• İSTANBUL İMSAK  03:44 GÜNEŞ  05:38 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:42 YATSI  22:27
  • 32,9065
  • 35,6871

Dünyanın en tehlikeli yiyecekleri: Zehirden bile tehlikeli!

ABD merkezli New York Post gazetesi, vücudumuza zarar veren en zararlı yiyecekleri sıraladı. Bu yiyecekler zamanla sağlığımızı tehdit edebilir ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilir. İşte o zararlı besinler...

dunyanin-en-tehlikeli-yiyecekleri-zehirden-bile-tehlikeli.png

Günümüzde tükettiğimiz bazı yiyecekler, içerdikleri zararlı maddeler nedeniyle sağlığımızı ciddi şekilde tehdit edebiliyor. İşte, dünyada en tehlikeli olarak bilinen ve zehirden bile tehlikeli olabilecek yiyecekler:

Fugu Balığı (Japon Balığı)
Japon mutfağının ünlü yiyeceklerinden olan Fugu balığı, yanlış hazırlanması durumunda ölümcül olabiliyor. İçerdiği tetrodotoksin maddesi, sinir sistemine zarar vererek ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere neden olabiliyor.

Casu Marzu (Çürümüş Peynir)
İtalya’nın Sardinya adasına özgü bu peynir, içerdiği canlı böcek larvaları nedeniyle oldukça tehlikeli. Tüketildiğinde bağırsaklara zarar verebilir ve enfeksiyonlara yol açabilir.

Ackee Meyvesi
Batı Afrika ve Jamaika’da yetişen Ackee meyvesi, olgunlaşmadan tüketildiğinde içerdiği hipoglisin A maddesi nedeniyle ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Bu madde, kan şekerini düşürerek hipoglisemik komaya neden olabilir.

Şili Biberi
Dünyanın en acı biberlerinden biri olan Şili biberi, aşırı tüketildiğinde mide ve bağırsaklarda ciddi tahrişe neden olabilir. Ayrıca, solunum yolu problemlerine de yol açabilir.

Yeşil Patates
Patatesin yeşil kısımları ve filizleri, solanin adlı zehirli bir alkaloid içerir. Solanin, mide bulantısı, kusma ve nörolojik problemlere yol açabilir.

Manyok
Tropikal bölgelerde yetişen manyok bitkisi, yeterince pişirilmeden tüketildiğinde siyanür zehirlenmesine neden olabilir. Bu zehirlenme, ciddi sağlık problemlerine ve ölüme yol açabilir.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek