŞTU”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Virüsü hemen temizleyen bireyler, tipik bir yaygın bağışıklık tepkisi göstermedi; bunun yerine, burunda daha önce hiç görülmemiş, incelikli, doğuştan gelen bağışıklık tepkileri oluştu.

UZUN SÜRELİ BİR ENFEKSİYONUN YAYILMASINI DA ÖNLÜYOR

Araştırmacılar, HLA-DQA2 adı verilen bir genin maruz kalmadan önce yüksek düzeyde bulunmasının, insanların uzun süreli bir enfeksiyonun yayılmasını önlemesine de yardımcı olduğunu öne sürüyor.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek