• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,189
  • 34,9449

Filistinli doktor İsrail'in bebeklere nasıl kıydığını anlattı

Gazze'deki soykırımı anlatan Filistinli çocuk doktoru Muna Sahvil, 'Ne kimsenin bebekleri kurtarmasına izin verdiler ne de onları tahliye ettiler.' dedi.

filistinli-doktor-israilin-bebeklere-nasil-kiydigini-anlatti.jpg

İsrail'in Gazze Şeridi'nde bebekleri ölüme ve ardından çürümeye terk ettiği Nasır Hastanesindeki olayın son görgü tanığı Filistinli çocuk doktoru, İsrail'in askerilerinin olay günü bebeklerin uluslararası bir ekip tarafından tahliye edileceğini söyleyerek, sağlık ekiplerini hastaneyi terk etmeye zorladığını söyledi.

İsrail ordusu, 10 Kasım 2023'te, Gazze kentinin batısındaki En-Nasır Çocuk Hastanesi ile Er-Rantisi Hastanesini kuşatmış ve sağlık personelini hastaneleri terk etmeye zorlamıştı.

İsrail ordusunun En-Nasr Mahallesinden çekilmesinin ardından hastanenin prematüre bebek bölümünde yaşanan dehşetin şoke edici görüntüleri ortaya çıkmıştı.

İsrail askerleri, sağlık personelini zorla tahliye ettiği hastanede geride kalan bebekleri göz göre göre ölüme terk etmişti. Askerlerin bölgeden çekilmesinin ardından, bebeklerin hastane yataklarında öldüğü doğrulanmıştı.

İSRAİL ENGELLEDİ, ÖLEN BEBEKLERİN CESETLERİ ÇÜRÜDÜ
İsrail güçlerinin kuşatarak baskın düzenlediği hastaneden en son ayrılan görgü tanığı Filistinli çocuk doktoru Muna Sahvil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan bu acı olay öncesinde En-Nasır Çocuk Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde görev yapmakta olduğunu söyledi.

Olay günü işgal güçlerinin hastaneyi kuşattığını ve sağlık ekiplerini tahliyeye zorladığını ifade eden Sahvil, uluslararası kuruluşlarla sağlık ekiplerinin tahliyesi ve bebeklerin başka hastaneye sevk edilmesi için koordinasyon sağlandığını anlattı.

Sahvil, "Solunum cihazına bağlı bebeklerle çıkmak için hazırlandık ama askerler hastaneye girerek onları bırakmamızı istedi. İsrail askerleri, bebeklerin uluslararası bir ekip tarafından tahliye edileceğini söyleyerek, sağlık ekiplerini hastaneyi terk etmeye zorladı." ifadesini kullandı.

Sonrasında hastaneyle iletişimin koptuğunu ve personellerin bölgedeki diğer hastanelere dağılmak zorunda kaldığını aktaran Sahvil, kendisinin de Gazze'nin kuzeyinden orta kesimlere göç etmek zorunda kaldığını ve Deyr el-Belah kentinde Aksa Şehitleri Hastanesinde çalışmaya başladığını kaydetti.

Filistinli doktor şunları kaydetti:

"Haftalar sonra İsrail ordusunun, bebekleri yataklarında ölüme terk ettiğini ve cesetlerini çürümeye mahkum ettiğini görünce gözlerimize inanamadık. Bebekler yataklarında ölmeye ve naaşları çürümeye bırakıldı. Ne kimsenin bebekleri kurtarmasına izin verdiler ne de onları tahliye ettiler."

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra da geçen ay yaptığı bir açıklamada, "İsrail askerlerinin, sağlık personelini hastaneyi terke zorlaması ve hasta bebeklerin hastaneden çıkmasına izin vermemesi sonucu 5 bebeğin öldüğünü" duyurmuştu. Kudra, İsrail ordusunun bölgeden çekilmesinin ardından hastanede terk edilen bebeklerin çürümüş cesetlerini bulduklarını söylemişti.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite de İsrail'in Nasır Çocuk Hastanesinde insanlığa karşı bir katliam işlediğini ifade etmişti.

Doktorların, hastanede solunum cihazına bağlı hasta bebek ve çocuklar olduğu için başlangıçta hastaneyi terk etmeyi kabul etmediğini ve bunun olması durumunda çocukların hemen öleceğini İsrail askerlerine ilettiğini söyleyen Sevabite, "Doktorlar silah zoruyla hastaneden çıkarıldı. 20 gün sonra hastaneye geri döndüklerinde ise hasta bebeklerin hepsinin öldüğünü ve cesetlerinin çürüyüp kurtlandığını gördüler." ifadesini kullanmıştı.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek