• İSTANBUL İMSAK  03:43 GÜNEŞ  05:37 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:43 YATSI  22:28
  • 32,9065
  • 35,6871

Torku helal mi?

Son zamanların en hızlı gelişen yerli sermeyeli firmalarından biri olan Torku markası ile ilgili helal olup olmadığını soran birçok okuyucumuzdan soru alıyoruz

torku-helal-mi.png

Son zamanların en hızlı gelişen yerli sermeyeli firmalarından biri olan Torku markası ile ilgili helal olup olmadığını soran birçok okuyucumuzdan soru alıyoruz. Öncelikle belirtmek isteriz ki bir ürünün helal mi değil mi olduğunu tayin etmek bizim işimiz değildir. Zira buna karar vermek için üretim aşamalarından hammadde temininin kaynağına detaylı bir araştırma yapilmasi gerekir. Bu araştırmanın yapılabilmesi için firmanın üretim süreçlerini denetime açması gereklidir. Helal kaygısı güden firmalar denetim icin helal sertifikalama kurumlarına üretim sürecini  açarlar. Bizim okuyucularimiza önerilerimiz helal sertifikası veren kurumun belgelendirme şartlarının güvenilir olup olmadığı konusundaki bilgilere yönelik olacaktır. Torku markası cikolata ve süt ürünlerine TSE’den helal sertifikası almıştır. Diger ürünleri için ise sertifikalama sürecinin devam ettiği tamamlanma aşamasında olduğu bilgisini aldik.

TSE helal sertifikası güvenilir mi ?

Tse sertifikalama yaparken denetlemelerde Diyanet desteği ile hareket etmekte Din İşleri Yüksek Kurulundan görevlendirilen bir kişinin onayı ile sertifikalandırilacak ürününde helallik denetimi yapmaktadır. Bu görevli Diyanet’in fetvaları doğrultusunda sertifikalama işlemenin sürdürülmesini yürütmektedir. Bildiğimiz gibi helal sertifikalama da en çok sertifika veren ve halk tarafından kabul gören dernek ise Gimdes’tir. Gelen sorular arasında hangisinin daha güvenilir olduğunun merak edildiğini gormekteyiz. Tse ve Gimdes helal sertifikalama şartları konusunda bazı noktalarda ayrışmaktadır. Ornegin Gimdes, MSG içeren ürünlere helal sertifikası vermezken, Tse bu katkı maddesinin helallige aykırı olmadığı kanısını taşımaktadır. Gimdes’in MSG maddesine sertifika vermemesi helale aykırı maddeler içermesinden değil sağlığa zararlı bazı etkileri olmasından kaynaklıdır. Ayni zamanda sağlığa zararı olduğu en az MGS kadar ispatlanmış olan glikoz şurubu içerikli ürünler Gimdes’ten sertifika alabilmektedir. Oysa söz konusu Torku ürünleri glikoz şurubu icermemektedir. Konumuzun neticesine gelirsek; Torku helal sertifikalıdir. Burada güveni tüketicinin tercihleri belirler. Daha emin olduğunuz bir ürün varken elbette onu tercih etmelisiniz. Ancak hic helal denetiminden geçmemiş bir ürüne mecbur kalmaktansa %100 Anadolu sermayesi, glikoz içermeyen, pancar şekerinden üretilmiş Torku ürünlerini tüketmek bilinçli tüketimin göstergesi olacaktır.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek