• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
  • 32,5164
  • 34,7944

Yazın sineklerden kurtulmanın yolları nelerdir?

Sinekler, evdeki yiyecekleri ve çeşitli yüzeyleri kirleterek hastalık yayan baş belalarıdır. Geyik ve at sinekleri gibi bazı sinekler ısırır bile! Onlara çeşitli tuzaklarla, böceksavarlarla ve kimyasal spreylerle evin kimin olduğunu göster. Böcekleri bertaraf ettikten sonra çöpleri ve istila edilen diğer kaynakları temizleyerek onların evine gelmesini önlemek için yollar bul. Bu işlemleri devamlı kullanarak sineklerin evini gıda ve barınma kaynağı olarak görmesinin önüne geçebilirsin. Peki yazın sineklerden kurtulmanın yolları nelerdir?

yazin-sineklerden-kurtulmanin-yollari-nelerdir.png
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Bir sinek ömrü boyunca (yaklaşık 30 gün) bir dişi 400-600 arası yumurta bırakır. Bu gereceğe dayanarak, eğer sinekleri kontrol etmek için bişey yapmaz isek, küçük bir sorunun nasıl hızla büyük bir istilaya dönüşebileceğini görmek kolaydır. 

Bir sorun tespit edildikten sonra; sineklerden kurtulmanın ve mülkiyetinizde onların sayılarını azaltmanın basit yolları vardır .

Doğal Sinek Kovucular ile Mücadele

Sineklerden kurtulma yolları arasında doğal yöntemlerden yararlanmak, sağlık açısından faydalı bir seçimdir. Sivri ve karasinekleri ne kovar diye merak ediyorsanız, size vereceğimiz tavsiyelerle hiçbir ekstra maliyete katlanmadan kendinizi korumaya alabilirsiniz. Kullanabileceğiniz malzemelerin başında sirke gelir. Ev temizliğinde de sıklıkla kullanılan beyaz sirkeyi, pencerelerinizin önüne ağzı açık şekilde koyarak sinekleri uzak tutmanız mümkündür. Nane ve limon da sineklerden kurtulmanın doğal yolunu arayanlar için idealdir. Suyun içerisine eklenen nane yaprakları ve birkaç damla limon, haşereleri dışarıda bırakmak için etkili bir çözümdür.

Kokuların Gücünden Yararlanmak

Bahçeli bir eviniz varsa su birikintileri, hayvan dışkıları, çöpler ve daha birçok detay sineklere adeta davetiye çıkarır. Siz de “Bahçedeki karasineklerden nasıl kurtulurum?” diye kara kara düşünenlerdenseniz, kokuların sihirli gücünden yararlanarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

 

Bu noktada en çok bilinen kokuların başında karanfil gelir. Keskin bir kokuya sahip olan bu bitki, açık alanda karasinekten kurtulmak isteyenlerin tercih edebileceği yöntemler arasındadır. Aynı zamanda fesleğen, lavanta ve nane gibi bitkileri saksılara dikerek de çözüm sağlamanız mümkündür. Bu bitkileri evinizin içinde de yetiştirebilirsiniz. Bahçenizi temiz tutmak, çimleri biçmek ve su birikintilerini temizlemek de uzun vadeli sonuç almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken detaylardandır.

Sinek İlacı Kullanmak

Piyasada sineklerin kolayca ölmesini sağlayan sprey, tablet gibi farklı formlarda hazırlanan ilaçlar vardır. Bu ürünlerin bazıları iç mekânlarda kullanım için uygun yapıdayken bazıları ise vücuda sıkılacak şekilde üretilir. Vücut spreylerini sürdükten sonra belli bir süre zarfında sinekler sizden uzak durur. Kimyasal içeriğe sahip olan ilaçlar, solunum yoluyla çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Tablet gibi ürünler ise evde küçük çocukları olanlar ve evcil hayvan besleyenler için çok güvenli bir yol değildir. Bu nedenle kimyasal ürünler ulaşılması zor noktalarda saklanmalı ve kilit altında muhafaza edilmelidir.

Çok Bilinmeyen Yöntemleri Denemek

Sivrisinek neye gelmez sorusunun cevabı olarak daha önce hiç duymadığınız yöntemlerle ve tekniklerle karşılaşabilirsiniz. Evde ve bahçede etobur bitkiler beslemek de bu tekniklerin arasında yer alır. Haşereleri yiyerek beslenen bu canlılar, ev ortamınızın daha huzurlu hale gelmesi için size yardımcı olur. Bir diğer yöntem de kapı ve pencerelere içi su dolu şeffaf poşetler asmaktır. Gündüz saatlerinde poşetlere yansıyan güneş ışığı, sineklerin yönünü kaybetmesine ve evinizden uzaklaşmasına katkı sağlar.

Sağlıklı Bir Yöntem Olarak Sineklik Kullanımı

Farklı biçimlerde ve ebatlarda üretilen sineklik modellerini kullanarak hem sağlığınıza zarar vermeden hem de günün her anında sineklere karşı yüksek koruma sağlayabilirsiniz. Son yılların gözde ürünü olan plise sineklikleri tercih etmeniz halinde şıklıktan da taviz vermemiş olursunuz.

Gerekli standartlarda ve ebatlarda olan sineklikler, sineklerin geçişine asla izin vermez. Kaliteli bir sineklik tercih etmeniz halinde uzun yıllar ihtiyacınız olan korumayı sağlayabilirsiniz. Bu sayede evinizin konforunu artırabilir ve tüm uykularınızı deliksiz bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek