• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
 • 32,5164
 • 34,7944

Ramazan ayında hangi ibadetler yapılır?

Ramazan ayında yapılacak ibadetler nelerdir? Ramazan ayında hangi dualar okunur, namazlar kılınır? İşte Ramazan ayı ibadetleri ve duaları…

ramazan-ayinda-hangi-ibadetler-yapilir.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Ramazanın İlk Gününe Özel Hayırlı İbadetler

Ramazanın ilk günü 2024 yılında 11 Mart Pazartesi gününe denk gelmektedir. Bu gün ramazan ayı boyunca oruç tutulacak 30 günlük sürecin başlangıcıdır. Ramazanın ilk günü ne zaman merak edenler için cevabımız: 1. Gün 11 Mart 2024 Pazartesi günüdür.

Ramazanın ilk günü Fetih suresi ve Kur’an-Kerim okumak, aksi bir sağlık durumu olmadığı sürece oruç tutmak, tespih çekmek, bol bol dua etmek, ihtiyaç sahiplerinin maddi manevi yüzünü güldürmek, sevdiklerinizle rızkınızı paylaşmak size çok iyi gelecektir.

İşte ramazanın ilk günü nasıl ibadet edebilirim diye merak edenlere rehber olacak o faydalı bilgiler!
 • Ramazanın İlk Günü İbadetler, Tespihler, Okunacak Dualar
 • Fetih Suresi okumak
 • Kur’an-ı Kerim okumak
 • Oruç tutmak
 • Zekat ve fitre vermek
 • Dua etmek
 • Tespih çekmek

Fetih Suresi Okumak

Ramazanın ilk günü okunacak sureler ya da yapılacak ibadetlerin başında Fetih suresi gelmektedir. Gündüzden ziyade daha çok ramazanın ilk gecesi okunacak dualar arasında gösterilen Fetih Suresi odaklanmanın daha rahat olduğu karanlığın çöktüğü saatlere uygun bulunur.

Özellikle ramazanın ilk gecesi okunacak Fetih suresinin, kişiyi tüm bir sene koruyacak fazileti bulunmaktadır. Aynı zamanda tüm bir gün boyunca kişinin ibadetlerine ya da yaptığı dualara Fetih suresini de eklemesi, rızkın ve bolluk bereketin artacağına işaret etmektedir.

İslam inancında ramazanın ilk günü Fetih suresi okumak, ferahlığın başlamasında ve sıkıntıların ya da zorlukların sona ermesinde etkili olmaktadır.

Kur’an-ı Kerim Okumak

Geçmişten günümüze ramazan ayının ilk ve en önemli ritüelleri arasında ibadetlerin artması, tövbelerin ve hayır işlerinin çoğalması yer almaktadır.

Ramazan ilk günü okunacak dualar olarak dinen kesin bir liste olmamakla birlikte Kur’an-ı Kerim içinden her sure seçilebilir. Önemli olan derin manaya odaklanmak ve hayata bu manayı yansıtabilmektir. Ramazan ayı kişinin manevi bakımdan kendisini yetiştireceği bir ay olduğu için bu sürede Kur’an okumak, hem fazileti hem de manevi bağları güçlendirmesi yönünden önem taşımaktadır.

Siz de ramazanda Kur’an okumak istiyorum; ancak okumayı bilmiyorum diyorsanız dert etmeyin! Son yıllarda gelişen teknoloji ve yenilenen mealler sayesinde artık çok daha kolay bir şekilde okuyabilir ve aynı zamanda anlamını da rahatlıkla araştırabilirsiniz. Burada önemli olan samimi ve temiz bir niyettir.

Oruç Tutmak

İslam inancında ramazanın en belirgin göstergesi, kişinin bedenini ve ruhunu arındıracak şekilde Allah rızası için oruç tutmasıdır. Oruç tutmak her ne kadar tüm bir gün boyunca vücudun aç ve susuz kalması olarak görülse de aslında ramazan ayı boyunca tutulacak oruçların çok daha derin fazileti bulunmaktadır.

Oruç ile birlikte sahur duası ve iftar duası edilen anların büyük anlam ve önemi vardır. Dua ederken orucun hem fiziksel hem ruhsal şifalarına odaklanarak şükretmek içsel huzuru artırır.

Zekat ve Fitre Vermek

Ramazan ayında oruç tutmak ne kadar önemliyse, fitre ve zekat vermek de bir o kadar önem taşımaktadır. Müslüman toplumlarda bu ayın bereketi ve faziletinin bol olması, fitre ve zekatların da bu ayda verilmesi ile anlam kazanmaktadır.

İslam inancında fazlasıyla önem taşıyan yardımlaşma fitre ile pekiştirilir ve bu sayede ihtiyaç sahipleri için de bireyin katkısı sağlanmış olur. Elbette her durumda olduğu gibi fitre ve zekat konusunda da ayrıntılı olarak araştırma yapmakta ve faziletinden doğru bir şekilde yararlanmak için hassas olmakta fayda vardır.

Ramazan duası almanın en güzel vesilelerinden biri zekat, fitre ve sadaka vermektir. Ramazanın ilk günü fitre verilir mi diye merak edilebilir, Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili açıklamasında fıtır sadakasının Ramazan Bayramı ilk günü verilmesinin vacip olduğunu, bayram öncesinde de verilebileceğini belirtmiştir.

Dua Etmek

Bolluk, bereket ve rahmet yönünden diğer aylardan farklılık gösteren ve kişiye hem maddi hem de manevi bakımdan doyum sağlayan ramazan ayında en sık yapılabilecek şeylerden birisi, bol bol ve içtenlikle dua etmektir.

Kişiyi doğruya yöneltmek, kötü huylarından ya da günahlarından arındırmak ve hayırlı rızkının artmasına katkı sağlamak gibi faziletleri bulunan ramazan ayı boyunca gerek gün içerisinde gerek iftar saatlerinde yapılacak duaların kat kat sevabı olmaktadır. Bu nedenle kişinin kendisi için gerçekleşmesini istediği durumların, tövbelerin ya da affolunma dileklerinin anlam kazanacağı dualar ramazan ayında da bol bol yapılmalıdır.


Tespih Çekmek

Ramazanın ilk günü nasıl ibadet edeceği hakkında bilgi arayan okurlarımız, bu günlerde tespih çekmek oldukça önemlidir. Dua etmek, namaz kılmak, belirli sureleri veya Kuran’ı okumak dışında vakit buldukça tespih çekebilirsiniz. Peki, ramazanda hangi tespihler çekilebilir?

 
 • Ramazanın 1 ila 10. günleri arasında: Ya Erhamerrahimin (Ey iman edenlerin en merhametlisi) tespihi çekilebilir.
 • Ramazanın 11 ila 20. günleri arasında: Ya Gaffarez Zünüb (Ey günahları bağışlayan) tespihi çekilebilir.
 • Ramazanın 21 ila 30. günleri arasında: Ya Atikarrikab (Ey iyileri koruyan) tespihi çekilebilir.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek