• İSTANBUL İMSAK  04:42 GÜNEŞ  06:15 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  16:53 AKŞAM  19:53 YATSI  21:19
  • 32,3854
  • 34,5096

Hırka-i Şerif nerede? Hırka-i Şerif nasıl ziyaret edilir?

Ramazan’ın ilk cumasında düzenlenen törenle ziyaretçilere açılan Hırka-i Şerif'e ilgi oldukça büyük. Peki, Hırka-i Şerif nerede? Hırka-i Şerif nasıl ziyaret edilir? Detaylar haberimizde...

hirka-i-serif-nerede-hirka-i-serif-nasil-ziyaret-edilir.jpg

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in vasiyeti üzerine Veysel Karani Hazretlerine hediye edilen kutsal emanetlerden Hırka-i Şerif, Ramazan’ın ilk cumasında düzenlenen törenle ziyaretçilere açıldı.

Hırka-i Şerif Camii’ndeki ziyarete açılış proğramına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Valisi Davut Gül, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Kaymakam ve Vakıflar 1.Bölge Müdürü Yavuz Güner, Veysel Karani’nin 59. Kuşaktan torunu ve Hırka-i Şerif Vakfı Genel Sekreteri Barış Samir ve çok sayıda vatandaş katıldı.

PEYGAMBERİMİZİ ÖRNEK ALMALIYIZ
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılışın ardından konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, her yıl Ramazanın ilk Cumasında ziyarete açılan Hırka-i Şerif bizde duygu seli oluşturmaktadır. Peygamber efendimizin eşyaları ve ayak izi bizim için çok değerlidir. Asırlardan bu yana Hırka-i Şerif muhafızlarından Allah razı olsun Barış Samir ailesi bu muhafızlığı layıkıyla yerine getirmektedir. Allah kutsal emenetlerin kıyamete kadar korumayı nasip eylesin” dedi. Kutsal emanetleri gördüğümüz zaman kuran-ı Kerim’i hatırlamalıyız. Peygamberimiz nasıl yaşamışsa vatandaşlarımızında öyle yaşaması lazım” dedi.

NASIL MUHAFAZA EDİLİYOR?
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in vasiyetiyle Veysel Karani Hazretleri’ne hediye edilen kutsal emanetlerden biri olan Hırka-i Şerif, 1851 yılından bu yana Fatih ilçesindeki adına yaptırılan Hırka-ı Şerif Camii’nde muhafaza edilmektedir. Peygamber Efendimizin emaneti Hırka-i Şerif, günümüzde Veysel Karani Hazretleri’nin 58. ve 59. kuşak torunları tarafından, büyük bir itina ve dikkatle korunarak ziyarete açılmaktadır.

NE ZAMAN ZİYARET EDİLECEK?
Hırka-i Şerif, hafta içi 10.00-17.00 saatlerinde, hafta sonu ise 09.00-17.30 saatlerinde görülebilecek. Ziyaretler, arefe günü (5 Nisan 2024) ikindi namazı sonrasına kadar sürecek. Kutsal Emanet, Kadir Gecesi ise teravih namazı sonrası gece saat 03.00’a kadar ziyaret edilebilecek. Yaşlı, hamile ve hasta ziyaretçiler, sıra beklemeden refakatçiler eşliğinde Hırka-i Şerif’i görebilecek.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek