• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  17:09 AKŞAM  20:44 YATSI  22:34
  • 32,3709
  • 34,7971

İsrail işgaline karşı direnen barış meleği: Rachel Corrie

İnsanlık vicdanına ses olan ABD’li üniversite öğrencisi Rachel Corrie (23), 21 yıl önce bugün, Gazze’de İsrail tanklarının altında can verdi. Corrie'nin cesareti ve adanmışlığı, o günden sonra Filistinlilerin özgürlük mücadelesine ilham kaynağı oldu. Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin küçük bir kara parçasına sıkıştırıldığı Gazze, İsrail’in tüm yıkım ve vahşetine rağmen özgürlüğüne kavuşmak için yıllardır çaba sarf ediyor.

israil-isgaline-karsi-direnen-baris-melegirachel-corrie.jpg

Gazze’de Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasını önlemek isterken İsrail ordusuna ait bir buldozer tarafından ezilerek öldürülen ABD'li barış aktivisti Rachel Corrie'nin ölümünün üzerinden 21 yıl geçti. Gazze’deki sivil direnişin sembolü olan Rachel Corrie hak ve adalet mücadelesi bugün hâlâ canlılığını koruyor.

10 YAŞINDAYKEN İLGİ DUYMAYA BAŞLADI
Sabah Gazetesi'nden Muhammed Uzun haberine göre, ABD’nin başkenti Washington'da doğan Rachel Corrie, liseden sonra Evergreen Devlet Üniversitesi'nde tiyatro ve uluslararası ilişkiler okudu. Henüz 10 yaşındayken, ilkokul mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, “Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışacağım” dedi. Lise yıllarında, insan hakları ve sosyal adalet konularıyla ilgilenmeye başladı. 2002 yılında, Seattle’da Filistinlilere yönelik İsrail saldırılarını protesto eden bir gösteriye katıldı.

ELİNDE MEGAFON, ÜSTÜNDE FOSFORLU YELEK VARDI
Filistin'e gitmeden önce, “Filistinlilerin yaşadığı zulmü ve adaletsizliği görmezden gelemem” dedi. 2003 yılında, Rachel Corrie, Uluslararası Dayanışma Hareketi (ISM) ile Filistin'e gitti. Genç aktivist, burada çektiği videolarla İsrail'in savaş suçlarını gözler önüne serdi. Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasını engellemek isterken, İsrail ordusuna ait bir buldozerin altında kaldı. İsrail ordusu, Filistinlilere merhamet etmediği gibi onu da katletti. Corrie’nin ölümü öncesinde üzerinde parlak, fosforlu, turuncu bir yelek vardı ve megafon kullanıyordu. İsrail yetkilileri yaşananların bir ‘kaza’ olduğunu ve buldozer sürücüsünün Corrie’yi görmediğini iddia etti.

MAHKEME: BASİT BİR KAZA
O günden sonra binlerce Filistinlinin evi daha yıkıldı. Filistinliler, "şehit" olarak nitelendirdikleri Corrie için büyük bir cenaze töreni düzenlendi. Corrie’nin ailesi, İsrail devletine karşı hukuk davası açtı. Mahkeme ise İsrail’in genç kadının ölümünde sorumlu olmadığına hükmetti. Corrie'nin günlüğü ve mektupları ise “My Name is Rachel Corrie” adıyla kitaplaştırıldı ve bir milyonun üzerinde satıldı. Corrie'nin hikayesi, Filistinlilerin yaşadığı zulmü ve adaletsizliği anlatan önemli bir kaynak haline geldi.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek