• İSTANBUL İMSAK  03:47 GÜNEŞ  05:36 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:02 AKŞAM  20:26 YATSI  22:07
 • 32,252
 • 34,9894

Kredi nedir? Ticari Krediler Nelerdir?

20220717_151656_0000-300x300.png

Kredi nedir? Bankaların müşterilere sunduğu nakdi ve gayrinakdi olmak üzere ikiye ayrılan faizli borç sistemidir. Ödeme süresi ve faiz miktarı değişkenlik gösteren bir çok seçeneği sahip krediler mevcuttur. Bankalar bu kredileri müşterilere sunarken belli oranda komisyon alırlar. Para her şey değildir fakat çok şeydir. Günümüzde, maddi tüm ihtiyaçlar para ile giderilir. Ancak satın alınacak ya da ödeme yapılacak şeyin fiyatı yüksek bir meblağa sahipse eş dosttan borç istemek yerine çoğunlukla krediler tercih edilir. [caption id="attachment_9707" align="alignnone" width="300"] 20220717 151656 0000[/caption]   Nakdi kredi nedir? Gerçek ya da tüzel kişiye verilen ve bankanın sadece komisyon almayıp bunun üzerine hipotek, kefalet talep ettiği ticari kredi ve tüketici kredisi olmak üzere ikiye ayrılan kredi çeşididir. Ticari Krediler;

 1. Borçlu cari hesap: En fazla 18 ay vadeye sahip olmakla birlikte likidite sıkıntısı yaşayan firmaların sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir.
 2. Spot kredi: Firmaların kısa süreli nakit ihtiyacını gideren ve vadesi geldiğinde tek seferlik ödeme yapılmasını talep eden fakat ara ödeme imkanı vermeyen
 3. Dövize endeksli kredi : TL fazlasını dengelemek isteyen bankalar döviz kuruna endeksli kredi vererek borçlanmayı döviz üzerinden gerçekleştirir ve kur farkı riski bulundurur. İhracat yapmayan firmaların tercihi haline gelmiştir.
 4. İşletme kredisi: Büro, dükkân, mağaza, depo gibi gayrimenkullerin faaliyetlerini sürdürmesini sağlar veya alımını finanse eder.
 5. Altın kredisi: Altın işleyen firmalara hammadde sağlamak için firmaları altın ile kredilendirip geri ödemeyi altın, döviz, ya da TL olarak alır.
 6. Kredili mevduat hesabı: Hesabınızda var olan para mevduat adını alınır. Hesabınızdaki para bittiğinde ise eksilere düşerek krediye dönüşür ve tekrar para yatırmanız halinde eksiler silinerek faiz ücreti kesilir.
Tüketici kredisi : Bireysel olarak ihtiyaç halinde başvuran kişiler her ay eşit taksitlendirme ile geri Ödeme yapar. Gayrinakdi krediler nedir? Ticaret yapan işletmeler kullanır ve peşin ödeme olmadığında alıcı ve satıcının korunmasını sağlayan alacaklı riskinin olmadığı kredi sistemidir. Vade sürelerine göre kredilerin çeşitleri nelerdir? Ödeme için verilen süreye göre isim alarak üçe ayrılır.
 1. Kısa vadeli krediler: Ödeme 1 yıldan az sürer
 2. Orta vadeli krediler: Ödeme 1-10 yıl arasındadır
 3. Uzun vadeli krediler: Ödeme için verilen süre 10 yıldan daha fazladır
İhtiyaç Kredisi Çeşitleri Nelerdir? Çoğu bankada verilen kredi miktarı 50.000 TL’dir fakat bazı bankalar duruma göre bu miktarı 100.000 TL’ye kadar çıkartabilmektedir. Evlilik Kredisi, eşya Kredisi, eğitim kredisi, sağlık Kredisi, bayram kredisi ve ipotekli ihtiyaç kredisi gibi seçeneklerle, ihtiyacı olup başvuran herkesi farklı imkanlarla karşılayan kredilerdir.

Destek