• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:26 ÖĞLE  13:11 İKİNDİ  17:11 AKŞAM  20:47 YATSI  22:39
  • 32,84
  • 35,1096

Yeşil Erik Meyvesinin Faydaları?

Adsiz-tasarim-8-300x300.png
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Severek tüketilen yeşil erik, protein, vitamin, mineral ve lif açısından diğer erik çeşitlerine oranla daha zengindir. Besin değeri oldukça yüksek olan eriğin sarı, yeşil ve kırmızı türleri yaygındır. Malta eriği ve armut ile akrabalığı olan eriğin çeşitleri içeriğindeki besin değerini değiştirir. Böylelikle sarı ve kırmızıya göre daha fazla asidik çözücü içerir. Sonbaharda tamamen olgunlaşan erik nemli ve yağışlı alanları sever. İçeriğindeki sıvı oranı oldukça fazladır. Uzun süreden bu yana en sağlıklı meyveler arasında kabul edilen erik, mineralleri ve lifleriyle sağlık dostudur. Böylelikle metabolizmadan, kan akışını güçlendirmeye kadar pek çok alanda fayda sağlar. Kabuğuyla birlikte tüketildiğinde, metabolizmanın hızlanmasına destek olur. Sindirim sisteminin hızlı olmasına yarar sağlamanın yanı sıra, karaciğer fonksiyonlarının geliştirilmesine destekleyici yardımlarda bulunu. Böylelikle düşük yağ içeriği bulunan yeşil eriğin, kan akışını koruma konusunda faydaları vardır. Bu durumda kalp rahatsızlıklarının giderilmesi, felç sorunlarının yaşanmaması için tüketir. K vitamini içeriği zengin olan yeşil erik, kanın pıhtılaşmasını yardımcı olur. Cilt hücrelerinin serbest radikallerden uzak kalmasına destek olan erik, çok önemli bir C vitamini kaynağıdır. A vitamini içeriği de zengin olan yeşil erik, görmeyi kolaylaştırır. yaşlanmanın gecikmesine imkan tanır. Genel güzelliğin artmasına yardımcı olur. Böylelikle koyu renkli lekelerin ciltten atılmasına yardımcı olur. Her gün 1 avuç yeşil erik tüketimi, yaşlanmayla birlikte oluşabilen nörolojik bozuklukların giderilmesine destektir.

Yeşil Erik Ne İşe Yarar?

İnsan için en faydalı meyveler sıralamasında zirvede yer alan erik ölçülü olacak şekilde, haftalık en az 3 kez tüketilmelidir. Düzenli tüketildiğinde birçok hastalığı tedavi edici özelliği vardır. Bunun yanında pek çok konuda işe yaradığı söylenir. Diyabet Önleyicidir Yeşil erik, diyabet rahatsızlığının ortaya çıkmasını önler. Var olan diyabet rahatsızlıklarının kontrolünün sağlanması için önerir. Görmeyi Geliştirir Yeşil eriğin en önemli özelliklerinden birisi görme duyumuza sağladığı yarardır. Göz kaslarının sağlıklı kalmasını destekler. Böylelikle daha iyi bir görüş sağlar. Bu konuda havuçla birlikte tüketilmesi halinde, göz problemlerinin önemli ölçüde minimuma indirir. Cilt Kanserini Uzak Tutar Yeşil eriğin bilinen önemli faydalarından birisi cilt kanserine karşı olan faydası gelir. Böylelikle cilt kanserini uzak tutar, karaciğer sağlını da korur. Diş Sağlığını Korur çiğnendiğinde, ağız içi kötü bakterileri yok eder. Böylelikle devamlı olarak tüketildiğinde, diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca ağız kokusunun bitmesine destek olur. Saçı Güçlendirir kaynatılarak suyu çıkarıldığında, saça fayda sağlar. Saça uygulandıktan sonra iyice durulanmalıdır. Düzenli tüketildiğinde etkileri ortalama 1 ay sonra görülmeye başlar. Güçlü ve parlak saçlar yeşil erik kullanımı tavsiye eder. Meyvelerin hemen birçoğu sağlık için önemli faydalara sahip olmanın yanında, neredeyse hiçbir yan etkiye sahip değildirler. zararı olmayan meyvelerden birisidir. Tüketimi durumunda, küçükte olsa zararları görür. Ancak yan etki diye tabir edilen bu sorunlar, sağlık için tehdit oluşturmamaktadır. Aşırı tüketimi, laksatif etkiye neden olur. En yaygın yan etkisi budur. Kan pıhtılaşmasını sağladığından, dikkatli tüketilmelidir. Özellikle kan incelme sorunu yaşayanlar, pıhtı problemi olanlar tüketmemeye özen gösterebilirler. Böyle durumlarda yeşil erik tüketimi öncesi doktora başvurulmalıdır.

Yeşil Erik Zayıflatır mı?

Diyet listelerinin en üst kısımlarında kendisine yer bulan yeşil erik, bilimsel açıdan zayıflamaya yardımcı olarak kabul görür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, yeşil eriğin fazla yağları giderici etkisi bulunmamaktadır. daha çok sindirimi hızlandırıcı olması nedeniyle yardımcı besin görevi görür. Bu nedenle, uzman diyetisyenler tarafından diyetlerde kullanımı tavsiye eder.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek