• İSTANBUL İMSAK  04:31 GÜNEŞ  06:06 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  16:54 AKŞAM  19:59 YATSI  21:28
  • 32,5586
  • 34,683

Patatesleriniz artık filizlenmeyecek! Bu yöntemle taze kalacaklar

Patateslerin filizlenmesi ve çürümesi her mutfakta sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun önüne geçmek için birçok yöntem denenir, ancak çoğu yeterince etkili olmaz. Ancak son zamanlarda internette paylaşılan bir yöntem, deneyenlerin sonucuna inanamadığı kadar etkili sonuçlar veriyor. Bu yöntem sayesinde patatesleriniz haftalarca taze kalabiliyor ve filizlenme sorunu ortadan kalkıyor. Peki, bu mucizevi yöntem nedir?

patatesleriniz-artik-filizlenmeyecek-bu-yontemle-taze-kalacaklar.jpg

Patatesleri serin ve kuru bir yerde muhafaza etmek en uygunudur. Işık ve nemden uzak tutarak, torbalarda veya kağıt torbalarda saklamak patateslerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Soğuk buzdolabında saklamaktan kaçınılmalıdır, çünkü bu nişastanın şekerlere dönüşmesine neden olabilir. Özel olarak tasarlanmış patates saklama torbaları kullanmak da faydalı olabilir.

PATATESLERİN FİLİZLENMESİNİ NASIL ÖNLERİZ?
Patatesler, içerdikleri besin maddeleri ve enerji nedeniyle filizlenme eğilimindedir. Filizlenmeyi geciktirmek için patatesleri serin, karanlık ve havadar bir ortamda saklamak önemlidir. Güneş ışığından uzak tutmak, düşük sıcaklıkta (7-10°C) ve yeterince nemli bir ortamda muhafaza etmek etkili olabilir. Ayrıca, patatesleri diğer meyve ve sebzelerden ayrı tutarak etilen gazının etkilerini azaltabilirsiniz.

PATATESİN FİLİZLENMESİNİ ÖNLEYEN DOĞAL YÖNTEMLER
Patatesin yanına bir elma koyarak filizlenmesini önleyebilirsiniz. Elma, etilen gazı salgılayarak çevresindeki diğer meyve ve sebzelerin olgunlaşmasını hızlandırırken, patatesin filizlenmesini engeller. Bu basit yöntem, patateslerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Bu yöntemlerle, patateslerinizi daha uzun süre taze tutabilir ve filizlenmelerini önleyebilirsiniz.
 
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek