• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  17:09 AKŞAM  20:44 YATSI  22:34
  • 32,3709
  • 34,7971

Günde 2 hurma yemek neye iyi gelir?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte hurmalar da raflardaki yerlerini almaya başladı. Özellikle Ramazan ayında çok tüketilse de yılın her dönemi yenebilen bir meyvedir. Peki, günde 2 hurma yemek neye iyi gelir? İşte hurmanın faydaları...

gunde-2-hurma-yemek-neye-iyi-gelir.jpg

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte hurmalar da raflardaki yerlerini almaya başladı. Özellikle Ramazan ayında çok tüketilse de yılın her dönemi yenebilen bir meyvedir. Peki, günde 2 hurma yemek neye iyi gelir? İşte hurmanın faydaları...
 
GÜNDE 2 HURMA YEMEK NEYE İYİ GELİR?
Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan hurma beyinden kalbe kadar tüm organları etkiliyor. Hatta bazı araştırmalar hurmanın faydasını kanıtlıyor. Hurmanın tek tek vücut organlarına etkisini anlattık.

KABIZLIK
Günde 2 hurma yemek sindiriminizi hızlandıracaktır. Hurmanın arındırıcı etkisi sayesinde kabızlık, hazımsızlık ve benzeri sorunlar hafifletilecek veya önlenecektir. İçerdiği amino asitler ve lifler sayesinde hurma, vücudunuzun yediğiniz gıdaları sindirmesine yardımcı olur ve aynı zamanda sindiriminizi optimize eder.

KARACİĞER
Hurma karaciğeri güçlendirir. Bu araştırmalarla desteklenmiş bir sonuçtur.

KALP
Hurmanın içerisinde bol miktarda potasyum bulunması, hurmayı kalp hastalıklarının önlenmesi açısından oldukça etkili kılmaktadır. Hurma sayesinde LDL kolesterolünüz çok daha düşük olacak, felç ve kalp krizi riskiniz de çok daha düşük olacaktır.

GÖZLER
Hurmanın içerdiği şeylerden biri de bol miktarda A vitaminidir. Bu vitamin gözlerinizi korumaya ve korneanızı yenilemeye yardımcı olur. Meyve ayrıca gözlerinizi koruyan ve zararlı UV ışınlarına karşı koruyucu bir filtre oluşturan çok miktarda lutein ve zeaksantin içerir.

ENERJİ
Hurma, fındık gibi öğün aralarında tüketilebilecek mükemmel bir atıştırmalıktır. İhtiyacınız olan enerji artışını sağlamak için şeker içerirler. Atıştırmalığı kuruyemişlerle eşleştirdiğinizde, kuruyemişlerin içerdiği yağ sayesinde bu artış daha da uzun sürecektir.

BEYİN
Hurma bilişsel işlevleri artırır. Aynı zamanda hurmadaki vitaminler beyin aktivitenizi uyarır.

AĞRI
Hurma magnezyum içerir ve bu sahip olabileceğiniz ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda enfeksiyonları önlemeye ve azaltmaya yardımcı olan antibakteriyel bir etkiye de sahiptir.

KAN DAMARLARI
Hurma kan damarlarınız için iyidir çünkü kalsiyumun oraya yerleşmesini engellemeye yardımcı olurlar. Kan damarlarınızdaki çok fazla kalsiyum, arterleri tıkayabilir ve bu da sizi felç, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıklar riskine sokabilir.
 
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek