• İSTANBUL İMSAK  04:33 GÜNEŞ  06:07 ÖĞLE  13:08 İKİNDİ  16:54 AKŞAM  19:58 YATSI  21:26
  • 32,5682
  • 34,6878

Oruçluyken cünüp olursan oruç bozulur mu?

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'na sıklıkla iletilen sorulara haber sitemizde yer veriyoruz. Bunlardan biri de 'Oruçluyken elle tatmin olmak orucu bozar mı? Oruçlu cünüp olursan oruç bozulur mu?' sorusu oldu. İşte Diyanet'in vermiş olduğu yanıt...

orucluyken-cunup-olursan-oruc-bozulur-mu.jpg

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'na sıklıkla iletilen sorulara haber sitemizde yer veriyoruz. Bunlardan biri de "Oruçluyken elle tatmin olmak orucu bozar mı? Oruçlu cünüp olursan oruç bozulur mu?" sorusu oldu. İşte Diyanet'in vermiş olduğu yanıt...

ORUÇLUYKEN ELLE TATMİN OLMAK ORUCU BOZAR MI?

Oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevî arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.
Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir.
Elle tatmin olmanın keffâreti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar (Zeylaî, Tebyîn, 1/323; İbn Nüceym, el-Bahr, 2/293). (Kaynak: Diyanet)

İMSAK KELİME ANLAMI NEDİR?

İmsak kelimesinin sözlük anlamı; bir şeyi yapmaktan el çekme, nefsine egemen olarak o şeyi yapmama manasına gelir.
 
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek