• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
  • 32,5164
  • 34,7944

Katil İsrail soykırımla yargılanacak!

112 gündür devam eden İsrail saldırılarında can kaybı 26 bini aştı. Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'e karşı açılan soykırım davasında ihtiyati tedbir talebini kabul etti. Dosyanın reddi talebi kabul edilmeyen İsrail, soykırım suçlamasıyla yargılanacak. Divan, İsrail'e Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal etmemesi için gerekli tedbirleri alması yönünde hükmetti.

katil-israil-soykirimla-yargilanacak.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

 Ulusal Adalet Divanı, İsrail'in 112 gündür devam eden saldırılarına ilişkin Güney Afrika'nın açtığı soykırım davasında önemli bir karar açıkladı. Divan, 7 Ekim saldırısının ardından İsrail'in başlattığı büyük çaplı saldırının sivil kayıplara neden olduğunu belirterek Gazze'de yaşanan trajedinin farkında olduğunu ifade etti. Güney Afrika'nın başvurusu üzerine alınan ihtiyati tedbir talebinin reddedilmediği ve İsrail'in soykırım suçlamasıyla yargılanacağı kararına varıldı.

SOYKIRIM DAVASI ESASTAN GÖRÜLECEK

Divan, Güney Afrika'nın 49. madde üzerinden başvurusunu uygun buldu ve İsrail'in sorumluluklarına karşı hareket ettiğini belirtti. Soykırım davası esastan görülecek. Ancak şu aşamada Güney Afrika'nın iddialarının mantıklılığı hakkında bir karar verilmedi. Divan, İsrail'in saldırılarına maruz kalan Gazze'deki insanların Soykırım Sözleşmesi'nde belirtilen "korunan grup" tanımını karşıladığını ve insanî durumun acil tehlike oluşturduğuna hükmetti.

KURTULMUŞ: İSRAİL'İN İNSANLIK SUÇLARINA KARŞI BİR ADIMDIR

Türkiye'den gelen ilk değerlendirmede TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, kararın İsrail'in işlediği savaş ve insanlık suçlarına karşı bir adım olduğunu vurgulayarak, uluslararası hukukun bu suçları yargılaması gerektiğini belirtti. Kararın Gazze'deki katliamları durdurma çağrısı yapması ve uluslararası toplumu insani yardımları hızlandırmaya davet etmesi bekleniyor.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek