• İSTANBUL İMSAK  03:34 GÜNEŞ  05:29 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  17:05 AKŞAM  20:34 YATSI  22:20
  • 32,189
  • 34,9449

Uyumaya nasıl başladık?

Antropologlar ve arkeologlar, insanlığın yatakta yatma geleneğinin kökenlerini ve evrimini araştırıyor! Yapılan araştırmalar, insanların yüz binlerce yıldır yataklarda uyuduğunu ve dinlendiğini gösteriyor. Peki, bu eski uyku ritüelleri ve yatak kullanımı günümüzdeki alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor? Uykunun ve yatağın insan yaşamındaki rolüne dair sırlar açığa çıkıyor. Detaylar için haberimizi takip edin!

uyumaya-nasil-basladik.jpg

İskoçya'nın Orkney adalarında, neolitik yaşama ışık tutan Skara Brae yerleşiminde birbirine taş geçitlerle bağlı 8 ev bulunuyor.
 
4500 yıl önce insanların yaşadığı bu evlerin içerisindeki eşyalar arasında bizlere en tanıdık gelenler, yataklar. Eşyalarını depoladıkları kutuların yanında, yaklaşık bir insan boyundaki iki dikdörtgen objeden bahsediyoruz. Bu tarih öncesi yataklar, bu adadaki diğer objeler gibi sert taşlardan yapılmış. Bu ada, ağaç yönünden zengin bir yer değil. Taş, günlük hayatın önemli bir parçası.
 
Aradan geçen binlerce yıla rağmen, bu yatakların 21. yüzyılda bize çok da yabancı hissettirmeyen detayları var. California Üniversitesi'nden antropolog Brian Fagan ve arkeolog Nadia Durrani'ye göre insanlar yüz binlerce yıldır yatakta yatıyor.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek