• İSTANBUL İMSAK  04:31 GÜNEŞ  06:06 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  16:54 AKŞAM  19:59 YATSI  21:28
  • 32,5586
  • 34,683

Reenkarnasyon Nedir?

Screenshot_20220519-032215_Chrome-300x169.jpg

Reenkarnasyon Nedir? Reenkarnasyona inanan dinler hangileridir? Reenkarnasyonun İslam Dininde yeri? Günümüzde bir çok insan tarafından çok sorulan ve merak edilen bu soruların cevapları sizlerle. İşte Detaylar..

Günümüzde Reenkarnasyon (Ruh Göçü) a inanan insanların sayısı bir milyarı aşkındır. Bunun nedeni olarak eski toplumlarda oluşmuş bu inanışın, Şuan sosyal medya aracılığı ile çok kolay bir şekilde yayılması diyebiliriz. Bunun yarı sıra yabancı Dizi ve filmlerde Reenkarnasyon inanışına sıkça rastlayabiliriz.  Reenkarnasyon Nedir? Reenkarnasyona inanan dinler hangileridir? Reenkarnasyonun İslam Dininde yeri? Detaylar Haberimizin devamında..

Reenkarnasyon Nedir?

Reenkarnasyon Fransızca' dan dilimize geçmiş bir kelimedir. Anlamı ise 'Ruh Göçü' Olarak tanımlanmıştır. Son zamanlarda sosyal platformlarda çok konuşulan Reenkarnasyon, insanların Reenkarnasyon nedir? sorusunu beraberinde getirdi. Reenkarnasyon inanışına göre, insan ölümü gerçekleştikten sonra Ruh tekrar dünyaya döner. Hatta Bu dönüş Aynı bedenle değil farklı farklı bedenlerde gerçekleşir. Bu İnanışa göre Ruh, kimi zaman bir erkeğin bedeni ile kimi zaman da bir kadın bedeni ile Tekrar dünyaya döner ve yaşamına devam eder. Bunun yanı sıra Reenkarnasyonda Ölen kişi, ölmeden önceki yaşamında kötülük yapan biri ise Ruhu cansız bir madde olarak Eşya gibi, veya hayvan gibi  dünyaya geri döner.  İnanışa göre Ruhun evrimleri vardır ve herkesin ruhu eşit şekilde yaratılmamıştır. Bu nedenle Reenkarnasyon, Ruhların sürekli dünyaya geri dönerek evrimlerinin tamamlayacağını söyler. Reenkarnasyona inanan toplumlarda  Ruhun bedene geri gelmesinde belli başlı belirtiler olduğu düşünülmektedir. Bu belirtilere örnek olarak, Reenkarnasyona uğrayan kişilerde Doğal yetenekler, rüya ve kabus görülmesi, dejavu yaşanması gibi değişimler diyebiliriz.

Reenkarnasyona inanan dinler?

İlk olarak Hindular, Budistler, Vikanlar, jainistler, Ekistler, Kaodistler, yanı sıra Dürzilik ve Nusayrilik gibi Orta doğuda da yayılmış bazı dinlerde de Reenkarnasyona inanılmaktadır.

Reenkarnasyonun İslam Dininde yeri?

Öldükten sonra Ruhun ne olacağına dair Kuran'da ve Hadislerde pek çok bilgi verilmiştir. Hiç şüphesiz Ölüm son dur ve Geri dönüş mümkün değildir. İslam'a göre Ruh bedenden ayrıldıktan sonra yani ölümün gerçekleşmesi ile beraber Kıyamet gününe kadar Berzah Aleminde kalmaktadır. Bu cennetin en güzel köşesi de olabilir. Cehennemin en derin kuyusu da olabilir. Kuran'da bu durum  şöyle bildirilmiştir.  "Onlardan birine ölüm gelince: Rabbim, beni terkettiğim dünyaya geri gönder. belki yapmayıp noksan bıraktığımı tamamlar hayırlı işler işlerim, der. Hayır, bu kendi sözüdür. Diriltilecekleri güne kadar arkalarında (veya önlerinde) geriye dönmekten alıkoyan bir berzah (engel) vardır.” [Mü’minun, 23/100.)  

Destek