• İSTANBUL İMSAK  03:55 GÜNEŞ  05:45 ÖĞLE  13:16 İKİNDİ  17:12 AKŞAM  20:36 YATSI  22:18
  • 33,0035
  • 35,9325

Oksapar isimli ilaç domuz bağırsağından yapılıyor

oksapar-isimli-ilac-domuz-bagirsagindan-yapiliyor-yasam.png

Oksapar isimli ilacın domuz bağırsağından yapıldığı ortaya çıktı. Doktor olduğunu belirten bir takipçimiz tarafından gönderilen ilacın porspektüsünde de açıkça belirtilen Enoksaparin Sodyum maddesinin “domuz bağırsak mukozasından türetilen heparil benzil esterin alkalin depolimerizasyonuyla” elde edildiği belirtilmektedir.

Hastanın haberi olmadan veriliyor!

Söz konusu ilacın genellikle yatan hastalarda kullanıldığı, kan akışkanlığını düzenlemek için hastaya uygulandığı belirtiliyor. İçerisinde domuz bağırsağından elde edilen madde bulunduğundan ise hasta haberdar edilmiyor. Helal yollardan da elde edilmesi mümkün olabilen ilaçlardaki çeşitli maddelerin İslami açıdan uygun olmayan şekillerde elde edilerek ilaçlara konulmasının ve bu ilaçların içeriğinden hastanın haberdar edilmemesi inanç özgürlüğüne vurulan büyük bir darbedir.

Domuz katkılı ilaçlar için önlem alınmalı

Helalplatform.com olarak ilaçlarda İslami kurallar hiçbir şekilde uygulanmıyor diye zaman zaman yayınlar yapıyoruz. İnsanlar söz konusu sağlıkları olduğu zaman bazı şeyleri görmezden gelebiliyorlar ancak haram içerikli ilaçlar Müslümanlar için ciddi bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda Tarım Bakanlığının yaptığı denetimlerde içerisinde domuz eti, at eti, hileli içerikler gibi muheviyata sahip olan ürünleri ifşa ediyor. Buna karşın içerisinde domuzdan elde edilen birçok madde bulunan ürünlerle ilgili herhangi bir önlem alınmıyor.

Sağlık Bakanlığını Göreve Davet Ediyoruz

Müslümanlar olarak aldığımız sağlık hizmetlerinde İslami hassasiyetlere uygun içeriklerin bulunması en doğal hakkımızdır. Sağlık Bakanlığının bu konuda çalışma başlatması, haram içerikli ilaçlara karşılık helal içeriğe sahip muadil ilaçları ön plana çıkarmasını istiyoruz. Nasıl ki Tarım Bakanlığı domuz içerikli gıdaları ifşa ediyor, ceza veriyor tedavülden kaldırıyorsa Sağlık bakanlığını da aynı hassasiyetle çalışma yapmaya davet ediyoruz.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek