• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
  • 32,5164
  • 34,7944

Kurban eti nasıl saklanır? Kurban eti ne kadar dinlendirilmeli? Kurban eti yıkanır mı?

Müslümanlar kurban ibadetini yerine getirmeye başladı. Kurban etlerini sağlıklı bir şekilde saklamak içinse dikkat edilmesi gerekenler var. Peki, kurban eti nasıl saklanır? Kurban eti ne kadar dinlendirilmeli? Kurban eti yıkanır mı?

kurban-eti-nasil-saklanir-kurban-eti-ne-kadar-dinlendirilmeli-kurban-eti-yikanir-mi.png
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte etler paylaştırılmaya ve buzluklarda ki yerini almaya başladı bile. Peki, kurban etini doğru saklıyor musunuz? Kurban eti nasıl saklanmalı? sorularının cevaplarını yazımızda derledik. Bu güzel bayramı sevdiklerimizle birlikte geçirirken, kurban etini saklama, mühürleme ve pişirme işlemlerini de doğru bir şekilde yapmaya özen gösterelim.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

  1. Öncelikle kurban eti kesildiği gün pişirilmemelidir. Bunun yerine en az 12 saat dinlendirilmesi lezzetini arttıracaktır. 
  2. Kurban etinin sıcaklığını düşürmek için ilk 4-5 saat buzdolabında bekletilmelidir. Eğer uzun süre saklanacaksa, uygun boyutlar halinde kesilmeli ve hava almayacak poşetlere konulmalıdır. 
  3. Kurban etini uzun süre saklamak istiyorsanız, buzdolabının dondurucu bölümünü kullanabilirsiniz. Kurban eti buzdolabının normal kısmında en fazla 5-6 gün saklanabilirken, daha uzun saklamak için mutlaka dondurucu kısmı kullanılmalıdır. 
  4. Birkaç gün içerisinde dondurucuya konulmayan ve tüketilmeyen etler, kokmaya ve yeşillenmeye başlar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda etin bozulan kısımları kesilerek atılmalı ve tüketilmemelidir. 
  5. Diğer et türlerine göre daha çabuk bozulan kıyma, buzdolabında en fazla 3 gün bekletilmelidir. Etleri keserken mutlaka temiz malzemeler kullanılmalıdır. İsteğe göre etler kavurma yapıldıktan sonra hava almayan poşetlerde muhafaza edilebilir.
  6. Kurban eti, parçalara ayrılarak derin dondurucuda saklanabilir. Bunun için parçaladığınız etleri porsiyonlara ayırın ve buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Hava almayacak şekilde kapatıp üzerine tarih etiketi yapıştırın. Bu şekilde buzlukta 6-8 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.
  7. Kurban etinin bir kısmını kasaptan çektirerek kıyma haline getirin. Kıymaları, porsiyonlara ayırın ve streç film ile kapatın. Kıymayı, buzlukta 4 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.  
Kurban Eti Dolaba Konur Mu?

Kurban eti, en fazla 4-5 saat oda sıcaklığında bekletilebilir. Ancak güneş görmeyen serin bir alanda beklemesi gerekir. Eğer et kısa sürede pişirilecekse, üzeri streç film ile örtülür ve buzdolabında 1-2 gün muhafaza edilir. Ancak 2 günden fazla dolapta bekletilmemeli, hava almayacak şekilde paketlenerek derin dondurucu veya buzluğa alınmalıdır.

Kurban Eti Nasıl Paketlenir?

Kurban etini temiz bıçak ile küçük parçalara ayırın. İdeal boyutlar kuşbaşı ölçüsüdür. Ayrıca kasaptan çektirerek kıyma haline de getirebilirsiniz. Buzdolabı poşeti kullanılacaksa, hava almadığından emin olunmalıdır. Gerekli görülürse iki adet poşet kullanılabilir. Hava almamasını garantilemek için kilitli poşetler daha verimlidir. Poşet tamamen doldurulursa, etin her tarafı eşit donmayacaktır. Bu yüzden poşetler orta boyutlarda doldurulmalı, ağız kısmında boşluk bırakılmalıdır.

Kurban Eti Yıkanır Mı?

Kurban eti, mutlaka steril ortamlarda kesilmelidir. Kesilen etlerin yıkanması ise sakıncalı bir durumdur. Çünkü etin ıslak kalması, bakterilerin kısa sürede çoğalmasına yol açar. Bu da saklanacak olan kurban etinin kısa sürede bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden eti yıkamak yerine yüksek ısıda pişirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer yıkama konusunda kararlıysanız, yıkadıktan sonra kısa süre içinde pişirip tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek