• İSTANBUL İMSAK  03:44 GÜNEŞ  05:38 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:42 YATSI  22:27
  • 32,9065
  • 35,6871

Karayoluyla umreye gitmek mümkün mü? İşte özel araçlar için umre rehberi

Uçakla seyahat etmeyi sevmeyenler için harika bir alternatif… Karayoluyla kutsal topraklara gitmek mümkün mü? Suudi Arabistan’a karayoluyla nasıl gidilir? İzmirli Yasin Yalçın, Hz. Muhammed'in atının isminden ilham alarak "Hamse" adını verdiği motosikletiyle gittiği Suudi Arabistan yolculuğunun püf noktalarını anlattı.

karayoluyla-umreye-gitmek-mumkun-mu-iste-ozel-araclar-icin-umre-rehberi.jpeg

Uçakla seyahat etmeyi sevmeyenler için harika bir alternatif… Karayoluyla kutsal topraklara gitmek mümkün mü? Suudi Arabistan’a karayoluyla nasıl gidilir? İzmirli Yasin Yalçın, Hz. Muhammed'in atının isminden ilham alarak "Hamse" adını verdiği motosikletiyle gittiği Suudi Arabistan yolculuğunun püf noktalarını anlattı. 

İzmir’de yaşayan, 2 çocuk babası 40 yaşındaki Yasin Yalçın (40), yıllarca hayalini kurduğu unutulmaz bir yolculuk gerçekleştirdi. Uzun yıllardır hac ve umre rehberliği yapan Yalçın, Hz. Muhammed'in atının isminden ilham alarak "Hamse" adını verdiği motosikletiyle İzmir'den Suudi Arabistan'ın Mekke şehrine doğru yola çıktı. Bu zorlu ama bir o kadar da anlamlı yolculuğun sonunda, İran, Dubai ve Arabistan güzergahını takip ederek umre ibadetini yerine getirdi. Yalçın, 9 gün süren bu serüvende toplam 7 bin 555 kilometre yol kat etti.
adsiz-tasarim12.jpg
HAYALDEN GERÇEĞE 

Yolculuk boyunca karşılaştığı zorluklar, onun azmini daha da güçlendirdi. Sabah Gazetesi’nden Muhammed Uzun’un haberine göre; geceleri cami ve mescitlerde dinlenen Yalçın, gündüzleri ise motosikletiyle kilometrelerce yol kat etti. Yolculuğunun sonunda kutsal topraklara ulaşan Yalçın, umre ibadetini yerine getirmenin tarifsiz mutluluğunu yaşadı. Bu muazzam serüven, Yalçın’ın yıllardır kalbinde taşıdığı bir hayali gerçekleştirmenin ötesinde, inancın ve azmin bir zaferi olarak tarihe geçti. Yalçın, hem kendi hayatı hem ailesi için ilham verici bir hikaye yazdı. Mekke’de umre ibadetini gerçekleştiren Yalçın, her anını ölümsüzleştirerek sevdikleriyle paylaşmayı ihmal etmedi.
adsiz-tasarim-12.jpg

HAMSE İLE DUYGU DOLU YOLCULUK 

Yasin Yalçın’ın ‘Hamse’ ile çıktığı bu yolculuk, hayatında unutulmaz bir iz bırakmış. "Hamse sadece bir motor değil, bir yol arkadaşı, bir dost” diyen Yalçın, duygu dolu yolculuğunu şöyle anlattı: Çocukluğumdan beri Arabistan'a gidip geliyorum. Türkiye'den bir vakıf bünyesinde elçi olarak da Arabistan'da kaldım ve Osmanlı eserlerinin tespiti ve tayini hususunda çalışmalar yaptım. Bu yolculuk fikri de buradan doğdu. Aynı zamanda bireysel olarak da motorla dünyayı dolaşan biriyim, 17 ülke gezdim. Önceden Mekke, Medine, Taif, Bedir ve Cidde dışına çıkamıyorduk çünkü umre vizemiz buna izin vermiyordu. Ancak Suudi Arabistan kendini turizme açtı ve bireysel vize çıkardı. Bu fırsatı değerlendirip motosikletimle tüm Suudi Arabistan'ı dolaşmak istedim. Suudi Arabistan'da dini ve kutsal yerlerin yanı sıra tarihi olarak da önemli yerler vardı.
adsiz-tasarim-23.jpg

İNSANLARA FAYDALI OLMAK İSTEDİM

Irak ve Suriye'deki koşullar nedeniyle bu ülkelerden geçiş mümkün değildi. Ben de İzmir'den yola çıkıp, İran'a girdikten sonra Dubai'ye geçtim. Gemiye binerek Basra Körfezi ile Umman Denizi'nin ortasından geçerek Şarika Limanı'na vardım. Oradan da Suudi Arabistan sınırına girdim. Ailem bu tür yolculuklara alışkın olduğu için çok destek gördüm, özellikle eşim her zaman dualarıyla yanımda oldu. Umre yolculuğumun bir diğer amacı da Suudi Arabistan'ın bireysel vizeye açılmasıyla araçla gitmek isteyenlere rehberlik etmekti. Amacım, benden sonraki insanlara faydalı olmak ve onlara yol göstermekti. Yolculuk sırasında sadece motor sürmüyorum; bazen durup dinleniyor, etrafı inceliyorum. Yolda ilgimi çeken şeylere zaman ayırıyorum. Mesela yolda giderken hangi ülke olursa olsun, motosikletimi durdurup insanlarla sohbet etmeyi seviyorum. Bu şekilde uzun yolculukları daha keyifli hale getiriyorum.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek