• İSTANBUL İMSAK  03:44 GÜNEŞ  05:38 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:42 YATSI  22:27
  • 32,9065
  • 35,6871

Kurban kesme duası nasıl yapılır? Kurban kesimi duasının Arapça ve Türkçesi nedir?

Kurban keserken veya herhangi bir işe başlarken önce besmele çekilmesi gereklidir. Allah’ın adını anarak bir işe başlamak dinimizce uygun görülür. Kurban keserken hangi dua okunmalı, kurban kestikten sonra okunacak dualar neler? Kurban kesme duası nasıl yapılır? Kurban kesimi duası Arapça ve Türkçesi nedir?

kurban-kesme-duasi-nasil-yapilir-kurban-kesimi-duasi-arapca-ve-turkcesi-nedir.png

Kurban Keserken Okunacak Dualar

İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini yerine getirecek olan kişiler, dinin bu gereğini en doğru şekilde yerine getirmek istiyor. Hal böyle olunca kurban duası, kurban kesim duası nasıl edilir, kurban duası Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir bu gibi araştırmalar sıkça yapılıyor. 

Kurban duası Türkçe okunuşu Diyanet TV’de şu şekilde dile dökülmüştür:

“De ki: “Şüphesiz, benim namazım, her türlü ibadetim, kurbanım, hayatım ve ölümüm, hepsi âlemlerin rabbi olan Allah içindir. Onun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben Allah’a teslim olanların ilkiyim. Ben hakka yönelen birisi olarak yüzümü göklere ve yaradana döndürdüm. Ben Allah’a ortak koşanlardan değilim.” En’âm Suresi – 161-165. Ayet

Kurban Kesimi Duası Arapça ve Türkçesi

Kurban keserken veya herhangi bir işe başlarken önce besmele çekilmesi gereklidir. Allah’ın adını anarak bir işe başlamak dinimizce uygun görülür. Besmelenin ardından kurban duası okunması, kurbanı kesecek olan kişilerin kurbanın başındayken birlikte hep bir ağızdan dua etmesi gerçekleştirilecek olan ibadete uygun olur. Dua ve tekbirle dua faslı sona erdiğinde, bilirkişi kurbanı kesmek için işe koyulabilir. Peki, kurban duası okunuşu nasıldır? İşte, kurban kesilirken edilecek dua Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı:

Kurban kesimi için öncelikle niyet edilir ve kurban keserken şu dua okunur ve tekbir getirilir:

Kurban Kesme Duası Arapça Okunuşu:

“Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn.”

Kurban Kesme Duası Türkçe Anlamı:

“Ben tüm kalbimle gökleri ve yeri yaratan Allah’a yöneldim. Ve müşriklerden olmadım.”

Kurban Bayramı Teşrik Tekbiri

“Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd”

Kurban Bayramı Teşrik Tekbiri Türkçe Anlamı:

“Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.” olarak ifade edilir. Daha sonra kurban kesilir ve kurban kesen kişi şükür amaçlı 2 rekat namaz kılabilir.

Din İşleri Yüksek Kurulu açıklamasına göre kurban keserken okunacak dua ve ayetler şu şekildedir:

Din İşleri Yüksek Kurulu

Soru: Kurban keserken Allah’ın isminin anılmasının, besmele çekilmesinin hükmü nedir? Kesim sırasında hangi dualar okunabilir?

Cevap: Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir:

قُلْ إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ لَا شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ.

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben Müslümanların ilkiyim.” (el-En’âm, 6/162-163),

إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ.

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (el-En’âm, 6/79).

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

Kurban Kesimi Sonrası Hangi Dua Okunur?

Kurban kesen kişinin Allah’a şükür amaçlı 2 rekat namaz kılabilir. Namazdan sonra bir dua okunabilir. Kurban duası Arapçası okunurken duanın anlamını ve derinliğini bilmek maneviyatı güçlendirir.

Kurban kestikten sonra Arapça olarak şu şekilde okunur:

Kurban Kestikten Sonra Okunacak Dua Arapçası:

“Allahümme inne salati ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ şerike leh”

Kurban Kestikten Sonra Okunacak Dua Türkçesi:

“Şüphesiz namazım, ibâdetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. Onun hiçbir ortağı yoktur.”

Kurban Ayetleri ve Hadisleri

Kurban Bayramı ve kurbanlıklarla ilgili pek çok ayet ve hadis vardır. Bu ayet ve hadisler, Kurban Bayramı’nın bereketini yansıtan ifadelerdir. Kurban ayet ve hadislerini okuyarak Kurban Bayramı telaşını manevi açıdan rahatlatabilirsiniz.

Ailenize huzur, evinize bereket, cebinize bolluk getiren kurban ayetleri ve hadisleri şöyle izah edilecektir:

  • “Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.” (Kevser 108/2)
  • “Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik.” (Sâffât 37/107)
  • Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Allah indinde günlerin en büyüğü Kurban Bayramı günüdür. Bunu, fazilette nefr günü (teşrik günlerinin ikinci günü) takip eder.” (Abdullah İbnu Kurt, Kütüb’ü-Sitte: Hadis no: 4561)
  • “Kendilerine ait birtakım yararlara tanık olsunlar. Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun”. (Hac 22/28)
  • “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’ âm 6/162)
  • “Onlara, Adem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak anlat: Hani birer kurban takdim etmişlerdi de birisinden kabul edilmiş, diğerinden ise kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen kardeş, kıskançlık yüzünden), ‘And olsun seni öldüreceğim.’ dedi. Diğeri de ‘Allah ancak takva sahiplerinden kabul eder.’ dedi…” (Mâide 5/27)

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek