• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,2031
  • 34,8717

Çocuklarınıza yaşatacağınız 7 sünnet tavsiyesi

Peygamberimizin sünnetlerine uyarak onun örnek yaşamını takip etmek, Müslümanların imanlarını güçlendirmesine, ahlaklarını geliştirmesine ve Allah'a daha yakın olmasına yardımcı olur. Bu nedenle, Peygamberimizin sünnetlerine uymak önemlidir ve Müslümanlar için hayatlarında bir rehberlik kaynağıdır.

cocuklariniza-yasatacaginiz-7-sunnet-tavsiyesi.jpg

Hazreti Muhammed (sav)'i kim merak etmez? O'nun nasıl bir insan olduğunu, yeme içmesinden giyim kuşamına, oturup kalkmasından alışveriş yapmasına, ibadetinden ahlakına, edebiyat sevgisinden esprilerine, cinsel tavsiyelerinden ahiret bilincine, çevreye bakışından estetik anlayışına, çocuk ve gençlerin yanı sıra ailesi ve insanlarla olan ilişkisine varıncaya kadar neler yaptığını her Müslüman merak eder, öğrenmek ister. Peki biz neden öğrenmek istemiyoruz? O halde herkes eline bir kalem kağıt alsın ve peygamberimizin tavsiyelerine kulak verin.
 
1- ONUNLA SEYAHAT ETMEK
Bir tane Arabistan haritası yada daha kapsamlı bir harita edinin ve çocukların dikkatini buraya çekin. Daha sonra onun Mekke’den Medine’ye seyahat ettiği farklı noktaları not alın. Her yolculuk karar alınan toplantıda seçilen kişi tarafından araştırılıp bütün aileye sunulmalı.

2- ONUNLA UYANMAK
Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- Allah’ı anmak, dua etmek için gün doğmadan, sabah namazından önce uyanırdı. Gökyüzüne bakarak, kainatı seyrederek ve yaratıcısını düşünerek Âl-i İmrân suresinin son ayetlerini okurdu.Bu Allah’a yakın olmak için mükemmel bir yol, motivasyonun en üst seviyede olduğu zaman dilimi, bir hadis-i şerife göre zihnin en berrak ve günlük kaygılardan uzak olduğu zaman Allah bize çok yakın olur.
Sabah namazı vakti girdiğinde Peygamberimiz namazını kılar ve cemaatle bir süre sohbet ederdi.
Bir cumartesi ya da pazar günü bütün aileyi tam o saatte namaz için uyandırın. Onları, Peygamberimizin yaptığı gibi, o saatte uyanıp yapabilecekleri en iyi ibadetleri yapmaları için cesaretlendirin.
 
3- ONUN HAYATINDAN BÖLÜMLER OKUMAK
Bu etkinlik daha iyi öğrenmek için yatma zamanı, çocuklar okuldan döndükten sonra ya da başka bir zamanda yapılabilir. Peygamberimizi-sallallahu aleyhi ve sellem- sevmenin ve O’nun hayatını öğrenmenin ilk adımı onun nasıl mükemmel olduğunu bilmekten geçer. O’nun hayatıyla ilgili çocuk kitapları alabilir ya da arabayla okula gidiş-dönüşlerde CD de birşeyler dinletebilirsiniz. Ailedeki herkes anlatmak için bir kıssa da seçebilir. Bu yöntem, araştırma ve okumayı da teşvik eder.

4- ONUN GİBİ UYUMAK
Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- uyumadan önce mutlaka dua ederdi. Belki O’nu sevdiğinin bir göstergesi olarak siz de bir gece O’nun gibi uyumak istersiniz. Peygamberimiz sağ tarafına döner, sağ elini sağ yanağının altına koyarak uyurdu. Ayrıca yatmadan önce abdest alırdı. Yatmadan önce bir ya da iki dua okur ve Kur’an-ı Kerim’den kısa bir bölüm okurdu. Eğer bu öğüdü benimsediyseniz dua ezberleyebilir, anlamını öğrenebilir ve çoğaltıp herkese dağıtabilirsiniz.
 
5-ONUN GİBİ YEMEK YEMEK
O’nun yediği yemek çeşitleri ve çok sevdiği yemekler hakkında bilgiler var. Bunların bir listesini yapın. Bütün aile bir aradayken O’nun sevdiği yemekler ve sofra adabı ile ilgili hatırlatmaları aileden bir kişi yapabilir. Ailenin en küçüğü bu iş için en iyisi olabilir. Örneğin, Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- midenin 3′ te birini yemekle dolduracak kadar yemeyi tavsiye etmiştir. Yemekten önce ellerimizi yıkamalıyız, yemeğe ‘besmele’ ile başlamalıyız ve yemeği sağ elimizle yemeliyiz. Bunun gibi Peygamberimizin yemek alışkanlığıyla ilgili başka örnekler de var.
Bu sizi bazı araştırmalar yapmaya yönlendirir. Bir akşam yemeğini Peygamberimizin-sallallahu aleyhi ve sellem- yemeği gibi geçirmeyi planlayabilirsiniz.
 
6- ONUN GİBİ DUA ETMEK
Peygamberimizin-sallallahu aleyhi ve sellem- yaşamı boyunca Kur’an okunurken birisi hata yaptığında sahabe tarafından düzeltilirdi. Bu hemen hemen bütün Müslümanlar tarafından Ramazan’da yapılan bir şey. Bu hafta süresince, çocuklarınıza Peygamberimizin-sallallahu aleyhi ve sellem- nasıl yaşadığını öğretirken her güne duaları okuyacak farklı bir kişi seçip eğer hata yaparsa düzeltebilirsiniz. Bu şekilde sadece sünneti uygulamış olmazsınız aynı zamanda bir öğretim yöntemi uygulamış olursunuz.

7- ONUN GİBİ ŞAKALAŞMAK
Peygamberimiz-sallallahu aleyhi ve sellem- oyun ve eğlencenin önemini anlamıştı. Eşi Aişe validemizle yarışır, çoğu zaman onu geçerdi (Allah ondan razı olsun). Sahabelerle yüzer ve güreşirdi. Hem onlarla şakalaşırdı da. Çocukları sever ve onlarla oyun oynardı. Müslümanlar, O’ nun hayatının bu yönünü unutmamalılar. Evinizin avlusunda eşlerinizle yarışın, çocuklarınız için bir yüzme havuzu kurun, çocuklarınızı faydalı kurslara yazdırın.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek