• İSTANBUL İMSAK  03:44 GÜNEŞ  05:38 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:42 YATSI  22:27
  • 32,9065
  • 35,6871

Binlerce kişiyi ölümden kurtaran kaymakam

1957 yılında Fethiye'de yaşanan iki büyük depremde binlerce kişiyi ölümden kurtaran Kaymakam Kamil Nezih Okuş'un kahramanca mücadelesi, bugün hala hafızalarda. Peki, Kaymakam Kamil Nezih Okuş, binlerce kişiyi ölümden nasıl kurtardı? Detaylar haberimizde…

binlerce-kisiyi-olumden-kurtaran-kaymakam.jpeg

1957 yılında Fethiye'de yaşanan iki büyük depremde binlerce kişiyi ölümden kurtaran Kaymakam Kamil Nezih Okuş'un kahramanca mücadelesi, bugün hala anılarda. Peki, Kaymakam Kamil Nezih Okuş, binlerce kişinin ölümden nasıl kurtarıldı? Detaylar haberimizde...

Fethiye'de yaşanan iki büyük deprem, 6 Şubat depremlerini anlıyor. Ancak bu kez kayıp yaşanabilir, geçmişteki büyük depremlerin aksine oldukça düşük. Bunun nedeni, tek bir kişinin özverili çabalarıdır.

ÇEŞİTLİ ADIMLAR ATILDI

1939 Erzincan Depremi, Cumhuriyet'in en büyük depremi olarak biliniyor. Bu büyük felaketten alınan derslerle, deprem bilgisinin ele alınması için çeşitli adımlar atıldı. Eğitim alanında ve devlet görevlilerinin deprem bilgilerinin yetiştirilmesinde önemli bir yer tuttu. 

başlıksız tasarım.jpeg

1957 Depremi Fethiye'de ise, bu bilinçle hareket eden bir devlet görevlisinin, nasıl büyük bir fark yaratabileceği gözler önünde serdi. Bu kaymakam, Kamil Nezih Okuş'tan başkası değildi.

BİNLERCE KİŞİYİ NASIL KURTARDI?
24 Nisan akşam saatlerinde, Ramazan ayı içinde gerçekleşen ilk deprem, Fethiye'de büyük bir hasara yol açıldı. Ancak kaymakam Okuş, depremin ardından halkın tekrar evlerine geçişini engellemeye kararlıydı. Jandarmaları toplayarak, ev gezip insanları dışarı çıkardı. Halk, sahur hazırlıklarının yarım saatlik yürüyüşüne ve zorla dışarı çıkmalarına tepki göstermesine de, kaymakam Okuş karar vermeliydi.

img_0322.jpeg

Gece boyunca evlerine sokmayan kaymakamın bu kararı, sabaha karşı 04:26'da gerçekleşen 7.3 büyüklüğündeki ikinci depremin büyük bir felaketin dönüşmesinin önledi. Kasaba yerle bir olduğunda, halk kaymakamın zorlamasıyla dışarıda olduğu için kayıp minimumda kaldı.

img_0324.jpeg
İkinci depremde ise Fethiye'de 1.500 bina yıkıldı, ancak sadece 19 kişi hayatını kaybetti. O dönemde 60 bin kişinin yaşadığı Fethiye ve köylerinde bu düşük can kaybının mimarı, halkın evlerine girmeme konusunda zor kullanım temizliği temizliği yapan Kaymakam Kamil Nezih Okuş'tu. Kaymakam Okuş'un fedakarlığı, bugün Fethiye halkı tarafından minnetle anılıyor ve onun sayesinde binlerce kişinin hayatından kurtulmuş oldu.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek