• İSTANBUL İMSAK  03:40 GÜNEŞ  05:32 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:03 AKŞAM  20:30 YATSI  22:14
  • 32,2
  • 34,904

Gazze’nin en büyük hastanesi "en büyük mezarlık" oldu

İsrail işgal güçleri, Gazze’deki Şifa Tıp Kompleksi'nden büyük bir yıkım bırakarak çekildi. Aralarında çocuklarında da olduğu 400’den fazla sivil katledildi. 2 haftalık baskının ardından harabeye dönmüş bir hastane kompleksi ve yüzlerce ceset kaldı. Şifa Hastanesi’nde yaşanan vahşet, 1948'den bu yana görülen en büyük katliam olarak kayıtlara geçti.

gazzenin-en-buyuk-hastanesi-en-buyuk-mezarlik-oldu.jpg

İsrail ordusu yaklaşık 14 gün süren ölümcül kuşatmanın ardından 78 yıllık Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi ve çevresinden çekildi. İsrail ordusunun çekilmesinin ardından bölgedeki vahşetin boyutları da gün yüzüne çıktı. İsrail, 2 haftalık baskının ardından harabeye dönmüş bir hastane kompleksi ve yüzlerce ceset bıraktı. Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün açıkladığı verilere göre, kuşatma sırasında 400’den fazla sivil katledildi.

adsiz-tasarim-2.jpg

BARBARLIKTA SINIR YOK, ATEŞE VERDİ
Çekilmeden önce hastane binasını ateşe veren İsrail ordusu, barbarlıkta sınır tanımadı. Büyük bir bölümü yanan hastane kullanılamaz hale geldi. Bölgeden alınan görüntülerde, kompleksin içindeki kömürleşmiş ve çukurlaşmış binalarla birlikte geniş çaplı bir yıkım görülüyor. İsrail’in geri çekilmesi sonrası hastane çevresinde, İsrail'in elleri bağlı şekilde canlı olarak gömdüğü insanların cenazelerinin bulunduğu da görüldü.

adsiz-tasarim-3.jpg

EN BÜYÜK KATLİAM
15 Kasım 2023'ten bu yana abluka altında tutulan Şifa Hastanesi'nde tedavi gören toplam 191 hasta da İsrail ordusunca öldürüldü. Gazze’nin güneyinden çekilen uydu görüntüleri ise yaklaşık altı ay süren soykırımın ardından Şifa Hastanesi ve çevresinin nasıl yok edildiğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Şifa Hastanesi’nde yaşanan vahşet, 1948'den bu yana görülen en büyük katliam olarak kayıtlara geçti.

oncesi.jpg
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek