• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,2031
  • 34,8717

İkinci cemre ne zaman ve nereye düşer?

Halk arasında baharın müjdesi olarak nitelendirilen cemrenin ilki havaya düştü. Peki ama ikinci cemre ve üçüncü cemre ne zaman düşecek?

ikinci-cemre-ne-zaman-ve-nereye-duser.jpg

"Ateş" "kor" "köz" gibi anlamlariı bulunan ve halk arasında birer hafta arayla düştüğü kabul edilen cemrenin ilki düştü.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?
Eskilerden gelen bir inanış olan ve halk arasında birer hafta arayla düştüğüm kabul edilen cemrenin, soğuk kış günlerinin ardından havayı, suyu ve toprağı ısıttığına inanılır. Sıcaklığın kademe kademe artması düşen cemrelere bağlanır.
Orta asyadan Arap coğrafyasına, Çinden İtalya'ya pek çok kültürde yılın neredeyse aynı günlerinde cemrelerin düşerek ya da yükselerek havayı, toprağı ve suyu ısıtttığına inanılır.

İLK CEMRE NE ZAMAN NEREYE DÜŞTÜ?

Cemre'nin ilki 19-20 Şubat tarihleri arasında havaya düştü. Şubat ayının sonlarına doğru suya ve mart başında da toprağa düşmesi bekleniyor.

İKİNCİ CEMRE VE ÜÇÜNCÜ CEMRE

Cemrelerin ikincisi 26-27 Şubat'ta suya ve ardından üçüncü cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşecek.

CEMRE İSMİNİN ANLAMI

Cemre düşmesiyle birlikte internette Cemre isminin anlamı da sıklıkla araştırılmaya başlandı. Cemre Arapça kökenli bir sözcük tür ve "kor durumunda ateş" anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Mina Vadisi'nde arafattan gelen hacaların attığı taşlarla oluşan yığınlara da cemre denmektedir.
 
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek