• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,189
  • 34,9449

Hamas ateş püskürdü! İsrail'den Ramazan soykırımı planı

Hamas, İsrail'in ramazan ayında Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişini kısıtlamasını 'Siyonist suçun ve dini savaşın derinleşmesi' olarak değerlendirdi.

hamas-ates-puskurdu-israilden-ramazan-soykirimi-plani.jpg

Hamas'ın yazılı açıklamasında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Filistinlilerin ramazanda Mescid-i Aksa'ya girişini kısıtlama önerisine karşı bir tepki gösterildi.

Açıklamada, Netanyahu'nun aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in, Filistinlilere Mescid-i Aksa'ya girişin yasaklanması çağrısını onaylamasının, "İsrail hükümetindeki radikal Yahudi yerleşimcilerin Filistin halkına karşı yürüttüğü siyonist suçun ve din savaşının derinleşmesi" olarak değerlendirildi. Haberde, konuyla ilgili nihai kararın ilerleyen günlerde alınmasının beklendiği ve ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya sınırlı sayıda Filistinlinin alınacağı ifade edildi.

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ramazanda, Mescid-i Aksa'yla ilgili kısıtlamalar getirilecek ancak bunların ne olduğu henüz netleşmedi." ifadesini kullandı. İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise daha önce sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Filistinlilerin ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya girişinin yasaklanması çağrısında bulunmuştu.
 

İsrail basınında geçen günlerde çıkan haberlere göre, Şin-Bet, siyasileri, İsrail toprakları (1948'de işgal edilen topraklar) ve Kudüs'teki Filistinlilerin Aksa'ya girişinin kısıtlanmasının büyük güvenlik sorunlarına neden olacağı yönünde uyarmıştı.

İsrail polisi, 7 Ekim 2023'ten bu yana özellikle cuma günleri başta olmak üzere Mescid-i Aksa'ya girişlere kısıtlama getiriyor.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek