• İSTANBUL İMSAK  04:31 GÜNEŞ  06:06 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  16:54 AKŞAM  19:59 YATSI  21:28
  • 32,5586
  • 34,683

Dünyada İlk teravih namazları kılındı

Ramazan ayının ilk teravih namazı, dünyadaki cami ve mescitlerde kılındı. Camiler ramazanın gelişiyle birlikte dolup taştı.

dunyada-ilk-teravih-namazlari-kilindi.jpg

Bakü'de, ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Vatandaşlar, kentteki camilere giderek ramazanın coşkusunu yaşadı. Bakü Türk Şehitliği Camii'nde de ramazanın ilk teravih namazı gerçekleştirildi.

KKTC'de, başkent Lefkoşa başta olmak üzere tüm kentlerdeki camilerde teravih için saf tutan Müslümanlar, namazın ardından ramazan ayının hayırlara vesile olması için dua etti. Özellikle Gazimağusa kentindeki Osman Fazıl Polat Paşa Camisi'nde, cemaat İsrail'in Gazze'deki katliamlarını kınayarak, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için dua etti. KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal, ramazan dolayısıyla yayımladığı mesajda, oruç tutmanın yanı sıra Kur'an-ı Kerim okunması, muhtaçlara yardım eli uzatılması ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Bosna Hersek'te, Saraybosna'daki Sarı Tabya'da atılan top ile ramazanın başladığı duyuruldu. Camilerde toplanan Müslümanlar, teravih namazlarını kılarken, ramazanın hayırlara vesile olması için dua etti. Bosna'da devam eden geleneksel top atma ritüeli, diğer şehirlerde de sürdü.

Başkent Taşkent'te, Müslümanlar başta Hazret İmam, Minar, Şeyh Zayniddin, Mirza Yusuf, Hoca Alambardar, Kamalan ve İslam Ata camilerinde teravih namazlarını kıldı. Camileri dolduran Müslümanlar, namazın ardından ramazanın hayırlara vesile olması için dua etti.

Kırgızistan'da, Müslümanlar ramazanın başlamasıyla camilere akın etti. Ülkenin müftüsü Abdulaziz Zakirov'un vaazını dinleyen Müslümanlar, teravih namazını kılıp dua etti.

Irak'ta Kerkük'te Büyük Nur Camisi ve Musalla semtindeki Avcı Camisi'nde kılınan ilk teravih namazında cemaat, ülkeye istikrar ve huzur gelmesi için dua etti. Büyük Nur Camisi İmam Hatibi Ahmed Hurşit, tüm İslam aleminin ramazanını kutlarken, yıllardır süren savaş ve terör olaylarına son verilmesi için dualar etti.

Suriye'de İdlib, Afrin, Bab, Cerablus, Azez, Çobanbey, Tel Abyad ve Rasulayn'da yaşayan Müslümanlar, camilere akın ederek ilk teravih namazını kıldı. Teravih sonrasında Suriye'de iç savaşın son bulması ve İslam dünyası için dualar edildi.

Mısır'da Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazını Kahire'deki Amr bin As Camii'nde kıldı.

Rusya'da başkent Moskova'daki Müslümanlar, Moskova Merkez Camisi ve diğer camileri doldurarak ramazan ayının ilk teravih namazını kıldılar. İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Müslümanlar, Doğu Londra Camisinde ramazan ayının ilk teravih namazını kıldılar.

İsviçre'de Müslümanlar, Cenevre'deki Türkler Müslüman Cemaati Vakfı Camisi'nde ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı. Balkanlar'da Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kosova, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar da ramazanın ilk teravih namazını kılarak başladılar. Arnavutluk'ta Tiran'daki Müslümanlar, Dine Hoca Camisi'nde ilk teravih namazını kılıp dua ettiler.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek