• İSTANBUL İMSAK  03:43 GÜNEŞ  05:37 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:43 YATSI  22:28
  • 32,9065
  • 35,6871

Müslüman Kardeşler lideri Türk vatandaşlığından çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır'da Sisi ile buluşmasının ardından ikiye bölünen Müslüman Kardeşler'in (İhvan-ı Müslimin) İstanbul’daki kanadının lideri Mahmud Hüseyin'in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı iptal edildi.

musluman-kardesler-lideri-turk-vatandasligindan-cikarildi.jpg

El-Arabiya'nın haberine göre Hüseyin, İstanbul'daki mülkünü sattıktan sonra ikametinin uzatılması veya başka bir ülkeye gtimek için yetkili makamlara başvurdu.

Haberde, Mahmud Hüseyin'in İstanbul'da sahip olduğu bir daireyi sattığı ve kendisine yakın lider kadrosuyla birlikte sorunu çözmek için avukat aracılığıyla Türk makamlarıyla görüşmeler yaptığı belirtildi.
 

İKİYE BÖLÜNEN MÜSLÜMAN KARDEŞLER HAREKETİ

Müslüman Kardeşler'in 2022 yılında Londra'da sürgünde ölen tartışmalı lideri İbrahim Münir'in yerine Mahmud Hüseyin'i grubun vekil rehberi olarak atanmasının ardından hareket İstanbul ve Londra olmak üzere ikiye bölünmüştü.

Münir'in, İstanbul'da yaşayan eski Genel Sekreter Mahmud Hüseyin'le rekabet ettiği bildirilmişti.

Londra kanadının başında ise Dr. Salah Abdel-Haq bulunuyor.

2013 yılında Mısır'da gerçekleşen darbe sonrası yaşanan bölünmelerin ardından İhvan Hareketi içindeki çekişmeler, İbrahim Münir'in vefatıyla yeni bir boyut kazandı. İstanbul ve Londra liderleri arasında ikiye bölünen hareket, Genel Mürşid Vekili konusunda yaşanan anlaşmazlık yaşarken hareketin iç çekişmeleri daha da derinleşti.

Mısır ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulduğunu resmen ilan edilmesinden sonra Türkiye'deki Müslüman Kardeşler üyelerine yönelik kısıtlamalar başlamış, harekete yakın kanalların yayınları durdurulmuş, bazı İhvan üyelerinin ülkeden ayrılması istenmişti.

Müslüman Kardeşler 2013'te Suriye ve Mısır, 2014'te de Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından da "terör örgütü" ilan edilmişti.

 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek