• İSTANBUL İMSAK  03:57 GÜNEŞ  05:46 ÖĞLE  13:16 İKİNDİ  17:12 AKŞAM  20:36 YATSI  22:17
  • 33,0035
  • 35,9325

Çaya boya karıştıran firmalar

Tarım Bakanlığı son zamanlarda denetimlerini yoğunlaştırdı. Çaya boya karıştıran firmaları buldu.

caya-boya-karistiran-firmalar-gida-guvenligi.png

Tarım Bakanlığı son zamanlarda denetimlerini yoğunlaştırdı. Gıda hilecilerine artık geçit vermeyen Bakanlık, hile tespit ettiği markaları da kamuoyuna ifşa ederek halkın tedbirli olmasını sağlamaya başladı. Son iki ayda yüzlerce firma açıklayan Bakanlık, şimdi de çay keyfimizi kaçıracak bir hile açıkladı.

Çaya Boya Katıyorlar

Türk milletinin en çok tükettiği milli içeceğimiz olan çay da hilecilerden nasibini aldı. Daha demli daha güzel rengi olsun diye kalitesiz çaylara boya katarak güzel göstermeye çalışan firmalar ifşa edildi. Aşağıda çaya boya katan firmaların listesine ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz ay yayınlanan bakanlığın ifşa listesinde ise köfteye domuz eti, sucuğa at eti, zeytinyağına bitkisel yağ, enerji içeceklerine ilaç etkin maddesi gibi hileler ifşa edilmişti.

Sağlığımızı tehdit ediyor

oya karıştırılması uzmanlara göre gıda mevzuatına aykırı olmasının yanında sağlığı da tehdit ediyor. Ne olduğu belli olmayan kimyasal içeriklerden oluşabilecek boyaların insan sağlığına zararlı olması durumu söz konusu. Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılına ait ilk tağşiş listesini yayınladı. Yayımlanan listeye bakıldığında Çay ve Kahveye boya katan firmalar olduğu görülüyor.

İşte çaya boya katan firmaların listesi:

Se-Fa Gıda Mad. San. İnş. Turz. Nak. Tic. Ltd. Şti. Sürmene/TRABZON Of-Sefa BalımSiyah Çay Boya/Gıda Boyası Tespiti Ada Çay San. Paz. Dış Tic. Ltd. Şti. Güneysu/RİZE Simge Rize Çayı Siyah 500 gr Siyah ÇayBoya/Gıda Boyası Tespiti Vega Gıda Sanayi Anonim Şirketi Merkez/RİZE Vega Çay Gold 500 gr.Siyah Çay Boya/Gıda Boyası Tespiti Altınbaşak Çay ve Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Merkez/RİZE Altınbaşak Prestij Siyah Çay Siyah Çay Boya/Gıda Boyası Tespiti Esvet Filiz Çayı 500 gr.Siyah Çay Boya/Gıda Boyası Tespiti Sergen Gold Siyah Çay 500 gr.Siyah Çay Boya/Gıda Boyası Tespiti Nova Siyah Çay Boya/Gıda Boyası Tespiti Gökçay Siyah Çay Boya/Gıda Boyası Tespiti Elmas Gold Siyah Çay Boya/Gıda Boyası Tespiti Altıncezve Filiz Çay Siyah Çay Boya/Gıda Boyası Tespiti İşte Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan belge...

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek