• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,189
  • 34,9449

SMA nedir? SMA taraması nedir? SMA taraması nasıl yapılır?

SMA (Spinal Müsküler Atrofi) taşıyıcısı olan çiftlerin çocukları SMA hastası olma riski taşır. Bu nedenle, çiftlerin sağlıklı bir gelecek inşa etmek adına evlilik öncesi SMA taraması yapmaları önerilir.

sma-nedir-sma-taramasi-nedir-sma-taramasi-nasil-yapilir.png

Evlilik öncesi SMA taraması, çiftlerin sağlıklı bir gelecek inşa etmelerine yardımcı olur. Bu süreçte, çiftlerin genetik danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaları ve doğru kaynaklara başvurmaları önemlidir. Çiftler, sağlık kuruluşları, genetik danışmanlık merkezleri ve benzeri yerlerden destek alabilirler. Ayrıca, SMA hakkında bilgi edinmek ve diğer çiftlerle deneyimleri paylaşmak için çeşitli topluluklara katılmak da faydalı olabilir.

SMA taraması nedir??

SMA (Spinal Müsküler Atrofi) genetik geçişli bir hastalık. Tarama programıyla ise taşıyıcı çiftlerin, evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor.

Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanabiliyor.

SMA nedir?

SMA, hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı nöro-müsküler bir hastalık. 3 evrede görülen SMA hastalığının en tehlikelisi SMA Tip 1 denilen evre. SMA Tip 1 hastalığının belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebiliyor.

Bu belirtiler içerisinde yutkunma ve solunum zorluğu, desteksiz oturamama gibi sorunlar görülüyor. Ayrıca akraba evlilikleri ile ileri kuşaklarda hastalık oluşabilme riski de artabiliyor.
 

SMA testi nasıl yapılır?

Bakanlık tarafından ülke genelinde "Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı" başlatılacak. Program kapsamında, 81 ilde evlenecek çiftler, ücretsiz SMA taraması yaptırabilecek.

Destek