• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,2031
  • 34,8717

Yaş maya nedir? Yaş maya nasıl yapılır?

Yaş maya, tariflerin daha lezzetli ve iyi bir kıvamda olmasına yardımcı olan, diğer birçok alanda tüketicilere yarar sağlayan bir üründür.

yas-maya-nedir-nasil-yapilir.png

Yaş maya, tariflerin daha lezzetli ve iyi bir kıvamda olmasına yardımcı olan, diğer birçok alanda tüketicilere yarar sağlayan bir üründür. Yaş mayalı poğaçaları tattığınız zaman farkı hissedebilirsiniz. Ayrıca yaş maya, kişisel bakım konusunda da kullanabileceğiniz ürünlerden biridir. Mutfağınızda bir miktar yaş maya bulundurmanız hayatınıza olumlu yönde katkı sağlayacaktır.
 
Poğaça yaparken yumuşacık ve ağızlara layık bir sonuç almak için önemli malzemelerden biri de yaş mayadır. Tariflere iştah açıcı ve kabarık bir görünüm de veren yaş mayayı kullanarak hayalinizdeki poğaçaları yapma imkanı elde edebilirsiniz

YAŞ MAYA NEDİR?
Tabiatın birçok köşesinde bulunan önemli bir madde olan mayanın bir çeşidine yaş maya ismi verilir. Özellikle fırın ve pastane ürünlerinde sıklıkla kullanılan bu gıda, mutfak ile haşır neşir olan kişiler için önemli bir yerdedir. Küçük küpler halinde satılan yaş mayayı farklı tariflerin yapımında kullanmanız mümkündür. Ayrıca saç ve cilt için faydaları da mevcuttur.

YAŞ MAYA NASIL YAPILIR?
Mayanın özüne bakıldığında tek hücreli bir organizma olduğu görülür. Mayanın en geleneksel hallerinden birisi de yaş mayadır. Mayanın çeşitli endüstriyel evrelerden geçmesi sonucunda yaş maya meydana gelir.
Ham maddesinde su, şeker ve diğer elementlerin bulunduğu dikkat çeker. Mayadaki kuru madde oranı belirli bir düzeye gelince yaş maya yapımında önemli bir adım atılır. Homojen bir yapıya erişen ürün birkaç işlemden sonra ambalajlama ve paketleme sürecine hazır duruma gelir.

YAŞ MAYA NASIL ERİTİLİR?
Yaş maya özellikle hamurlu ürünlerde sıklıkla tercih edilen bir malzemedir.
Ekmek yapımında da yaş mayaya yer verildiği görülür.
Ayrıca poğaça ve çeşitli pastane ürünlerinin yapımında kullanılır.
Yaş maya ile farklı türde maskeler yaparak cilt ve saça uygulamak iyi bir tercihtir.
Marketlerden küp halinde satın alınan yaş mayayı kullanmadan önce doğru şekilde eritmek gereklidir. Yaş maya kuru maya farkı bu noktada ön plana çıkar.
Tarifte kullanılması gereken kuru maya miktarının iki katı kadar yaş maya yapmak önem taşır.
Yaş maya yerine kuru maya bulunuyorsa bu unsura dikkat etmek tariften daha iyi sonuç almanızı sağlar.
Yaş maya eritilirken bir kase içine 42 gram oranında konulması ilk adımdır. Bu aşamada mayayı ufalamak yarar sağlar.
Bir miktar toz şeker ve tuz eklenince karıştırma aşamasına başlayabilirsiniz.
10 dakika sonrasında mayanın kabardığını ve kullanıma hazır olduğunu görebilirsiniz.
 
YAŞ MAYA NASIL SAKLANIR?
Yaş maya belirli ömrü olan türde bir üründür. Özelliklerini kaybetmemesi için bu süreye göre saklanmasına dikkat edilmelidir. Yaklaşık 4 haftalık bir ömrü vardır. Yaş maya buzdolabında ya da daha soğuk şartlarda olması için buzlukta saklanabilir. Yaş maya kesinlikle dışarıda tutulmamalıdır.
Buzdolabında ise havayla temas etmemesine özen göstermek gerekir.
Buzdolabı poşetine ya da saklama kabına koymanız iyi bir seçenektir.
Buzlukta saklamaya karar verdiyseniz aynı unsurları göz önüne almanız önemlidir.

KURU MAYA NASIL YAŞ MAYA OLUR?
Kuru maya ile yaş maya benzer yönlere sahip olmasına rağmen birbirinden farklı iki üründür.
Kuru mayanın yaş mayaya dönüşme süreci üretim aşamasında gerçekleşir.
Yaş mayanın en büyük farkı yüksek oranda su içermesidir.
Mayanın içindeki kuru madde oranı ayarlanarak dönüşüm süreci yapılır.
Kuru maya için ise yaş mayanın kurutulmuş halidir demek doğru olur.
 
