• İSTANBUL İMSAK  04:42 GÜNEŞ  06:15 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  16:53 AKŞAM  19:53 YATSI  21:19
  • 32,3854
  • 34,5096

Türk doktorlar dünyaya şifa dağıttı: Yanık yüzlerin umut ışığı

Sağlık yönetimi okuyan Ayşegül Aksu, yanık mağduru çocukların hayatına dokunabilmek için Ala Hayat Minik Masumlar Derneği’ni kurdu. Tek başına çıktığı iyilik yolculuğu gönüllü doktorlarla sınırları aşan bir seferberliğe dönüştü.

turk-doktorlar-dunyaya-sifa-dagitti-yanik-yuzlerin-umut-isigi.jpeg

Her gün çeşitli nedenlerle birçok insan, yanık yaralanmasına maruz kalıyor. Mutfakta yemek yaparken, elektrikli aletler yada sıcak sıvı temasıyla yanıklarla karşılaşabiliyoruz. Yanık sonrası oluşan estetik ve fonksiyonel sorunları ortadan kaldırmak için harekete geçen Ayşegül Aksu (32), dernek kurarak, yanık mağdurlarına merhem oldu. Sabah Gazetesi'nden Muhammed Uzun'un haberine göre, Ankara’da yaşayan Aksu’nun hayalinde hep hukuk okumak vardı. Ancak üniversite sınavlarına hazırlanırken annesinin yaşadığı talihsiz bir kaza, onun tüm hayatını değiştirdi. Konya Selçuk Üniversitesi’nde Sağlık Yönetimi okudu. Bir süre sonra da yanık mağduru çocukların hayatına dokunabilmek için Ala Hayat Minik Masumlar Derneği’ni kurdu. Tek başına çıktığı iyilik yolculuğu, gönüllü doktorlarla sınırları aşan bir seferberliğe dönüştü.

664650.jpeg

YARALARA MERHEM OLDU
Derneğin çoğu alanlarında uzman sağlıkçılardan oluşan ekibi, yurt içi ve yurt dışında vücutlarının çeşitli yerleri yanmış çocukların yarasını sarıyor. Evinde çıkan yangında kardeşini kurtarmaya çalışırken vücudu yanan Azerbaycanlı İsmail (12), Suriye'de evine bomba düşmesiyle yaralanan Emine (14), sobanın parlamasıyla çıkan yangında vücudu yanan Eymen (8), yüzüne kızgın yağ dökülen Leyla (3) gibi binlerce çocuk ameliyatla sağlığına kavuştu.

NASIL ÇALIŞIYORLAR?
Dernek; kaynar su ve benzeri sıvı dökülmeleri, elektrik çarpması, kimyasal patlamaların neden olduğu yanık gibi her türlü yanma vakasını kabul ediyor. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden başvuru geliyor. Dernek personelleri hastaların sağlığına kavuşması için özveriyle çalışarak tedavi sürecini başlatıyor.

664653.jpeg

MİLYONLAR İZLİYOR
Yanıklarla mücadele eden çocuklara sadece tıbbi yardım deği, aynı zamanda psikososyal rehabilitasyon desteği de sunuyor.Sosyal medyada paylaşılan yardım çağrıları ise milyonlarca kez izleniyor.

BİR UMUT IŞIĞI OLMAK İSTİYORUZ
Dernek Başkanı Ayşegül Aksu, “Amacımız, yanıklarla mücadele eden bu masum çocuklara bir umut ışığı olmak. Onların acılarını hafifletmek ve sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu süreçte bize destek olan sağlık sektöründen gönüllü arkadaşlarımıza, bağışçılarımıza ve herkesi derneğimize destek olmaya davet ediyoruz.” dedi.
664654.jpeg

HAYAT KURTARAN TEDBİRLER
Sosyal sorumluluk projeleriyle, yanıkların önlenmesi ve tedavi edilmesi konusunda toplumu bilinçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Aksu, yanık vakalarını azaltmak için şu tavsiyelerde bulundu:

*Deprem anında soba olan odadan hemen uzaklaşılmalı.
*Çaydanlık ocak üstündeyken, kulpları duvara doğru çevrilmeli.
*Su ısıtıcılar, çocukların ulaşabileceği yerlerde olmamalı.
*Balık tutarken oltayı arkaya sallayıp elektrik direği ve kablolarından elektrik akımıyla yanmamak için balık tutma yeri özenle seçilmeli.
*Pikniğe gidildiğinde emekleyen ve yeni yürüyen çocuklar hemen toprağa bırakılmamalı, bizden önce gelenler közü tamamen söndürmemiş olabilir.
*Arabada çakmağı güneş gören yere bırakılmamalı.

664655.jpeg

 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek