• İSTANBUL İMSAK  03:34 GÜNEŞ  05:29 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  17:05 AKŞAM  20:34 YATSI  22:20
  • 32,189
  • 34,9449

Dünyanın en pahalı eti kobe eti nedir? Neden bu kadar pahalı?

Kobe eti, Japonya’da Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan elde ediliyor. Bu hayvanların çok iyi et üretmesinin birinci sebebi, o bölgenin ot yapısının çok iyi olması. Kobe eti nedir, nasıl yapılır? Neden bu kadar pahalı?

dunyanin-en-pahali-eti-kobe-eti-nedir-neden-bu-kadar-pahali.png

Kobe eti nedir? Kobe eti neden pahalı?

Kobe eti, yerel ve geleneksel bir et olarak Japonya’nın Wagyu bölgesinde özel çiftliklerde yetiştirilmektedir. Bölgenin iklimi, bu etlerin lezzetine lezzet katmaktadır ancak eti üretebilmek için yeterli olan şey sadece iklim değildir. Bu çiftliklerde doğan hayvanlar doğar doğmaz bağlanmakta ve hareket etmelerine müsaade edilmemektedir. Hayvanlar üç öğün kaliteli otlarla beslenmekte günde 20 litreye yakın arpa suyu içirilmektedir.

Bu şekilde bir yaşam süren hayvanlar, yaşamları boyunca hiç hareket etmedikleri için kasları gelişmemekte ve sertleşmemektedir. Bir diğer yandan bu hayvanlara her gün özel olarak masaj uygulanmakta ve bu sayede etlerinin doğru bir biçimde yağlanması sağlanmaktadır.

Hayvanların bu yaşamı 2 ila 2,5 yıl arasında sürmektedir. Sonrasında kesilen hayvanlardan elde edilen etlerin kilosu ise binlerce dolara satılmaktadır. Kimilerine göre dünyanın en lezzetli eti; kobe et, kimilerine göre hayvanlara yapılan işkenceler üzerinden elde edildiği için etik değildir ve Kobe eti yemek hayvan haklarına aykırıdır.

Kobe etinin üretiminin ve satışının yasaklanmasını isteyen birçok sivil toplum kuruluşu bulunmaktadır ve bu kuruluşlar hayvan hakları dernekleri ile ortak olarak çalışmakta ve birçok etkinlik düzenlemektedir.

Ancak tüm bu gelişmelere rağmen Kobe eti üretilmeye devam edilmekte ve tüm dünyada lüks bir et olarak tüketilmektedir. Kâr marjı yüksek bir piyasa hâline gelen Kobe eti piyasasını durdurmak, günümüzde imkânsız görünmektedir.

Japonya’nın Wagyu bölgesinde yaşayan ve yıllardır Kobe eti yetiştiriciliği ile uğraşan kişiler ise hayvanlara yaşamları boyunca hiçbir eziyet ve işkence yapılmadığını, tüm hayvanların mutlu yaşadığını ve en iyi şekilde beslendiğini dile getirmekte ve bunun bir gelenek olduğunu belirterek yasaklanmasının da anlamsız olacağını savunmaktadır.

Kobe etinin pahalı olmasının birden fazla nedeni var. Bunlardan biri wagyu sığırının özel beslenme programları dahilinde masaj ve stressiz ortam yetiştirilerek yağlanmasıdır. Bir diğeri ise sığırın bel ve sırt kısmından elde edilen etlerin yaklaşık 2 ay kaya tuzunda dinlendirilmesidir.

Kobe eti nasıl yapılır?

Kobe eti oldukça yağlıdır bu sebeple uzun süre ve yüksek ateşte pişirilirse özelliği kaybolacaktır. Kobe etinin kızgın bir tavada kısa sürede pişirilmesi önerilir.

Destek