• İSTANBUL İMSAK  03:43 GÜNEŞ  05:37 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:43 YATSI  22:28
  • 32,9065
  • 35,6871

150 bin kişilik teravih namazı

Ramazan'ın üçüncü Cuma günü, Mescid-i Aksa'da 150 bin kişi bir araya gelerek teravih namazı kıldı. Eski Şehir'in tarihi dar sokakları da namaz kılanlarla doldu taştı. Bu, işgal altındaki Doğu Kudüs'te son yıllarda görülen en yüksek katılımlardan biri olarak nitelendiriliyor.

150-bin-kisilik-teravih-namazi.jpg

İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırıları, bölgede binlerce sivilin hayatını kaybetmesine neden olurken, Ramazan ayında da saldırılar sürüyor. Mescid-i Aksa'ya erişimi sınırlayan İsrail, gençlerin girişine izin vermiyor.

MESCİD-İ AKSA'DA YOĞUN KATILIM
Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin açıklamasına göre, İsrail'in engellemelerine rağmen Mescid-i Aksa'ya bugün yatsı ve teravih namazına 150 bin Müslümanın katıldığı belirtildi. Eski Şehir'in dar sokaklarında teravih namazına gelenler dolayısıyla yoğunluk yaşandı.

İSRAİL'İN MÜDAHALESİ VE CEMAATİN KARARLILIĞI
İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermemesi ve kısıtlamaları, geçmişte çatışmalara neden olmuştu. Ancak Ramazan ayında kısıtlamaların hafifletilmesiyle bugün 120 bin kişi cuma namazını kılmıştı. İşgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003'te inşa edilen beton duvar boyunca çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor. İsrail olağan günlerde özel izinliler dışında Batı Şeria'daki Filistinlilerin Kudüs'e geçişine izin vermiyor.
Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967'den beri İsrail işgali altında tutuluyor.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek