• İSTANBUL İMSAK  03:40 GÜNEŞ  05:32 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:03 AKŞAM  20:30 YATSI  22:14
  • 32,2
  • 34,904

Sabah rutini nasıl yapılır?

Sabah rutininiz tüm gününüzün nasıl geçeceğini belirler. Bu açıdan erken uyanmak, kahvaltı yapmak ve evden çıkmak, parlak ve sağlıklı gözlere, enerjik bir gülümsemeye ve pozitif enerjiye sahip olacaktır.,

sabah-rutini-nedir-sabah-rutini-nasil-yapilir.png

Günümüzde daha mutlu ve sağlıklı olmak çaba gerektiren bir uğraş. Tüm gün aktif kalmak, yaptığımız yiyecek seçimleri konusunda daha dikkatli olmak ve iş-yaşam dengesini korumak için çabalamamız gerek. Eğer bu yolculukta kendinizi daha iyi bir seviyeye taşımak istiyorsanız, gününüze başlamak için sağlıklı rutinler oluşturmak iyi bir başlangıç olabilir. Sabah rutinine sahip olmak zihinsel iyiliğinize destek verebilir, bu da günün geri kalanı için sizi daha mutlu ve enerjik bir ruh halinde tutacaktır.

Sabah rutini kavramı kulağa başta monoton bir düzen gibi gelebilir. Ancak sağlıklı rutinler oluşturarak ve bunları günlük yaşamınıza dahil ederek hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinize yatırım yapılabilirsiniz. Sabah rutinleri sıkıcı olmak zorunda değildir. Çünkü sabah bakım rutini planınızı dönemsel ve günlük modunuza göre planlayabilirsiniz. Böylece güne yüksek enerji ve motivasyonla başlayabilirsiniz.

Sabah rutini herkesin kendisi için iyi olanı düzenli olarak uygulamasıdır. Sabah rutini ile sağlıklı ve eğlenceli alışkanlıkları günlük hayatınıza dahil etmek, hali hazırda sahip olduğunuz alışkanlıklarla motive olmanızı sağlayacaktır. Çünkü günlük hayatınıza bir adım attığınızda kendinizi motive olmadığınız veya enerji dolu hissetmediğiniz günlerde alışkanlıklarınızın motivasyon enerjisini bulabilir ve olumsuz ruh halinden kurtulabilirsiniz.

Alternatif olarak, günlük hayatın olumsuz yönleriyle kolayca başa çıkabilir, belirsizlik ve kaygının yarattığı stresi azaltabilirsiniz. Araştırmalar, insanların yaklaşık 21 gün sonra alışkanlıklar oluşturma veya bırakma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Yani 21 gün boyunca bu alışkanlığı sürdürürseniz hayatınızın bir parçası haline gelecektir. Bu yüzden sabah rutini listesi oluşturmak kalite bir güne başlamak için büyük önem taşır.

Sabah Rutini Nasıl Yapılır?

Güne güzel başlamak için sabah bakım rutini yapmak çok önemlidir. Sabahları genellikle yoğun ve stresli olduğunda, bir rutin oluşturmak kendinizi arındırmaya ve gününüzü daha fazla kontrol altında hissetmenize yardımcı olabilir. Bir sabah rutini listesi oluşturmakta zorlanan kişiler bile bir alışkanlık oluşturmayı öğrenebilirler. Bu, tüm sabah aktivitelerinin ne kadar sürdüğünü takip etmenize ve bunları planlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunu bir süre, tercihen normal sabah rutininize başlamadan birkaç hafta önce denemek rutininizi planlamaya başlamanın iyi bir yoludur. Rutinlerinizi alternatifler içeren şekilde oluşturmak sabah rutinini daha keyifli ve takip edilmesi daha kolay hale getirir.

Sağlıklı Bir Sabah Rutini Listesi Oluşturmak İçin Öneriler

Sabah rutininiz tüm gününüzün nasıl geçeceğini belirler. Bu açıdan erken uyanmak, kahvaltı yapmak ve evden çıkmak, parlak ve sağlıklı gözlere, enerjik bir gülümsemeye ve pozitif enerjiye sahip olacaktır.,

Uyandıktan sonra enerjinizi yükseltmek ve gün içerisinde kendinizi en iyi halinize getirmek için size 10 öneri;

1. Sabahları Erken Uyanın

Sabah rutinlerinizi rahatça gerçekleştirebilmek ve onlardan maksimum fayda sağlamak için için sabah erken kalkmaya alışmanızda fayda var. Budizm gibi pek çok ruhani uygulamada rahipler akşam üstü 7 gibi erken bir saatte yatıp güneş ışığı ile birlikte uyanırlar ve kendi biyolojik saatlerini oluştururlar. Gün batışıyla uyumak ve gün doğumuyla uyanmak için kendilerini eğitirler, böylece günlerini daha üretken ve enerjik bir şekilde geçirirler. Çalışmalar, erken uyanan insanların mutluluk seviyelerinde, sağlıklarında ve genel üretkenliklerinde artış olduğunu göstermiştir.

2. Sabah Rutinine Ağız Temizliğni Ekleyin

Dil sıyırıcı ile temizlik, Ayurveda’ya (eski bir Hint sağlık pratiği) dayanır. Tercihen sabah yapılan bu uygulama, dil boyunca içerden dışa doğru metal veya plastik bir sıyırıcıyla gerçekleştirilir. Tüm gece boyunca ağzınızda biriken bakterileri yok etmek sadece kötü nefesten kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tat alma duyusunu da geliştirir.

3. Sabah Rutinine Ağız Temizliği Ekleyin

Dil sıyırıcı ile temizlik, Ayurveda’ya (eski bir Hint sağlık pratiği) dayanır. Tercihen sabah yapılan bu uygulama, dil boyunca içerden dışa doğru metal veya plastik bir sıyırıcıyla gerçekleştirilir. Tüm gece boyunca ağzınızda biriken bakterileri yok etmek sadece kötü nefesten kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tat alma duyusunu da geliştirir.

4. Sabahları Bol Su İçin

Her sabah güne bir bardak su ile başlamak, uyku sonrasında metabolizma düşüşünü hızlandırır, toksinlerin zararlı etkilerini azaltır ve güne zinde başlamanıza yardımcı olur. Son 6-8 saatinizi su olmadan uyuyarak geçirdiğimiz için vücut dehidrasyon durumundadır.

Su içmek tüm vücudunuza fayda sağlar. Cildiniz, saçınız, tırnaklarınız, eklemleriniz, organlarınız ve aynı zamanda bağırsak hareketlerinizin düzenli olmasına yardımcı olur. Sabahları ilk iş olarak su içmeyi alışkanlık haline getirirseniz, çok kısa bir sürede faydasını hissetmeye başlayacaksınız.

5. Meditasyon veya Yoga Pratiği Yapın

İster sabah toplantınız, ister kira diye kapınıza dayanan ev sahibiniz, ister yeni bir iş için gideceğiniz o ilk görüşme olsun, çeşitli stresle baş etmeye çalışmak koşu bandında hayatı yakalamaya çalışmak kadar yorar insanı. Basit, 10 dakikalık nefes egzersizi ve sabah motivasyonu, sizi sakinleştirebilir, size şimdiki an’a odaklanma ve güne pozitif bir zihniyetle başlama kabiliyeti kazandırır.

Telefonunuzda 10 dakikalığına bir zamanlayıcı ayarlayın ve sırtınızın dik ayaklarınızın bağdaş şeklinde olacağı oturma pozisyonuna geçin, gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Düşünceleriniz odaklanmanıza engel oluyorsa, nefesinizi dinlemeyi ve onu takip etmeyi deneyebilirsiniz. Birkaç denemede fark göremeseniz de bu uygulamayı sabah rutininize adapte edebilirseniz, gün geçtikçe çok daha sakin ve genel olarak düşünceleriniz üzerinde daha fazla netlik ve kontrole sahip olduğunuzu hissedeceksiniz.

6. Taze Meyve ve Sebzeleri Tüketin

Sabahları güne taze meyve ve sebzelerle başlayarak gün içerisinde kendimizi daha enerjik, mutlu ve sağlıklı hissedebiliriz. Yoğun hayat temposunda daha fazla uyumak için sabahları kahvaltı hazırlamaktan çaldığımız 10 dakika, bize yaşantımızda çok daha büyük değere sahip sağlığımızı kaybettiriyor olabilir. Sabahları hazır, paketli, işlenmiş gıdalara yönelmek yerine çok pratik hazırlayabileceğimiz meyve ve sebzeli smoothieler ile günün ilk saatlerinde dengeli lif ve vitaminimizi alarak günlük enerji seviyemizi yükseltebiliriz.

Meyve ve sebzeleri beslenme stilimize uygun sağlıklı protein ve yağ kaynakları ile destekleyerek tokluk süremizi lezzetli bir şekilde uzatmak çok basit. Bitkisel protein, çiğ kuruyemişler ve meyve, sebzeler ile hazırlayabileceğimiz kahvaltılar hem sizi tok tutacak hem gün içindeki ani kan şekeri dengesizliğinin, tatlı krizlerinin önüne geçecek bir alternatif olabilir.

7. Kafeinsiz Bir Alternatif İçecek Tercih Edin

İnsan vücudu sabah uyandığında doğal olarak kortizol ve epinefrin gibi iki hormon salgılar. Bu hormonlar bizim daha uyanık ve enerjik olmamızı sağlar adeta bizi güne hazırlar. Ancak kafein beyni uyarır ve bu hormon salınımını baskılar, doğal vücut saatini bozar. Kafeinden alınan enerjinin etkisi kısa bir süre içerisinde geçtiği zaman günün geri kalanında kendimizi daha yorgun ve uykulu hissederiz ve buna alışan vücut tekrar tekrar kafein isteyecek, ve yetersiz bulacak.

Uyandığımız gibi kahveye sarılmak yerine, sebze sularını hayatımıza sokmak enerjimizi doğru bir şekilde kullanmanın kilit noktası olabilir. Sabah uyandığımızda, sabah rutinlerimize odaklanıp, kendimize sağlıklı sebze, meyve içerikli sular hazırlayarak hem kafein almak süremizi geciktirmiş hem doğal hormon salınımını bozmamış oluruz. Bunun yanında sebze sularının detox etkisi ile gün boyu kendimizi çok daha sağlıklı, hafif ve taze hissedebiliriz.

8. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Güne biraz daha enerjik olmak için biraz adrenalin pompalamak istiyorsanız, sabah rutininize 10 dakikalık bir antrenman ekleyebilirsiniz. Herhangi bir ekipman kullanmadan belirli hareketleri tekrarlayarak bir sabah egzersiz rutini oluşturabilir ve güne aktif, enerji dolu bir şekilde başlayabilirsiniz.

Sabahları foam roller gibi bu basit ve yararlı alete ayırabileceğiniz 15 dakikanız varsa, faydalarını hissettiğinizde pişman olmayacaksınız. Bu uygulama temelde kaslarda büyük sorunlara yol açabilen sertlik, ağrı, zayıf dolaşım ve buna benzer problemlere neden olan sıkı dokuları rahatlatır. Sabah ilk olarak, genellikle tüm gün yeterince aktif olamamanın neden olduğu kalça kaslarından başlayabilirsiniz. En iyi sonucu almak için her güne farklı bir kas grubu seçerek bu uygulamayı sürdürebilirsiniz.

9. Öncelikle Olumlu Düşüncelere Odaklanın

Ne düşünürsen o olur sözünü sabahımıza dahil ederek tüm günümüzü çok daha motive geçirmek iki dudağımızın arasında. Güne güzel düşüncelerle başlamak, olumlamalar yapmak kısa vadede günümüzü ve her geçen gün hayatımızı istediğimiz yöne çevirmek için bir kilit. Sabahları aynanın karşısına geçip kendini ne kadar sevdiğini, ne kadar değerli olduğunu hatırlatmak çok basit ama es geçtiğimiz rutinler olabilir.

İnsan zihni ilk uyandığında en temiz ve yüksek verimli halindedir. Bu saatleri değerlendirerek günümüze motivasyon olacak bir kaç olumla seçip kendimizi güne motive olmuş bir şekilde hazırlayabiliriz. Yapmak istediklerimize, hedeflerimize ulaşmak için önce kendimizi inandırmamız gerektiğini unutmamalıyız.

10. Telefon ve Teknolojik Aletleri Odadan Çıkarın

Gece uyumadan en az yarım saat öncesinde teknolojik aletlerden uzaklaşmak sizi bambaşka bir sabaha uyandırabilir. Gece çok geç saatlere kadar baktığımız telefon ve bilgisayar gibi maruz kaldığımız ışıklar sabah uyanmamızı zorlaştırıyor ve gece boyu yeterince dinlenemiyor olmamıza sebep oluyor. Bunun yanında sabah uyanır uyanmaz elimize aldığımız telefonlar, içerisinde geçen zamanı anlamadığımız sosyal medya kendi sabah rutinlerimizden zaman çalıyor belkide bize bir sabah rutini oluşturmuyor olabilir.

İlk uyandığımızda teknolojik aletlere, sosyal medyaya sarılmak yerine kendimize uygun sabah rutini kurmak için zaman ayırabiliriz. Geceden bu cihazları odamızdan uzaklaştırmak ilk adım olabilir. Hemde günün ilk saatinde sosyal medya sebebiyle başka hayatlara, olumsuz olaylara maruz kalmak günlük enerjimizi kötü yönde etkiliyor. Bu sayede kendi huzurumuz için güzel bir adım atmış oluruz.

Destek