YAŞ MAYANIN FAYDALARI NELERDİR?
Yaş maya cildinize son derece faydalı bir üründür. Yaş maya ile hazırladığınız maskeler ile cildi pürüzsüz duruma getirme şansınız vardır. Yaş maya sivilce sorunu üzerinde bile etkilidir.
Yaş maya faydası olarak saçlara yaptığı katkılar da belirtilmelidir. Yaş maya ile saç maskesi yaparak saçınıza sürmeniz iyi bir tercihtir.
Yaş maya ile zayıflama süreci hızlanır. Bu nedenle yaş maya ile yapılan tarifleri rahatlıkla diyet listenize ekleyebilirsiniz.
Yaş maya yüksek protein ve besin değerine sahip olduğu için daha güçlü ve dirençli hissetmenize destek olur.
Yaş maya ile yapılan tarifler enfes bir tada ve hoş bir görünüme kavuşur.
“Yaş maya ayaklara iyi gelir mi?” sorusunun yanıtı olumludur. Yaş maya ile ayak mantarı tedavisi yapılır. Bir litre ılık suya bir küp yaş maya karıştırıp 30 dakika bekletmeniz iyi bir sonuç verir. Yaş maya tırnak mantarı üzerinde de etkilidir.
 
YAŞ MAYA MASKESİ NASIL YAPILIR?
“Yaş maya ne işe yarar?” ve “yaş maya neye iyi gelir?” sorularının en iyi karşılığı yaş maya maskesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır:
Cilt ile ilgili siyah nokta, kuruluk ve sivilce gibi birçok soruna iyi gelen maskenin farklı çeşitleri de vardır. Yaş maya cilt lekeleri üzerinde yaptığı olumlu etkilerle de ön plana çıkmaktadır. Yaş maya maskesi yapanlar mükemmel sonuçlar aldıklarını belirterek bu etkileri onaylamaktadır.
Yaş maya maskesi kırışıklık sorunları üzerinde de etki gösterir. Ayrıca düzenli şekilde kullanırsanız bir süre sonra cilt lekelerinin azaldığını gözlemlemeniz mümkündür.
Yaş maya bal süt maskesi ise cildinizi ve boyun bölgesini besleyici türde bir karışımdır. “Yaş maya süt maskesi ne işe yarar?” sorusunun yanıtını düzenli kullanım sonucunda daha iyi anlayabilirsiniz.
Yaş maya cilde faydaları ile kozmetik ürünlere servet harcamak yerine ekonomik bir seçenek sunar.
Yaş maya yumurta akı maskesi de cildinizi daha pürüzsüz duruma getirmeye yardımcı bir seçenek sunar.
Zeytinyağı, yaş maya ve yumurta akı karışımını cildinize sürünce farkı görmeniz mümkün olur.

YAŞ MAYA CİLDE FAYDALARI NELERDİR?
Yaş maya cilt maskesi için kullanıldığı zaman cilt problemlerini gidermek, rengini açmak ve daha pürüzsüz, nemli görünüme kavuşmasını sağlamak gibi faydalar gösterir.
Saç maskesi olarak sürüldüğünde ise yaş maya saça faydaları ile dikkat çeker.
“Yaş maya saç maskesi nasıl yapılır?” diye merak edenler için ideal tarifler vardır.
Saçları güçlendiren ve uzamalarını destekleyen bu maske “yaş maya saç çıkarır mı?” şeklinde bir derdiniz varsa deva olabilir.
Aynı zamanda saç dökülmesi gibi problemleri de azaltır.
Yaş maya saç maskesi Suna Dumankaya tarafından da onaylanmıştır.
Yaş maya kürü hazırlamak için badem yağı, zeytinyağı ve yaş maya yeterli malzemelerdir. Bu ürünleri karışım haline getirerek saç diplerine sürmeniz iyi bir çözümdür. 30 dakika süreyle bekledikten sonra olumlu sonuçları görmeye başlayabilirsiniz.
 
YAŞ MAYA FİYATLARI NE KADAR?
Yaş maya fiyatı son derece ideal özellik gösterir ve yaş maya paketleri fazla miktarda satın alınmaları durumunda bile tüketicilerin bütçesini sarsmayacak ürünlerdir. Marketlerde, aktarlarda, online alışveriş sitelerinde rahatlıkla karşılaşmak mümkündür. 3 TL civarındaki fiyatlarla bile yaş maya satın almanız mümkündür. Ürünü alırken miktarına karar vermeniz önemlidir. Fazla miktarda satın alırsanız bir süre sonra ürün özelliklerini kaybedebilir.
 
 

Destek