• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:26 ÖĞLE  13:11 İKİNDİ  17:11 AKŞAM  20:47 YATSI  22:39
  • 32,84
  • 35,1096

İkindi Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır?

Screenshot_20220518-002223_Chrome-300x174.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

İkindi Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır? farz ve sünnetleri nelerdir? Özellikle Namaz kılmaya yeni başlamış insanlar tarafından merak ve araştırma konusu.. bu yazımızda Tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Beş vakit Namaz Müslümanlara Farz kılınmıştır. Aklı yerinde olan her insan Namaz kılmakla yükümlüdür. Bu nedenle İkindi Namazı Nasıl kılınır, Kaç rekattır? çok fazla  bilgi akışı olan ve araştırılan konular arasındadır. Miraç gecesi hadisesi ile farz kılınan Namaz, belirli vakitler çerçevesinde kılınıp, Sabah, Öğle, İkindi, Akşam ve Yatsı olmak üzere 5 vakittir. Bu yazımızda ise İkindi Namazından Bahsedeceğiz. İkindi Namazı Kaç Rekattır? Nasıl kılınır? soruları akılları meşgul etmektedir. Peki İkindi Namazı Nasıl kılınır, Kaç rekattır? İşte Detaylar..

Aşağıdaki linkten tüm İller için güncel Namaz Vakitlerine Ulaşabilirsiniz.. https://www.helalplatform.com/ajanda/namaz-vakitleri-nelerdir/8077/  

İkindi Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır?

İkindi Namazı 4 Rekat Sünnet ve 4 Rekat Farzda oluşup toplamda 8 Rekattır. İkindi namazı kılınmaya başlanmadan önce abdest almalıyız. Daha sonra temiz bir yerde kıbleye yönelip varsa seccade sermeliyiz.  Son olarak Tekbir ile namaza başladıktan sonra kıyamda durup ve kıraat yaparak bildiğimiz ayetleri okumalıyız. Sonrasında Rükûya gider, secdeler yaparız ve ardından tahiyyata otururuz. Selamları vererek namazı bitiririz.

İkindi Namazı 4 Rekat sünnetinin kılınışı;

İlk olarak Niyet edilir "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü ikindi namazının sünnetini kılmaya", "Allah u Ekber" diyerek İftitah tekbiri alınır.

1.Rekat

- Sübhaneke okunur, Daha sonra - Euzü-Besmele çekilir, -Fatiha suresi okunur, - Namaz suresi okunur, sonrasında, - "Allahü Ekber" diyerek rükua eğilinir ve üç defa "Sübhane Rabbiye'l-Azim" denir. Rükudan doğrulurken "Semi Allahü Limen Hamideh", tam dik durunca ise "Rabbena Lekel Hamd" denir, - "Allahü Ekber" diyerek iki defa secdeye gidilir ve üç defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" denir, - "Allahü Ekber" diyerek kıyama geçilir yani ayağa kalkılarak ikinci rekata başlanır.

2.Rekat

- Besmele çekilir, - Fatiha Sûresi okunur, - Namaz Sûresi okunur, - "Allahü Ekber" diyerek Rüku'a eğilinir, - "Allahü Ekber" diyerek iki defa Secde'ye gidilir, -Kde'i ahire yani oturuşa geçilir, - Oturuşta Ettehiyatu okunur, - Allahumme salli okunur, - Allahumme Barik okunur, - "Allahü Ekber" diyerek Kıyam'a geçilir yani ayağa kalkılarak üçüncü rekata geçilir.

3.Rekat

- Sübhaneke okunur, - Euzü-Besmele çekilir, - Fatiha Sûresi okunur,daha sonra - Namaz Sûresi okunur, - "Allahü Ekber" diyerek Rüku'a eğilinir, - Tekrar "Allahü Ekber" diyerek iki defa Secde'ye gidilir, - "Allahü Ekber" diyerek Kıyam'a geçilir yani ayağa kalkılarak dördüncü rekata başlanır.

4.Rekat

- Besmele çekilip, - Fatiha Sûresi okunur, - Namaz Sûresi okunur, daha sonra - "Allahü Ekber" diyerek Rüku'a eğilinir, - "Allahü Ekber" diyerek iki defa Secde'ye gidilir, - Ka'de-i ahîre yani son oturuşa geçilir, - Oturuşta Ettahiyyâtü okunduktan sonra - Allahümme Salli okunur, - Daha sonra Allahümme Barik okunur, -Rabbena Atina okunup - Rabbena firli okunur, son olarak, - "Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah" diye selam verilerek namazın sünneti tamamlanır.

İkindi Namazı 4 Rekat Farzının kılınışı;

Namaza başlamadan önce - İlk olarak Niyet edilir (Niyet ettim Allah rızası için bugünkü ikindi namazının farzını kılmaya), - "Allahu Ekber" diyerek İftitah tekbiri alınarak - Eller bağlanır ve namaza başlanır.. 1.Rekat - Sübhaneke okunup, - Euzü-Besmele çekilir, - Fatiha Sûresi okunur, - Namaz Sûresi okunur, - "Allahü Ekber" diyerek Rüku'a eğilinir ve üç defa "Sübhane Rabbiye'l-Azim" denir. Sonra Rükudan doğrulurken "Semi Allahü Limen Hamideh" denir, tam dik durunca ise "Rabbena Lekel Hamd" denir, - "Allahü Ekber" diyerek iki defa Secde'ye gidilir ve üç defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" denir, - Tekrar "Allahü Ekber" diyerek Kıyam'a geçilir yani ayağa kalkarak ikinci rekata başlanır. 2.Rekat - Besmele çekilip, - Fatiha Sûresi okunur, - Namaz Sûresi okunup, - "Allahü Ekber" diyerek Rüku'a eğilinir, - Tekrar"Allahü Ekber" diyerek iki defa Secde'ye gidilir, - Ka'de-i ahîre yani oturuşa geçilmelidir. - Oturuşta Ettahiyyâtü okunur, sonrasında - "Allahü Ekber" diyerek Kıyam'a geçilir yani ayağa kalkılarak üçüncü rekata geçilir. 3.Rekat - Besmele çekilip, - Fatiha Sûresi okunur, - "Allahü Ekber" diyerek Rüku'a eğilinir, - Tekrar"Allahü Ekber" diyerek iki defa Secde'ye gidilir, - "Allahü Ekber" diyerek Kıyam'a geçilir kısaca ayağa kalkılarak dördüncü rekata başlanır. 4.Rekat- Besmele çekilip, - Fatiha Sûresi okunup, - "Allahü Ekber" diyerek Rüku'a eğilinir, - Tekrar "Allahü Ekber" diyerek iki defa Secde'ye gidilir, - Ka'de-i ahîre yani son oturuşa geçilmelidir. - Oturuşta Ettahiyyâtü okunur, - Allahümme Salli okunup, - ve Allahümme Barik okunur, - Rabbena Atina okunur, - ve Rabbena Firli okunur, - "Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah" diye selam verilerek namaz bitirilir.- Son olarak  Namazdan sonra Tesbihat yapılarak dua edilir.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek