• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:26 ÖĞLE  13:11 İKİNDİ  17:11 AKŞAM  20:47 YATSI  22:39
  • 32,84
  • 35,1096

Müslümanları mutlu edecek 5 haber

Dünyanın farklı bölgelerindeki savaşlar, krizler ve zorluklar karşısında insanların umutları tükeniyor. Ancak, umutların tükenmediği ve insanların dayanışma içinde olduğu güzel örnekler de var.

muslumanlari-mutlu-edecek-5-haber.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Dünya genelinde, savaşlar, krizler ve çeşitli zorluklar insanların umutlarını tüketmeye devam ediyor. İnsanlık, karmaşık sorunlarla başa çıkmaya çalışırken, milyonlarca insanın yaşamında derin yaralar açılıyor. Suriye'deki iç savaş, Yemen'deki insani kriz, Afrika'daki açlık ve iklim değişikliği gibi pek çok faktör, dünyanın farklı bölgelerinde umutları yok ediyor. Savaşlar ve çatışmaların yol açtığı yıkımın yanı sıra, ekonomik krizler, doğal afetler ve pandemiler de insanların gelecekleri hakkında endişe duymalarına neden oluyor. Tüm bu olumsuz görüntüler birleştiğinde ise dünyada iyilik ve güzellik namına hiçbir şey yaşanmıyor olduğu sanrısına kapılabiliyor ve umutlarımızı yitirebiliyoruz. Helal Platform, İngiltere’de meydana gelmiş fakat medyada yer bulmamış iyilik haberlerini araştırdı.
 
1) Alevlerin arasından bir aileyi kurtaran adam: Ruhul Khan
İngiltere’de yaşayan Ruhul Khan isimli Müslüman adam komşusunun evinde çıkan yangını fark etti. Ruhul Khan aceleyle ve cesurca vakit kaybetmeden harekete geçerek bir ailenin kurtulmasına vesile oldu. Müslüman komşularının yardımıyla büyük bir felaketten kurtulan aile, komşuları Ruhul’a duydukları minnettarlığı ifade eden bir mektup yazdı ve mektubu sosyal medya üzerinden paylaştı.
 
2) 29 kişiyi intiharın eşiğinden çekip kurtardı
İnsan yaradılışı gereği elbette yalnız olamayan sosyal bir canlıdır, insana Müslümanlık vasfı eklendiğinde ise “Her kim bir canı kurtarırsa tüm insanlığı kurtarmış olur…” ayeti gereğince sosyal olma becerileri çok daha etkin kullanılmalıdır. Fakat günlük hayatın hızı ve kişisel problemler bazen öyle ön plana çıkıyor ki Müslüman olmanın bir gereği olan çevreyi kollama ve yardıma ihtiyacı olanlara el uzatma gerekliliği gözden kaçan bir sorumluluk oluyor. Yine İngiltere’de yaşayan Rizwan Javed ise bu sorumluluğu harikulade şekilde yerine getiren ve bizlere de ilham olan bir Müslüman. Kendisi 30 yaşında. Demiryolu personellerine, intihara eğilimli bireylere yardım etme becerilerine ilişkin eğitim veren Samaritans’ın kursunu tamamlayan (2015) binlerce demiryolu işçisinden biri.Dünyanın hengamesinde kaybolup benliğini yitirdiğini hisseden ve tüm bunlardan kurtulma niyetiyle hataya düşerek intihara kalkışan tam 29 kişiyi intiharın eşiğinden çekip kurtardı Rizwan Javed.
 
3) Müslüman mirasını dünyaya tanıtan festival: MACFEST
Her ne kadar dünya artık çok global bir gezegen haline gelse ve iletişim araçları da nüfusun yoğun bir kısmı tarafından efektif bir biçimde kullanılıyor olsa da ne yazık ki dinimiz İslam hâla daha bazı insanlar tarafından olduğu gibi bilinmiyor ve tanınmıyor. Bu nedenle dinimizi doğru bir biçimde tanıtmak bizler için hâla önemli bir sorumluluk,
Kadın hakları savunucusu ve ırkçılıkla mücadelede eylemci kimliğiyle ön plana çıkan Pakistanlı bir yazar olan Qaisra Shahraz da bu sorumluluğun farkında olan bir Müslüman ve bu nedenle kurucu ve yöneticiliğini yürüttüğü MACFEST (Muslim Arts and Culture Festival)’i hayata geçiriyor.
İslam’ın Müslümanlara bıraktığı mirası yaşatma amacıyla farklı coğrafyalarda pek çok etkinlik ve program düzenleyen MACFEST aynı zamanda İslamofobi ile mücadele etmek için de çok önemli bir rol oynuyor.
 
4) Görme engelliler için sanal asistan üreten Müslüman mühendis: Saqib Shaikh
İngiltere’de yaşayan Saqib Shaikh, Microsoft’ta yazılım mühendisi olarak çalışan Saqib Shaikh İngiltere’de yaşıyor ve Misrosoft’ta yazılım mühendisi olarak çalışıyor. Kendisi de hayatlarını kolaylaştırmak için büyük bir adım attığı insanlar gibi görme engelli. Saqib Shaikh görme engelli ya da görmesi kısıtlı bireyler için konuşan bir kamera geliştirdi ve geliştirdiği mobil uygulama, akıllı telefon ve akıllı gözlüklerde çalışıyor. ‘Seeing Al’ isimli uygulama, sesli olarak gördüklerini söylüyor ve bunun yanında yüz tanıma teknolojisine de sahip. Böylece kişilerin fiziksel görünüşünü de tanımlayabiliyor. Hatta ruh hallerini tahmin edebiliyor. Ve o anki davranışını anlatıyor. Yazıları ve işaretleri okuyabiliyor. Kısacası Shaikh’in imza attığı bu uygulama göremeyen insanlar için adeta sanal asistan işlevi görüyor.
 
5) Yetimlere adanmış bir platform: ForYatim
For Yatim, özellikle mülteci kamplarında temel eğitim imkanına dahi erişimi olmayan çocuklar için dertlenilerek ortaya çıkmış bir proje. Kampların zor hayat şartları ve eğitimden uzaklık sebebiyle çocukların ilerleyen zamanlarda eksikliğini iyice hissedeceği öz saygılarını yeniden kazanmalarını, kendilerine ve topluma olumlu katkılarda bulunacak yetenek ve becerilerini geliştirmeyi amaç edinen ForYatim kendileri gibi halis niyetle kolları sıvayan Karam Vakfı ile ortak bir çalışmada buluşmuşlar.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek