• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:26 ÖĞLE  13:11 İKİNDİ  17:11 AKŞAM  20:47 YATSI  22:39
  • 32,84
  • 35,1096

Saç ektirmek caiz mi? İşte ayrıntılar...

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Çoğu insanı psikolojik olarak rahatsız eden bu durumun caiz olup olmadığını merak ediyor. İşte detaylar…

sac-ektirmek-caiz-mi-iste-ayrintilar.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Saç kaybının yaşanması için gelişen ve uygulanan teknikler günümüzde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Diyanet, saç kaybının önüne geçmek için kullanılan tekniklerin dinen caiz olup olmadığı hakkında fetva verdi.

SAÇ EKİMİ NEDİR?
Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç kökünün artık aktif olmadığı, saçsızlığın oluştuğu alanlara sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemine saç ekimi adı verilmektedir. Saç ekiminde dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları eklenmektedir. Saç ekimi tamamen kişiye özel planlanır ve uygulanır.

SAÇ EKİMİ CAİZ MİDİR?
Diyanetin fetvasına göre, saç nakli yani, bir başka kişinin saçının bir başka kişinin saçına eklenmesi (vasl) bu caiz değildir. Saçın saça kaynak yapılması, eklenmesi caiz değildir. Ancak günümüz alimleri, özellikle saçları tamamen dökülmüş hanımefendilerin veya gerçekten kendisini psikolojikmen rahatsız edecek bir görüntüde olan beyefendilerin, kendi saçlarından alınıp cerrahi bir yöntemle kendi başına ekilmesine cevaz veriyorlar. Yani saça kaynak yapılması, eklenmesi caiz değildir. Ama saç ekimine günümüz alimleri cevaz vermiştir.

ALİMLERDEN CEVAZ GELDİ
Saç dökülmesi sağlık sorunlarından birisi olarak kabul edilebilmektedir. Saç dökülmesini tedavi yaptırmakta fıkıhta ilgilenilen konulardan bir tanesidir. Saçları tamamen dökülmüş hanımefendiler veya gerçekten kendisini psikolojikmen rahatsız edecek bir görüntüde olan beyefendilerin saç ektirmesine günümüz alimleri cevaz vermişlerdir.

 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek