• İSTANBUL İMSAK  03:34 GÜNEŞ  05:29 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  17:05 AKŞAM  20:34 YATSI  22:20
 • 32,189
 • 34,9449

Sağlık Turizmi ve  Öne Çıkan Ülkeler

20220708_162021_0000-300x300.png

Sağlık turizmi  kavramı genel olarak hem sağlık turizmini hem de medikal turizmi kapsar. Sağlık koşullarını iyileştiren veya sürdüren tedavilerden, terapilerden veya faaliyetlerden yararlanmayı amaçlayan gezileri kapsar. Bu anlamda sağlık turizmi tıbbi ve iyilik temelli faaliyetler yoluyla bireylerin fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığına katkı sağlayan birincil motivasyonu olan bir turizm biçimidir. Estetik ve plastik cerrahi medikal turizmde genelde ikinci planda yer alır. Sağlık ihracatı yılda 100 milyar dolara yükselmiş bir durumda. Dünyada hizmet ihracatında önemli bir kalem haline gelmiştir. Gelişmiş ülkelerde yaşlı nüfusla birlikte demografik yapılar değişmekte ve ülkeler arasında sağlık turizmi de doğru orantıda artmaktadır. AB politikası, başka ülke vatandaşlarının herhangi bir ülkeden sağlık hizmeti almasına izin verir. Bu sektörün kapsamı; ülkeler arasındaki farklılıkların Ulusal sağlık sistemlerinin çözülmesi gereken temel sorunlardan biri olduğu ve sağlık hizmetine ihtiyaç duyan yaşlı nüfusa sahip ülkelerin sağlık turizmini etkilemesi, yaşlı nüfusa sahip gelişmiş ülkelerden İspanya gibi genç nüfusa sahip ülkelere kadar uzanmaktadır. Mevzuatın yanı sıra, sağlık turizmi yapan kuruluşların tüm yönlerini kapsayan, tüm ülkeler tarafından kabul edilen etik, sosyal konular ve standart uluslararası kuralların, hastalar için potansiyel risklerden kaçınmak için DSÖ gibi uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Turizm genel olarak boş zaman etkinliği olarak kabul edilir ve bir anlamda ihtiyaç duyulmayan mal ve hizmetlerin tüketimini içerir. Ancak konu sağlık turizmi olduğunda işler tamamen değişir. Estetik doktorları ve çeşitli estetik hastaneleri de işin içine girer. Sağlık hizmetlerinin dışsallaştırılması olarak da tanımlanmaktadır. Aynı zamanda “hasta ihracatı” ve tıbbi hizmetlerin ithalatı olarak tanımlanmaktadır. Sağlık turizminin bir diğer tanımı da kişinin ruh ve beden sağlığını korumak ya da iyileştirmek amacıyla kendi bulunduğu yerden başka bir yere yaptığı gezilerdir Sağlık turizmi, insanların kalıcı yaşam ve işyerlerinden seyahatlerini ve geçici konaklama ihtiyaçlarını kapsar. Ayrıca bireyler istedikleri estetik operasyonlarını, uzman estetik doktorları tarafından yaptırmış olur. Sağlık turizminin birinci boyutu, seyahatlerin planlanması ve gerçekleştirilmesidir. İkinci boyut ise sağlık hizmeti amacıyla gelenlere barınma, sağlık ve diğer tamamlayıcı hizmetlerin sağlanmasını içerir Bir diğer yani üçüncü boyut ise hastanın sağlık hizmetini aldıktan sonra ülkesine dönmesi ve gerektiğinde iyileşme sürecinin kontrol edilmesidir. Çok yönlü olan bu kavram mutlaka titizlikle yapılmalıdır. Estetik Hastanesi’nde operasyon yapan kişinin iyileşme süreci de komplike bir şekilde ayarlanmalıdır.

Sağlık Turizmi ve  Öne Çıkan Ülkeler

 • Türkiye
 • Singapur
 • Meksika
 • Tayland
 • Hindistan
 • Almanya
Sağlık Turizminde Türkiye Türkiye sağlık turizmi açısından en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Bunların nedenleri arasında Türkiye’nin coğrafi konumu da vardır. Özellikle hem gezmek hem de kaliteli sağlık hizmeti almak isteyenler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Ülkemiz sahip olduğu turistik zenginlikleriyle çok fazla turist çekme potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda maliyetlerin çok uygun olması da ülkemizi cazibe noktası haline getirmiştir. Dolar ve Euro ile kıyaslandığında Türk lirası düşük seviyede kalır bu nedenle Türkiye içerisindeki estetik doktorları turistler açısından tercih edilir. Sağlık Turizminde Singapur’un Rolü Refah seviyesi çok yüksek olan Singapur, Asya kıtasının Güneydoğusunda yer alan bir ülkedir. Bu ülke tıbbi tedavi imkanlarıyla öne çıkan bir ülkedir. Ayrıca estetik ve bakım hizmeti almak isteyen birçok kişi tarafından tercih edilen bir ülkedir.  Singapur dış ticaret politikaları açısından incelendiğinde de çok çarpıcı bir gerçeğe ulaşmamız mümkündür. Dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer alır. Özellikle Singapur dendiğinde akla ilk gelen branşlar onkoloji, genel cerrahi, kardiyoloji ve organ nakilleridir. Singapur’u sağlık turizmi nedeniyle yıllık 750 bin kişiden fazla kişi sağlık turizmi için ziyaret etmektedir. Gerek uygun maliyet gerekse gelişmiş sistemleri dolayısıyla çok fazla tercih edilen bir ülke olmayı başarmaktadır. Ayrıca estetik klinikleri konusunda da hijyenik tutumu ile turist çekmeyi başarır. Sağlık Turizminde Meksika Meksika coğrafi konum olarak değerlendirildiğinde dünyanın en büyük ülkeleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ana dilinin İspanyolca olması da bir diğer avantajdır. Geçtiğimiz 10 yılda sağlık turizminin en çok geliştiği ülkelerden bir tanesidir. Bu ülke özellikle Amerikan vatandaşları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Meksika obezite cerrahisi, kök hücre tedavileri, ortopedik cerrahiler, kozmetik cerrahi ve dental klinikleriyle öne çıkmaktadır. Bölgesel yakınlık da bu ülkenin avantajları arasında yer almaktadır. İnsanların Meksika’yı tercih etmelerindeki bir diğer temel neden ise  ulaşım kolaylığı, düşük fiyat, ileri teknoloji ve estetik hastanelerinin kalitesidir. Bununla birlikte çok sayıda ilgi çekici tatil merkezine sahip olmasıdır. Mexico City, Monterey, Tijana ve Cancun gibi büyük şehirlerde hastaneye sahip olması da öne çıkan bir diğer unsur arasında yer alır. Özellikle Amerikan sağlık sisteminde yaşanan politik sorunlar insanların ülke dışına daha fazla hasta çıkışına neden olmuştur diyebiliriz. Amerika dan Meksika üzerine estetik klinikleri için giden bir çok turist yaygın halde bulunur. Sağlık Turizminde Tayland’ın Gücü Tayland dünyanın en önde gelen sağlık turizmi destinasyonlarından bir tanesi olmayı başarmıştır. Her yıl yarım milyondan fazla insan Tayland’a sağlık hizmeti almak için gitmektedirler. Önde gelen klinik hizmetleri arasında şunlar yer almaktadır:
 • Diş Sağlığı
 • Plastik Cerrahi
 • Organ Nakli
 • Ortopedi
 • Kardiyoloji
Ülkede binlerce sağlık merkezi bulunuyor. Tayland’ın en büyük hastanesi olan Bumrungrad International Hospital da tüm dünyada öncü ve örnek bir model olarak gösterilen merkezler arasında yer alıyor. En modern ekipmanlara ve genelde batı eğitimli estetik doktorlarıyla tanınan bu ülke her yıl binlerce turiste sağlık hizmeti veriyor. Estetik cerrahisi ve masaj yöntemleri bakımından Tayland en ileri gelen ülkeler arasında yer alır. Ayrıca Pattaya tarzı gece hayatını hissettiren yerlere sahip olması da turistlerin ilgisini çeker. Sağlık Turizminde Hindistan Dünyadaki en iyi tıbbi tedavilerden bazılarını sunan Hindistan, özel estetik hastaneleri konusunda da büyük bir üne sahiptir diyebiliriz. Hindistan sağlık turizmi alanında her yıl yüzde 30 bir büyüme gösteriyor. Bu da ekipman ve yöntemlerin geliştirilmesi konusunda yeterli bir kaynağı da yaratıyor. Hindistan’ın çok fazla tercih edilmesinin bir diğer yanı ise düşük maliyetle kaliteli hizmet sunmasıdır. Estetik doktorları aşırı gelişmemiş olsa da klinik ve yöntemleri doğal olduğu için ilgi çekmektedir. Sağlık Turizminde Almanya Dünya üzerinde Almanya bir çok güzellik ve estetik fuarına ev sahipliği yapar. Bu fuarların başında 2023 yılında olacak Berlin şehrindeki “ The Aesthetic Show And Health Tourism Expo “ fuarıdır. Almanya, Avrupa birliğinde olmasından dolayı ve Avrupa’nın merkezinde olması sebebiyle sağlık turizminde öncü ülkeler arasında yer alır. Estetik hastaneleri ve estetik klinikleri gelişmiş olan ülkede fuarlar sayesinde international bilir kişiler toplanır. Bu sayede çeşitli bilgi alışverişleri ve sempozyumlar ortaya çıkar. Almanya birleştirici bir politika ile çeşitli ülkelerden sağlık turizmine katkı sağlayan bireyleri bir araya getirir. Dünya da ileri gelen estetik doktorları bu fuarlarda buluşur. Aksi halde bir çok kurumdaki bilir kişiler toplanma konusunda yeni yerler bulmak zorunda kalır çeşitli fuarlar sayesinde bu durumlar ortadan kalkar. Bireyler yeni yerler yeni estetik doktorları ve kaliteli klinikler görmek isterler. Bu sayede ortaya bu fuarlar karşımıza çıkar.  

Destek