• İSTANBUL İMSAK  03:34 GÜNEŞ  05:29 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  17:05 AKŞAM  20:34 YATSI  22:20
  • 32,189
  • 34,9449

Zeytinyağının kalitesi nasıl anlaşılır? Kokusu ve tadı nasıl olmalı?

Her türlü yemek ve yenebilir ürünlerde kullandığımız zeytinyağının sağlımız açısından doğru bir yağ olduğunu nasıl anlarız?

Adsiz-tasarim-300x300.png

Evde ve yemeklerde kullandığımız vazgeçilmezler arasında zeytinyağı önemli bir yere sahipitir. Her türlü yemek ve yenebilir ürünlerde kullandığımız zeytinyağının sağlımız açısından doğru bir yağ olduğunu nasıl anlarız? Zeytinyağının kaliteli olduğunu nasıl anlarız? Evde, dışarda ve birçok yerde tükettiğimiz yemeklerin birçoğunda zeytinyağları kullanılmaktadır. Yemeklerde, sarmalarda ve birçok yemek, salatalarda kullanılan zeytinyağı nedir? Uzmanlar tarafından cevaplanan sorular arasında kaliteli yağ nasıl anlaşılır? İşte haberimizin devamı.   Bir etkinlikte soruları cevaplayan uzmanlarımız, tüketicilere, zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikleri ve kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edilebilecekleri tadım yaptırılarak anlatıldığından, bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturarak, ülkemizde düşük olan zeytinyağı tüketiminin arttırılması amacımıza ulaşacağımıza inanıyoruz. Proje ile tadım ve tanıtım etkinliği gerçekleştirdiğimiz 17 ilde yaklaşık 17 bin kişiye zeytinyağında olması gereken özellikleri anlattık ve zeytinyağının tadımını yapıldı açıklamalarında bulunuldu.

Kaliteli zeytinyağı nasıl anlaşılır? 

Yemeklerin daha sağlıklı olması için kullanılan  yağ hakiki zeytinyağ olmalıdır. piyasada merdiven  altı dediğimiz bir çok sahte yağ bulunmaktadır.. gerçeği ve sahtesini bir kaç yöntemle birbirinden ayırt edebiliriz. İlk olarak Donma testi  Gerçek kaliteli bir  0 ve -6 derecede kaldığında donmaya ve kristalleşmeye başlar. bir bardak zeytinyağını dondurucunuza bırakın. eğer tamamı donduysa bu gerçek bir zeytinyağıdır. Ancak yarı donmuş yarı sıvı vaziyette ise zeytinyağınız sahte olabilir. Su testi Bir bardak ılık suyun içine çok az miktarda zeytinyağı ekleyin. Eğer baloncuklar çıkarıyor ve su yüzeyinde kalıyorsa gerçektir. Tuz ruhu testi bir bardağın yarısına zeytinyağı diğer kalan kısmına ise tuz ruhu ekleyin. eğer zeytinyağı tuz ruhu ile birleşmiyor o şekilde kalıyorsa  gerçektir. Tadım testi Bir çay kaşığı zeytinyağını için. eğer boğazınızda yanma hissi yapıyorsa zeytinyağınız gerçektir.

Destek