• İSTANBUL İMSAK  03:44 GÜNEŞ  05:38 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:42 YATSI  22:27
  • 32,9065
  • 35,6871

Müslümanlar neden zor durumda? Yasaklar, zulümler hiç bitmiyor…

Tacikistan’da Müslümanlara yönelik baskılar artıyor. Peki, Tacikistan’da Müslümanların yaşadığı zorluklar nelerdir? Tacikistan’da Müslümanlara yönelik yasaklar nelerdir? Detaylar haberimizde…

muslumanlar-neden-zor-durumda-yasaklar-zulumler-hic-bitmiyor.png

Tacikistan’da Müslümanlara yönelik baskılar artıyor. Peki, Tacikistan’da Müslümanların yaşadığı zorluklar nelerdir? Tacikistan’da Müslümanlara yönelik yasaklar nelerdir? Detaylar haberimizde…

Tacikistan hükümeti, Müslüman nüfusun yüzde 97 olduğu ülkede İslam'a yönelik baskıcı politikalara devam ediyor. Başörtüsü yasağı, camilerin kapatılması ve Kur'an eğitiminin engellenmesi gibi uygulamalar, ülkedeki Müslümanları zor durumda bırakıyor.

TACİKİSTAN'DA MÜSLÜMANLARIN YAŞADIĞI ZORLUKLAR NELERDİR?

Çocukların camiye gitmesi ve Kur'an öğrenmesi yasaklanmış durumda. Kendi çocuklarına Kur'an öğreten aileler hakkında dava açılıyor.
taci.png

YURT DIŞINA ÇIKIŞ VE TERÖRİST DAMGASI

Erkeklerin sakal bırakması yasaklanmış ve Tacik polisi sakal bırakanların sakallarını kesiyor. Yurt dışına çıkan vatandaşlara "terörist" damgası vuruluyor. Vatandaşlar, gittikleri ülkelerde de üzerlerine atılan iftiralar sebebiyle yasal süreçlerden geçmek zorunda kalıyorlar.

CAMİLER EL KONULUYOR

Devlet, ruhsatı olmadığı bahanesiyle camilere el koyuyor. El konulan camiler, restoran, kafe veya karakola dönüştürülüyor. 

İŞ YERLERİNDE NAMAZ KILMA YASAĞI

İş yerlerinde namaz kılmak yasaklanmış durumda. Kanuna uymayan iş yerleri mühürleniyor. Bu uygulama, dini ibadet özgürlüğünü kısıtlayan bir diğer faktör olarak dikkat çekiyor.
tacikistan195.png

TACİKİSTAN'DA MÜSLÜMANLARA YÖNELİK YASAKLAR NELERDİR?

18 yaşından küçükler Hac ve Umre ibadetini yerine getiremiyor. Yetişkinler ise devlet tarafından sürekli olarak takip ediliyor. Bu durum, dini ibadetlerin yerine getirilmesini zorlaştıran bir engel olarak görülüyor.
tacikistan199.png

EZANIN MİKROFONLA OKUNMASI YASAK

Camilerde ezanın mikrofonla okunması yasaklanmış durumda. Ayrıca kadınların camiye girişlerine de izin verilmiyor. Bu, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ibadet özgürlüğü açısından büyük bir sorun teşkil ediyor.
tac.png

MÜSLÜMAN ALİMLERE BASKI

Tarikatlar ve cemaatler yasaklanmış, Müslüman alimler görevden alınarak yerlerine devletin belirlediği imamlar atanıyor. Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, 30 yıldır süren iktidarı boyunca Müslümanlara yönelik baskıyı artırarak devam ettiriyor. Rahman'ın politikaları, ülkedeki İslam karşıtı uygulamaların ana kaynağı olarak görülüyor.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek