• İSTANBUL İMSAK  03:55 GÜNEŞ  05:45 ÖĞLE  13:16 İKİNDİ  17:12 AKŞAM  20:36 YATSI  22:18
  • 33,0637
  • 35,9898

Renkler beslenmenize nasıl etki ediyor?

Renkler, beslenme alışkanlıklarımıza ne şekilde etki eder? Renkler, beslenme alışkanlıklarımıza ne şekilde etki eder? Detaylar haberimizde...

renkler-beslenmenize-nasil-etki-ediyor.jpg

Rengin sadece giyim olarak değil, taşınılan enerji ve kişi için bir çeşit pin kodu, şifre, ipucu ve karakter belirleyicisi olduğunu ifade eden Renk Uzmanı Aydan Öztürkatalay, kırmızı rengin kan basıncı, dolaşım sistemi ve tükürük bezleri üzerindeki etkisine değindi.     Beynin yutkunma merkezini uyandırma özelliği nedeni ile yararlı olmayan içeceklerin kırmızı bardaklarda içilmesini tavsiye eden Öztürkatalay, kırmızının olumlu enerjisini artıran, olumsuz enerjisini baskılayan turkuazın iradeyi güçlendirerek bağımlılığı azalttığını, obeziteyle savaşta etkili olduğunu ve sigara içimini azalttığını dile getirdi.    

Öztürkatalay'a göre, renkler sadece giyim için değil, taşıdığı enerji ve kişisel özelliklerle de ilgilidir. Örneğin, kırmızı rengin kan basıncı, dolaşım sistemi ve tükürük bezleri üzerinde bir etkisi olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, içeceklerin kırmızı bardaklarda içilmesini öneriyor çünkü kırmızı, yutkunma merkezini uyararak içeceğin tüketimini artırabilir.

Turkuazın ise iradeyi güçlendirerek bağımlılığı azalttığını, obeziteyle mücadelede etkili olduğunu ve sigara içimini azaltabileceğini belirtiyor.

Sağlıklı yaşam, beslenme ve diyet için renkleri kullanmanın püf noktalarını da sıralıyor:

  • Az yemek istediğiniz gıdaları, zıt renklerdeki tabaklarda servis ederek görsel etkiyle daha az yemenizi sağlayabilirsiniz.
  • Turuncunun sindirim sistemini çalıştırdığını, sarının zihin faaliyetlerinde etkili olduğunu ve yeşilin kolesterolü dengelendiğini ve konsantrasyonu artırdığını belirtiyor.
  • Mavi rengin sakinlik verdiğini ve yüksek tansiyonu düşürebileceğini ifade ediyor.
  • Eflatunun fiziksel ve ruhsal dengeyi sağlayabileceğini söylüyor ve uyku problemleri için yatak odasını bu renklerle boyamanın faydalı olabileceğini öneriyor.

Örneğin, yemek yerken ağır müzikler dinlemenin yeme ritmini yavaşlatabileceğini belirtiyor ve uyku problemleri için eflatun, magenta, pembe veya lila renklerini tercih etmenizi öneriyor.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek