• İSTANBUL İMSAK  03:55 GÜNEŞ  05:45 ÖĞLE  13:16 İKİNDİ  17:12 AKŞAM  20:36 YATSI  22:18
  • 33,0637
  • 35,9898

Domuz yokmuş, DNA’sı varmış!

Domuz eti tespit edilen firma açıklama yaptı “DNA bulaşığından kaynaklı” Geçtiğimiz günlerde bakanlığın açıkladığı listede “domuz eti” tespiti nedeniyle ifşa edilen Gurme Gıda bir kamuoyu açıklaması yaptı. Açıklamada kasıt yok bulaşık var denildi.

domuz.jpg

Domuz eti tespit edilen firma açıklama yaptı “DNA bulaşığından kaynaklı” Geçtiğimiz günlerde bakanlığın açıkladığı listede “domuz eti” tespiti nedeniyle ifşa edilen Gurme Gıda bir kamuoyu açıklaması yaptı. Açıklamada kasıt yok bulaşık var denildi.

İkinci Kez Teşhir Edildi, ‘Dna Bulaşığı Var’ Dedi

Daha önce yayımlanan listelerde yer alan ve ürünlerinde domuz eti tespit edilen Gurme Gıda yine aynı skandalla listeye girdi. Kendisini ‘Helal Gıda Güvencesi’ kapsamında üretim yapan firma olarak tanıtan şirket, 12 Ekim 2019’da yayımlanan listede de yer almıştı. Ürünleri büyük market zincirlerinde de satılan şirket, “Kasıt ve kütlesel karışım yok. Sorun DNA bulaşığından kaynaklı. Bakanlık da durumun tağşiş olmadığını tarafımıza şifaen bildirdi” açıklaması yaptı.

Peki DNA bulaşığı nasıl olur?

Kasıtlı olarak domuz eti karıştırılmış olmayan bazı ürünlerde bulaşma neticesinde benzer durumlar yaşanabiliyor. Bunun en büyük nedeni ise aynı bantta hem domuz eti (aynı veya ayrı zamanlarda) hem de sığır eti işlenmesinden kaynaklanabiliyor. Örneğin bir firma domuz eti satan bir market için domuz eti üretirken aynı tesiste sığır eti de üretirse tezgaha, bıçaklara, kasapların ellerine, işleme makinelerine bulaşan domuz kanı ve et parçaları aynı alanda üretilen sığır etlerine de bulaşabiliyor. Özellikle tavuk ve sığır eti ile aynı tesiste sucuk, salam, sosis gibi ürünleri üreten markalarda bu oldukça sık rastlanan bir durum. Domuz eti bulaşığı nadir olsa da zaman zaman yaşanıyor. Tavuk etinin bulaşması İslami açıdan sorun olmayabilir ancak domuz etinin eser miktarda bulaşığının olması bile bütün ürünü haram yapar.

Helal sertifikasını veren firma vebalde

Firma yaptığı açıklama ile helal sertifikasına sahip olduklarını belirtmiş. Helal sertifikası herhangi bir acentanın bile kolayca verebileceği bir belge. Ülkemizde güvenilir helal sertifikalama yapan GİMDES gibi çok sıkı denetimlerle sertifika veren de var, kağıt üzerinde sertifika veren yerler de var. GİMDES sertifika verdiği firmanın aynı tesiste helal olmayan bir ürün üretmesine izin vermemektedir. Bunun nedeni ise ne kadar temizlenirse temizlensin bir yerlerde kalıntı olup helal etlere bulaşabileceğidir. Söz konusu firmaya helal sertifikası veren acentanın sertifikayı verirken buna benzer sıkı önlemler alarak böyle bir sonucun ortaya çıkmasına önceden engellemesi gerekirdi.

Helal sertifikası ticari olarak görülmemelidir

Firmanın maksadı gerçekten helal ürün ürettiğini belgelemek ise buna işin her aşamasında dikkat etmesi gerekir. Eğer içerisinde domuz çıktığında “bizim helal sertifikamız vardı” demek için uyduruk bir sertifika alıyorlarsa bu durumda vebal altındadırlar.

Firmanın yaptığı açıklama şöyle:

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek