• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:26 ÖĞLE  13:11 İKİNDİ  17:11 AKŞAM  20:47 YATSI  22:39
  • 32,84
  • 35,1096

Ayak Mantarı Nedir? Tedavisi Nasıldır?

20220718_162530_0000-300x300.png
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Ayak mantarı, ayak parmak aralarında, tabanında; kaşıntı, soyulma, kepeklenme şeklinde bazen de egzamaya benzer çok kaşınan, içi su dolu kırmızı kabarcıklar şeklinde belirtileri olan bulaşıcı bir deri enfeksiyonu hastalığıdır. Yetişkin erkeklerde daha çok görülen ayak mantarı, deri hastalığı olmasına rağmen ihmal edildiği takdirde tırnaklara kadar bulaşabilmektedir. Tırnaklar sarı, kahverengi gibi renk değişimine uğrayarak sertleşir. Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır? -Ayak mantarı olan deri, elle kaşınarak (Yalnız kaşıyan el ile sınırlı kalmaz, mantarı kaşıyan el ile vücudun kasık bölgesine kadar bulaşabilir). -Ayak mantarı olan bir kişinin ayakkabı, çorap, terlik gibi kişisel eşyalarını giyilerek -Banyo, tuvalet, havuz, hamam, sauna gibi ıslak zeminlere ya da spor alanlarının zeminlere, ayak mantarı rahatsızlığı olan kişiden sonra basarak. -Ortak havlu kullanılarak. Yukarıdaki durumlarda ayak mantarının bulaşıcılığı artar. Çok terleyen ayaklarda da ayak mantarı hızla artış gösterir. Bunun sebebi, mantarın nemli ortamda daha hızlı üremesidir. Mantar, aynı zamanda karanlık ve rutubetli ortamda da hızla ürer. Ayak Mantarı Türleri

  • ParmakArası: En yaygın ayak mantarı türüdür. Genellikle küçük ayak parmakları arasında oluşur. Kaşıntı, yanma, dökülme gibi sorunlar görülür. Tedavi edilmezse yayılır.
  • Makosen: Ayaklarda kuruma, tahriş, kaşınma olur. İlerlediğinde deri kalınlaşır. Tedavi edilmezse ayak tabanına tırnaklara kadar ulaşır.
  • Kabarcıklı: En az görülen ayak mantarı türüdür. Derinin su toplaması ve bu su kabarcıklarının patlaması şeklinde görülür. Tedavi edilmezse ayağın her yerini su kabarcıkları kaplar.
 

Ayak Mantarı Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Krem veya hap şeklinde tedavi edilir. Erken teşhiste krem en az 4 hafta kadar kullanılmalı ve bu zaman diliminde de ayakları kuru tutmaya çalışılmalıdır. İleri düzeydeki enfeksiyonlarda ise hap ve 3 ay kullanım süreli mantar öldürücü ilaç kullanılır. Mantar tekrar etme olasılığı yüksek olan bir hastalık olduğundan tedavi ihmal edilmemeli ve ayak bakımı iyi yapılmalıdır. Özellikle yetişkin erkeklerde askerlik sonrası sıkça görülen bir enfeksiyon olan ayakta mantar, tedavisi mümkün bir hastalıktır. Özellikle erken dönemde doktora gitmek ihmal edilmezse çok iyi sonuçlar alınır. Ayrıca ayak mantarında özellikle tırnak sararması gibi durumlarda görülmektedir. Bu durum ayakta ve tırnakta kokular oluşmasına sebep olur. Bu kötü kokular özellikle ayakkabı giyen insanlar da görülür. Bu nedenle ayak mantarı hem bakteri hem de konfor açısından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bireyler günlük hayatında üşendikleri veya yoğun işte buzluğunda çalıştıkları için bu hastalığı çok fazla önemsemezler. Fakat bu hastalık önemsenmesi gereken ciddi bir hastalık sayılır. Ayakta mantar vücudumuzda binlerce bakterinin gezmesine neden olan bir hastalıktır. Ayakta mantarı olan bireylerde bu durumdan dolayı farklı hastalıklar da tetiklenebilmektedir. Sadece ayakta mantar yüzünden çeşitli enfeksiyonlar tırnak zedelenmeleri veya rahatsız ayak sendromları oluşur. Bu nedenle bireylerin bu konuyu ciddiye almaları gerekir. Aksi halde sıkıntılı olaylar baş gösterir. Mantar tedavisi aşırı kolay bir şekilde yapılır. Doktorlara giderek bu konuda gerekli ilaçları reçeteler halinde almak mümkündür. Fakat insanlar mantarlı ayağını doktora göstermek konusunda utanırlar. Ölümcül bir hastalık olmadığı için hayatlarına böyle devam ederler. Bununla birlikte eczane ortamlarında da birçok pratik krem ve losyonlar bulunur. Sürülebilir merhemler ve çeşitli ilaçlar sayesinde reçetesiz de tedavi mümkündür. Eczanenize giderek durumunuzu belirterek bu konuda iyi gelecek merhemlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet ortamından da gerekli ilaçlar ve merhemler araştırılabilir. Sonuç olarak ağır bir hastalık olmadığı için internet ortamında bulunan tecrübelere kulak asmak mümkündür. Ayak mantarını deneyimlemiş ve ilaç kullanarak çözüme ulaşmış bireyler yorum belirterek öneride bulunur. Sizler de gereken siteler üzerinden bu önerileri dikkate alarak kendinizde uygulayabilirsiniz. İnsanlar özellikle yazın ayakta mantar var ise bu durumdan utanırlar. Çorabını terlemesine rağmen çıkarmayan veya çekinen bireyler yaygındır. Maalesef insanlar bu tarz ufak şeylerden çekinirler. Bu nedenle bu konuda aldırış etmeden gereken tedavi için girişim başlatılmalıdır.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek